şükela:  tümü | bugün
 • tarihte bilinen ilk gerçek örneği socrates, ilk kurgu örneği de isa olan (bkz: sanatın hayatı taklit etmesi) (bkz: mimesis) kanımca çoğu zaman anarko-bireyci saiklerle yatırım yapılmış intihar biçimi (bkz: öldük, ölümden bir şeyler umarak). dümdüz münzeviler kadar, kalabalık içinde yalnız kalan gizli münzeviler tarafından da tercih edilir. katartik etkisi vardır, politik bir eylemin (en azından) samimiyetini ispatlayarak kazandırdığı puanları, (''patolojikti, heyecanlı gençlerdi, çocukça heveslerdi'' vs) sahihliğine bok sürerek dengeler.
 • ya da: death by cop

  verbatim çevirisi: polis vasıtasıyla intihar

  kişinin polisi ya da polisleri kendisini vurmaya yöneltecek tehlikeli bir iş yaparak ölmeye çalışmasıdır.

  pek çok filmde sıklıkla rastlamak mümkündür: (örneğin) kötü adam silahıyla masum biri(leri)ni tehdit etmekte, polis ise ona silahını bırakmasını söylemektedir. hatta bu esnada polislerinin silahlarının kırmızı lazer ışınlarını adamın üzerinde görmek de epey sıradandır. ancak adam silahını kullanacak gibi olursa, polisler derhal ateş etmeye başlayarak adamı anında etkisiz hale getirirler.

  suicide by cop, bu gibi bir olayın silahlı kişi tarafından bilerek kurgulanması ve kişinin bu şekilde ölmeyi amaçlamasıdır. yani kişinin asıl amacı, suçüstü yakalanmış olduğu eylemi gerçekleştirmek değil, durumun iç yüzünü bilmeyen polislere kendini öldürtmektir. "kişi neden bu şekilde ölmeyi seçer?", "aynı anda pek çok mermiye hedef olmanın ölümünü daha acısız kılacağını mı düşünmektedir?" gibi sorular ayrıca değerlendirilebilir. ama "polis vasıtasıyla intihar" olayının özü budur.

  konu hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://en.wikipedia.org/wiki/suicide_by_cop

  tema:
  (bkz: ingilizce/@derinsular)
 • amerikada polise silah dogrultmak veya bicakla uzerine kosmak seklinde icra edilen ornekleri coktur.