şükela:  tümü | bugün
  • aradım velakin bulamadım; eskiden (1940 lı yıllar) ankara nın at pazarı tabir edilen mevkiinde odun ateşinde ankara döneri yapılan, şimdi ise akay yokuşu ile bestekar ın kesiştiği yerde küçücük bir dükkanda oğlu tarafından işletilen döner lokantası.

yarım ekmek arasına, özenle seçilmiş etlerden hazırlanmış ve odun ateşinde gıdım gıdım pişirilmiş (bir süre koklamak gerekir) etin ağızda helva gibi erimesidir sühanın yeri. yer bulabilmek için beklemek, sabretmek gerektir.
  • burada döner yemeyen döner yedim demesin.. öyle de muazzam bir mekandır..
  • 90'lardaki kadar iyi doner yapmayan yer. damata (oglu imis) devredildikten sonra, donerin tadinda bir degisiklik olmustur. baharat ayari bozuldu sanki. ama gene de, ankara'da olup da yememek icin cok ciddi bir mazeret gerekir.

duzeltme: maycrestfall'in dedigine gore, damat degil, suha'nin oglu imis devralan kisi.
  • öğle tatilini müteakiben yiyecek bir lokma bile et bulamayacağınız mekan. doksanlı yıllarda yarım gün çalışıyordu. şu an nasıl bilemiyorum.
  • geçtiğimiz pazar 1.30'da gittiğimde döner kalmadığı için kapısından döndüğüm mekan. 12'de açılıyormuş.
  • etin tadı, pişme kıvamı, kesimi çok güzel.

ama, et bu kıvamı yakalayıp pişip masanıza gelene kadar baya vakit geçiyor. masaya oturduktan sonrasını diyorum.
    etin yanında satılan ayranlar küçük.
    ekmeği öeehh kalite.

masadaki diğer öğeler soğan ve ıslak mendildi, onlara bir takdirim yok, bir sıkıntım da olmadı.

ekmek içine doldurulan dönere biçilen fiyatı da hissedince daha gelmem davos'a dedim.
  • pazar kahvaltılarını yaptığımız mekandı eskiden. işyerindeki arkadaşlara öve öve bitiremedim. hatrı sayılır bir yolu katedip önüne kadar gittiğimizde kapalı olduğunu görünce dumura uğradım. artık pazarları kapatıyormuş. ne diyim allah yolunu açık etsin süha ustam'ın oğlu
  • dönerini pahalı bulanlar, aspava'nın aynı fiyata kakaladığı dandik dürümleri kemirmeye devam edebilir.

ha ankara'nın en iyi döneri tartışmasında, rahmi koç müzesi'nin karşısındaki dönerci teyzeyi geçebilir mi? bence hayır.

edit : yok vazgeçtim, çok net geçer. ankara'nın en iyi döneri tartışması kapanmıştır kanımca.
  • ilk subesi bundan uzun yillar once, o zamanlar ankara'nin merkezi olan ulus semtinin at pazari isimli bolgesinde acilmis, sonralari tunali hilmi caddesi, bestekar sokak'daki mevcut adresine tasinmis olan efsane donerci. donerinin temel ozellikleri olarak icinde bir gidim sinir barindirmamasi, diger bircok yerde yapilan donerin aksine hic kiyma icermemesi ve etin dogalgaz yerine geleneksel usullerle komurde pismesi sayilabilir. mekanin duvarinda su siir asilidir:

hosgeldin ey velinimet,
    otur da biraz etrafi seyret,
    komurde agir piser bu et,
    artik sen de sirani sabret.

suha'nin yeri disinda ankara donerinin -her ne kadar suha kadar olmasa da- gayet leziz oldugu diger unlu mekanlar icin (bkz: cici piknik), (bkz: ozge piknik).

yillar sonra gelen edit: artik bestekar sokak'ta kucuk yerinde degil, o civarda daha buyuk bir mekana tasindi ve yeni yerine tasindigindan beri doneri maalesef bozdu. koftesi hala cok guzel.