şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: #78010232)

  yarım entelektüel, 80 darbesini satır aralarında öven bir liberal.

  --- spoiler ---
  bu tarz saçma tartışmalar seksen öncesinde çok yapılırdı
  --- spoiler ---

  artık yapılmıyor, "dibine kadar politize" diye tespit yaptığın halk ideoloji falan bilmiyor, bilenler de işkencelerle öldürüldüler. liberal islamcılar halkın ümüğünü sıkıyor fakat senin derdin onlara direnenler. yazdığın şeyin her satırından pislik akıyor.

  --- spoiler ---
  hatta günümüzde neyseki sayısı az kalmış o ham entelektüellerin hala güzel bir yer zannettiği stalin rusya'sında, toplum için yapılmayan sanat, burjuva sanatı sayılıp yasaklanırdı.

  tabi hangi sanatın toplum için olduğuna da yüce devletliler (sosyalist sansür) karar verirdi.
  --- spoiler ---

  hem "stalin rusyası" (onu da rusya'sı şeklinde yazıyor kendi dilinden bile haberi yok) gibi bir tanımlama kullanıp hem de "ham entelektüel" lafını edebilecek cesarete sahip olmanı da ayrıca kutluyorum. yasaklanan "sanat" mıymış yoksa seni de tüm halkları da yoz ve cahil bırakan zırvalar mıymış, takdirini tarih belirleyecektir.

  bunlar dışındaki siyasal ve sosyal çıkarımlarını çok fazla irdeleme niyetinde değilim. neticede sen her şeyi bireyden ibaret sayan, bireyin en doğru tercihi kendi başına yapabilecek güçte olduğunu zanneden bir liberal olduğun için sanatçının ve sanatın misyonu hakkında yaptığın yorumlar da aslında yok hükmündedir.