şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mla dehasi. tam bir inci avcisi. karsilastirmali edebiyatin da ustasi. zaman canavari. zamani en iyi kullanan akademisyen diyebilirim. disiplinler arasi calisip disiplini her anlamda yasamina sokan bir bilim insani. bilkent universitesi'nin sansi diyebilirim. o olmasaydi olmazdi...
 • bilkent turk edebiyatı'nın en iyi hocası. dusunceli, iyiliksever, hemen her konuda ozenli. bilkent turk edebiyatı onsuz düşünülemez.
 • karizmatik bir hoca*
 • yokluğu ile bilkent turk edebiyatını buyuk bir yoksunluga, eksikliğe mahkum edecek hoca.
 • 2007 ekim itibariyle istanbul bilgi üniversitesi, karşılaştırmalı edebiyat bölümünde ders verecek olan 'kalem efendisi' beyefendi...
  referansı sait faik olanın ufku dar ol-a-maz ki...
 • az yazdığından değeri pek bilinmeyen, memleketin edebiyat eleştirisi alanının en önde gelen eleştirmen-akademisyenlerindendir.
  ulaşılması kolay diye pasaj'ın son sayısı "psikanaliz ve edebiyat"daki "karakterin sıfır derecesi: sodom ve gomore'de aşk, ahlak ve millilik" yazısı önerilebilir.
  ayrıca defter'in çeşitli sayılarındaki yazıları ama illaki 1995 tarihli 23. sayısındaki "hasta saatler bozuk sıhhatler, enstitü sorununa babasız bir yaklaşım" adlı yazısı; tıpkı karaosmanoğlu için söylenenler, bilinenler gibi tanpınar için söylenenlerin, bilinenlerin dışında yeni bir şeyler söyleme, anlama cabasını içerir.

  şu satırlarda hem memleket edebiyat eleştirisi içindeki çabasının bir yönünü hem de eleştiri anlayışını yansıtır kanaatimce:

  "son zamanlarda bazı edebiyat yapıtlarının 'kanonlaşma' adı altında, epey keyfi olarak birlikte kümelenmesi, aralarındaki ciddi farklılıkların ikincilleştirilmesi, 'kanon' nosyonunun da eleştirel okumalarla 'çözülmesini' gerektirir hale gelmiştir.
  eleştiri, bir yandan, herşeyi birbirine benzetme, bilinmeyenleri yalnızca bilinenler aracılığıya okuma alışkanlığından kurtulmalı, diğer yandan da, ilk bakışta birbirine benzemeyen yapıtlar arasında anlamlı bağlantılar kurabilmelidir."` : pasaj, psikanaliz ve edebiyat`
 • leyla, erbil'de etik ve estetik, bir insanı sevmek; sait faik kitaplarının yazarıdır.. bu edebiyat üst'adı disiplini ile kendisine hayran bırakmıştır öğrencilerini..
 • bilgi üniversinde verdiği tk 149 dersleri çok eğlenceli geçen şahane hoca. derse, yazım yanlışlarıyla dolu, birbirinden komik metinler getirir (nereden bulduğunu hâlâ çözemedik). şarkı ve makale inceleme ödevleri verir. ders arasında bizimle birlikte sigara içer, sohbet eder. ah, bir de güzel havalarda dersleri bahçede yapabilsek...

  aylar sonra güzel havayla gelen edit: bahçede değilse de, kantinde ders yaptık. çok da güzel oldu. budur.
 • pasaj dergisinin 4-5. sayısındaki sıkı yazısını buradan anmak gerektiğini düşünüyorum. başlık şöyle:

  karakterin sıfır derecesi: sodom ve gomore'de aşk, ahlak ve millilik