*

şükela:  tümü | bugün
 • bulundugumuz cografyada lafta kalmis insan hakki suyu tozu.
 • (bkz: cmuk)
 • hukuken dogrusu: sucu ispatlanmadikca kimse mahkum edilemez.

  "bir kisinin itham edildigi bir suctan mahkum edilebilmesi icin iddia makaminin sucun, tum unsurlari ile, sanik tarafindan islendigini makul supheden ari olarak ispatlamasi gerekir" genel prensibinin halk arasindaki yorumu
 • bazı yanlış anlaşılmalara yer verebilir. şöyle ki suçlu olduğu ispatlanmamış kişi suçsuz demek değildir. sadece suçu ispatlanmamıştır veya suçu o kişinin işleyip işlemediği bilinmemektedir. yani pekala suçlu da olabilir. suçsuz birine suçlu denemeyeceği gibi suçlu birine de suçsuz denemez.
 • her ne kadar hukuki kurallara göre doğru kabul edilse bile gerçek hayatta bu şekilde kabullenmek çok zordur.

  bunun en basit örneğini yalancılar üzerinde görebiliyoruz. karşımızdaki kişinin yalan attığını biliyorsunuz, adınız gibi eminsiniz. fakat ıspatlayamıyorsunuz. bu onu suçsuz yapmaz. sadece suçsuz kabul etmeniz için bir gerekçedir.

  ıspatlanamaması gerekçesi.

  bu da kişinin masum olduğunun değil, o anda yırttığının ifadesidir. o an, ıspatlanana kadar devam edecektir.
 • tutuklu ile hükümlüyü birbirinden ayırabilen en iyi kural.
 • sucu ispatlanmadikca kimse cezalandirilamaz.

  hukuk devletinde bir insanin suclu olup olmadigina mahkeme mercii karar verir, biz boyle biliyorduk. lafa gelince ilkelerden dem vuran cahillere gore boyle degil ama. eksi sozlukte herhangi bir konuda acilan baslik ve iddia, iddia sahibinin hakli kabul edilmesine, sucu ispatlanmamis sanigin da suclu oldugu kanaatine donusuyor.

  ayni insanlar "bu ulkeden hicbir sey olmaz, iste hukuk mu kaldi" diye isyan ediyor. boylesine cahilce, boylesine ahmak ve tutarsizca bir hal ve vaziyet iste bu.

  ortada bir iddia var, ve iddia sahibi, suclanan kisinin videosunu paylasiyor, olayin kendisine dair tek bir kayit yok ve hayati boyunca gormedigi bir insan icin "tipinden tacizci oldugu serefsiz", "pic", "asacaksin bunlari" gibi harikulade reptilian beyninden ileri gelen tepkileri okuyoruz, sozum ona pek okumus pek universiteli arkadaslardan.

  vay be, meger aslinda olan "suçsuzluğu kanıtlanana kadar herkes suçludur" imis. eh, elestirenlerle elestirilenler ayni ortak paydada bulustuguna gore iyice ilkesizlestigimizin ornegidir bu.

  yalniz bir ekleme yapayim, bugun bu kafayi alkislayan gerzekler, yarin gercekten ihtiyac duyarlar da hukugu bulamazlarsa bugunlerini arasinlar. zira bir defa gevsedi mi conta hep su kacirir. ilkesizligi boylesine savunan, buna direnenlere de duyarci diyen zihniyete duyurulur.