• bu sudan'in da sudan 3 isimli ayraci vardir.
 • sudam 1950 lerin bir yerinde ingiltereden bagimsizligini kaznadigindan bu yana gun yuzu gormemis, kanin govdeyi goturdugu bir tpacdir. kuzeyinde yasayan musluman birliklerle guneyinde yasayan zenci hristiyan ve animistlerin catismasinda cikan kemik sesleri dunyada pek ses getirmemistir. niye getirsindir ki? ada bak, sudan.

  neyse, afrikanin yuzolcumu en buyuk ulkesi olmakla beraber bu olcumun hayrini gorememis vatandaslara evsahipligi eder. suyu yoktur, dogal yasami tehlike altindadir, collesme ilerlemektedir buna ragmen 36 milyonluk nufusu ile dur durak bilmemektedir.

  kuzeyde musluman , gayri muslim ayrimi yapilmadan islami kurallarin hakim oldugu bu ulke, erbakan hocanin ara ara temasa gectigi bir diyardir. basi bilinmeyen bir sebepten bitten kurtulmayan nice 3.dunya ulkesi gibi petrol uretiminde bulunmakta bunun kaymagini yiyememektedir.

  1 sudanli ise iki merkur e bedeldir.
 • baskenti khartoum seklinde yazılan hartum seklinde okunan ülke.
 • para birimi sudan lirası(su £) olan ulke.(1 su £ = 100 kuruş = 1000 milyem)
 • sudan'daki en büyük etnik unsur nüfusun yaklasik % 50'sini olusturan sudan araplaridir. sudan araplari arapça konusmaktadirlar ve % 99'u müslümandir. ikinci etnik unsur nüfusun % 11.5'ini olusturan dinkalardir. genellikle güney bölgelerde yasayan dinkalarin çogunlugu yerel dinlere mensup veya hiristiyandir. bunlarin disinda kalan etnik unsurlarin basta gelenleri ve oranlari da söyledir: bejalar (% 6,5), nubalar (% 6), nubiyeler (% 5), hausalar (% 4), azandeler (% 2.7), beriler (% 2.5), furlar (% 2), fulaniler (% 1.5), masalitler (% 1.1), takaliler (% 0.9), tamalar (% 0.5).
 • 2.502.890 km karelik bir alan ile afrika'nin en buyuk ulkesi. resmi dil arapcanin yanisira 32 ayri dil konusulmaktadir.
 • sebepleri ile ünlüdür.
 • afrikalılara karşı etnik soykırım uygulayan bir yönetimin egemen olduğu ülke. tüm dünya seyirci kalıyor. afrikalıların petrolü yok mu sorusunu sordurtan ülke.
 • topraklarında son yılların en büyük soykırımının yapıldığı söylenen, onbinlerce kişinin komşu çad sınırındaki mülteci kamplarında barınmaya çalıştığı, hükümet destekli arap janjaweed militanlarının siyah sudanlılara çektirdiği eziyet yine kendi hükümeti tarafından yalanlandığı ülke. ne var ki bu durum basınımızda haber değeri taşımıyor.
hesabın var mı? giriş yap