şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sağlık bakanlığı'nın, "açıklayacaktık" dediği araştırmadan: sudan tarım ilacı, sebzelerden arsenik çıktı.
  haberin özeti şöyle :
  524 gıdanın yüzde 51.1'inde birden çok sayıda pestisit kalıntısı çıktı"
  sağlık bakanlığı’nın "açıklayacaktık" dediği araştırmada incelenen 524 gıdanın yüzde 51.1’inde birden çok sayıda pestisit kalıntısı çıktı. kansere neden olan pestisitlerin özellikle anne karnındaki bebekler ve çocuklar için büyük tehlike arz ettiği belirtildi. ayrıca araştırmada, endüstride kullanılan çeşitli kimyasal atıkların sulara ve gıdalara arsenik geçirdiği tespit edildi.
  haberin kaynağı :

  [http://http/http://m.t24.com.tr/…bzelerden-arsenik-cikti,607153
 • yakında tarım ilacı gdo falan derken mutasyona uğrayacağız yeminle.

  t: şaşırtmayan haber
 • bir sihirli değnek değse de gıda ile ilgili suçlar çok ağır hale getirilip gerçek anlamda caydırıcı olsa. biz de bu kadar sahipsiz, hatta çaresiz şekilde yaşamak zorunda kalmasak

  dedirten haber.
 • gdo mutasyona veya kansere sebep olmaz, bununla ilgili sadece gazeteciler yazar, sebep olduğuna dair kanıtlanmış bir araştırma yoktur. gdo’nun problemli ürünler olmasının sebebi antibiyotiktir (insektisit amaçlı kullanılan genlerden bahsetmiyorum ve bu genlerin çevreye ve insana zararı kaç senedir net olarak ortaya dökülebilmiş değil, ancak günümüzde kullanılan tarım ilaçları kadar çevreye zarar veremeyeceği, yer altı sularını kirletmeyeceği bariz ortada.)
  yeşil devrim artan nüfusun karnını doyurması için gerekli ve bu yöndeki yeni üretimlerin artması zorunludur. bununla da ilgili cas9 teknolojisi kullanılarak gerekli araştırmaları yurtdışında yapıyorlar.
  ve keşke arsenik sadece tarım ilaçlarında bulunsaydı da üzüntümüz bu kadar az olsaydı. bilinen bir şey ama ben yazayım, çeşme sularınızı yemek yapmak için, çay yapmak için vs kullanmayın. adını maalesef ki veremeyeceğim bir şehrin sanayisinin atıkları bir şekilde içme sularına sürekli karışıyor durumda. arseniğin mevzuat limiti 10 iken analiz sonucunda 12.2, demirin mevzuat limiti 200 iken analiz sonucu 432.3, aynı şekilde manganın mevzuat limiti 50 iken analiz sonucu 104.1 mikrogram/l değerinde tespit edilmiştir.
 • açılın ben ziraat mühendisiyim, bir gün yazar olursam engin bilgilerimi sizlerle paylaşacağım.