şükela:  tümü | bugün
 • yürü ya kulumun özeti olan hikaye. aradaki hikayeyi artık siz doldurun.
 • aklıma demba ba'nın hadi baba sujuk sujuk dediği videoyu getiren hikaye.
 • üniversite diploması da sahte diyenler varmış.
  ben diyenlerin yalancısıyım.
 • sonuç bölümünü her konumda ince ince kesmeyi iyi becerilerler diye bağlayabileceğimiz bir hikaye.
 • fethi bingöllüoğlu eski sucukçu, şimdiki diktatör.

  fethi bingöllüoğlu 1921 yılında muz cumhuriyeti bananamur'da doğdu. ailesi zor geçinen bingöllüoğlu erken yaşta mahalle kasabında çıraklığa başladı.

  kendisi o günleri şöyle özetliyor, "bunlaaaar çocuk bile çalıştırır kardeşlerim."

  ustası öldükten sonra kendi dükkanını açan bingöllüoğlu, kazandığı paranın 3/2'siyle dana kalanın 4/7'siyle koyun kalanın da 2/21'iyle de su içmişti. elinde 7 lira 35 kuruşu kalan bingöllüoğlu matematiğe olan hayranlığını her fırsatta dile getiriyor.

  yıl 1947'ye geldiğinde muz cumhuriyeti'nde ekonominin bozulmasıyla eşek eti satmaya başladı. bu konuda kendisinin de mağdur olduğunu söyleyen bingöllüoğlu "bunlaaaar bize eşek yedirttirdi" diyerek, sorumluluğu cehap (cumhuriyetin ederini hesaplayan adamlar partisi) zihniyetine attı.

  ilk dükkanından elde ettiği muhteşem karlararla 1952 yılına geldiğinde bir mezbaha açmayı başardı, başlarda %100 dana sucuklarda %75 tavuk ve hindi kullanan bingöllüoğlu "geri kalanı %100 danaydı, tabii o günlerde bunlar bilinmiyordu" dedi. 50'li yılların sonuna doğru %100 dana ibaresini en doğru şekilde kullanan bingöllüoğlu dananın %100'ünü yani tüyünden, kemiğine kadar kadar sucuk yaptı. muz cumhuriyeti dürüst esnaf ödülüne layık görüldü.

  ödül konuşmasında çok dikkat çeken bingöllüoğlu o günleri şöyle anlatıyor. "bakın, kardeşlerim bunlar bana 57 senesinde ödül verdi, şimdi ne oldu da muhtar bile olamaz olduk. menfaaaaat adamı bunlar menfaaat."

  1962 yılında muz cumhuriyeti'nin bölünmez bütünü olan kabuğu için "kabuk kararıyor kardeşlerim, kabuk sadece bir araçtır amaç olamaz" dediği için hapis cezası aldı. hapiste geçirdiği yıllarda hiçbir kitap okumayan bingöllüoğlu kendini gerileterek siyasi arenaya hazırlandı.

  67 yılında hapisten çıkan bingöllüoğlu tatlıcı arkadaşı abdi güllaç ile akep'i (adil kasaplar ve esnaflar partisi) kurdu.

  sonrasını biliyorsunuz işte.
 • milyor dolarlara hukmeden bir hikaye...

  kimse de sormuyor aga bu degirmenin kaynagi nedir???