şükela:  tümü | bugün
 • metallica'nın 2008 yılının eylül ayında çıkaracağı death magnetic albümünün 9. şarkısı.
 • red alert gibi oyunlara süper soundtrack olabilecek metallica şarkısı.
 • süre olarak the outlaw torn' ı geçerek metallica'nın en uzun şarkısı olma ünvanını almış şarkı. her enstrümantal metallica eserinin olduğu gibi yine disiplinler üstü bir sanat klasiği.
 • şimdi metallica enstrumentalleriı denince şöyle bir durup düşünmek lazım.
  s&m versiyonuyla grammy almış, yapılmış en iyi "albüme de bi enstrumental şarkı atalım abi be" şarkılarından: the call of ktulu
  cliff burton'ın çılgın attığı şahane bir eser: orion
  bu sefer manevi olarak cliff burton'ın varlığıyla tüylerimizi ürperttiği: to live is to die
  cliff'in bas solosu pulling teeth'i üsttekilerden saymıyorum açıkçası.

  şimdi böyle bir listenin yanında suicide and redemption şahane rifflere, melodilere ve sololara sahip olsa da kompozisyon yönü itbariyle ne yazıkki sınıfta kalıyor. diğer şarkılar kendi başlarına enstrumental yapı olarak ayakta durabildikleri için zaten efsane statüsündeler ama bu şarkı sanki başka bir şarkının karaoke versiyonu gibi, ne yazıkki kendi başına o derece bir anlam ifade etmiyor.
  ama gene de şarkıyı dinlerken kendimden geçiyor muyum, kafayı yiyorum sen ne diyorsun!
 • metallica'nın 2008 senesinde -her şeye rağmen hala- müzik dinlemeyi seven insanlara yaptığı 9:56'lık şaka. adamlar beton gibi çalmış; bize de dinlemek ve yaşa başa bakmaksızın tepinmek kalıyor sanırım.

  edit: 3:50'de giren cahit berkay modundaki solosu ile perişan etmiştir bu şarkı beni. ulan kirk diyorum; elllerinden öperim aslanım benim diyorum.

  edit 2: sevgili ekipler amiri kenan, bahsettiğim soloyu hetfield'ın attığını söyleyerek ayrı bir sevindirdi beni zira metallica ile alakalı yazdıklarımı okuyanlar bilirler; kirk'ün eilini bir öpeceksem james'in elini on öperim!
 • gelenek olarak son şarkıdan bir önceye koyulmuş olan enstrümental.ne yazık ki kalite açısından geleneği sürdüremiyor bence.güzel başlıyor şarkı devam ediyor sololar falan ama içimde ukte kalıyor: bir şey eksik

  ben metallica yüzünden gitar çalmaya başladım.orion, to live is to die ve özellikle call of cthulu'yu suyu çıkana kadar çalmak için elime aldım 6 teli.bu şarkıyı en az on kez dinledim ve bir tane bile "aa ne güzel riff , solo" diyeceğim yer yok şu an.
 • anadolu rock havalarinda sololari olan metallica sarkisi. dinlerken bir "obaa" dedirtiyor, fakat doyamiyoruz be kardesim.. insan azcik daha yedirir, orgazma ulastirir di mi ?

  olsun be canin saolsun !

  (bkz: hislendim bak simdi)
 • guitar hero 3 versiyonunda iki adet versiyonu bulunan parçadır.

  biri "j.h."* diğeri de "k.h."* diye isimlendirilmiştir.
  j.h. olanda, soloyu baştan sona james çalmıştır. diğerinde ise kirk çalmıştır.
  albümdeki hali ise, ikisinin harmanlanmışıdır. önce james girer, solonun ortasında ise, bayrağı kirk alır ve soloyu bitirir.
 • lars'ın sonlarına doğru davulcu olduğunu hatırlayıp, minik sololar atmaya başladığı metallica parçası. şaka bir yana eski performansına pek yaklaşamasa da** fena çalmamış lars.
 • metallica'nın loop'a alınabilecek şarkısı idi son bir kaç güne kadar.

  şimdi işler biraz daha değişti. loop'un içinde loop yaptıran şarkıdır artık. 4:30 dan sonra 25 saniye kadar süren bir kısmı var ki... kendim editledim arka arkaya tek şarkı gibi onu dinliyorum bu ara.