şükela:  tümü | bugün
 • 21. yy'ın neredeyse çeyreğine gelmek üzereyiz hala bu suçun bireyselliği zırvasına inananlar var.

  peki size soruyorum, nasıl olur da bir ülkede suçun tanımında değişiklik olmazken 10 seneden 10 seneye suç oranları arasında uçurumlar olur?

  nasıl olur da aynı coğrafyada yakın nüfusa sahip 2 ülke arasında suç oranlarında bu denli değişkenlik gösterir?

  (bkz: avusturya) (bkz: bulgaristan)

  suçun bireyselliği diye bir şey yoktur. eğer bir kişi ağır suçları işliyorsa, bunda ailesinin de payı vardır.

  artık orta çağ'da yaşamıyoruz. bir çocuğu eğer yetiştiremeyeceksen korunursun. sosyo ekonomik durumun yoksa, korunursun. gerekli eğitimi veremeceksen korunursun. bu şekilde nüfus planlamasını da mükemmel bir şekilde yapabilirsiniz.

  aksi halde topluma bomba salmaya hakkın yok. bir suçlunun aldığı cezanın %10'u kadarını anne ve babası (ya da yetiştireni her kimse) da çekmelidir.

  (bkz: 13 ekim pendik'te okula silahlı saldırı) olayında da görüldüğü gibi, şerefsizin biri terkedildi diye ortalığa dehşet saçabiliyor. terör saldırılarında görüldüğü bir kişi masum onlarca insanı öldürebiliyor.

  bir çocuk eğer bir cemaatle vakit geçirmeye başladıysa ve şiddete yönlendiyse o cemaate de soruşturma açılmalıdır ve içindeki öğretiler şeffaflaştırılmalıdır. suçluysa cemaat lideri hacı, hoca, şeyh de ceza almalıdır.

  suçun bireyselliği yoktur, suçluya suça iten unsurların da suçlu kadar suçu vardır.
 • açılın hukukçu geldi. suç bireyseldir sevgili romalılar. suç işledi diye suçlunun bütün sülalesini idam edemezsiniz. haa çin halk cumhuriyeti gibi, nüfusunuz evlere sığmıyordur artık, maksat nüfus kontrolü olsun diye suçlunun anasını babasını kardeşini de asarsınız o başka, ama 21. yüzyıldayız, her ne kadar burası türkiya olsa da, az sabır, güzel günler göreceğiz çocuklar
 • (bkz: iştirak)(bkz: azmettirme)

  yok öyle adam iki yaşında iken saat ikide babası iki silme tokat attı diye adam da otobüs şoförüne iki tokat attı, tutun babasını işleri.
 • bundan önce bireylere birey olma ve aile olma gibi kavramların öğretilmesini sağlayacak bilimsel bir eğitim vermelisiniz. cehaletine sarılarak çocuk doğurmanın topluma zararı konusunu, "zorunlu" ama içi boş bir eğitim verip sonra da insanları cezalandırarak çözemezsiniz.
  devlet devlet olabilirse bir gün toplum da toplum olur zaten.
 • eğer bir suçta ailenin ya da bulunduğu cemaatin, grubun vs. doğrudan etkisi varsa zaten o araştırılır ve uygun ceza verilir. aile ve okul eğitimi göz önünde bulundurulursa iyi yetiştirememek suçun nedenlerinden biridir, fakat aynı zamanda ülkenin şartları, sistem, toplum da bireyi suça itebilir. bunların hepsini cezaya mahkum edemeyeceğimizden, sadece yapabilmenin mümkün olduğu aileyi buna mahkum etmek ikiyüzlülüktür. burada cezanın işlevini unutmamak gerek. cezanın işlevi ceza vererek, kişiyi yapılmaması gerekenlerden uzak tutmak ve toplumda düzen oluşturabilmektir. ailenin çocuklarını iyi eğitebilmesi için uygun politikalar oluşturulmalı ve bu yönde uygulamalar yapılmalı. eğitim gibi karmaşık bir işi cezalar ile bir aileye kazandırmak mümkün değildir.
 • kadın öldüren bir çocuğun babası, annesine şiddet uyguluyorsa bu suça teşvik midir değil midir?

  esasen bu soru cevaplandığında diğer tüm sorular cevaplanacaktır.