*

şükela:  tümü | bugün
 • mamoru oshii'nin son animesi. ifistanbul 2009'da gösterilecek. festivalin sitesinde tanıtımı şöyle
  prestijli sitges film festivali’nde tüm animelerden farklı olarak ‘resmi fantastik’ programı kapsamında gösterilen ve festivalden, başta en iyi fantastik film olmak üzere, üç ödülle birden evine dönen gökyüzü savaşçıları, mori hiroshi’nin aynı adlı muhteşem romanının uyarlaması. tanıdık ve alışılmadık manzaraların birleştiği modern bir dünyada geçen filmde, hafızaları bomboş olan kildren’ler, hiçbir zaman büyümeyen çocuklardır. çatışmalarda öldürülmedikleri sürece donuk bir ergenliği sonsuza dek yaşamaya mahkum olan bu insan ırkından savaşçı pilotlar; dünyanın, herçek savaşları uzakta tutmak adına ihtiyaç duyduğu “savaş” oyununu oynayarak avrupalıları gökteki çatışmalarıyla eğlendirmek için işe alınmışlardır.
  geçmişinden pek bir hatırası olmayan, sadece uçmayı ve savaşmayı bilen japon savaş pilotlarının en iyilerinden biri olan yuichi kannami ise yeni bir askeri hava üssüne terfi etmiştir. fakat yeni komutanı güzel suito kusanagi ile tanıştıktan sonra yuichi’nin ölümsüz ruhu, rahatsız edici gerçeği, yani hayatının anlamsızlığını fark etmeye başlar. “modern toplumlarda aş, kıyafet ve ev sorunu yok ama yüreğimizde tamamlanamayan bir boşlukla yaşıyoruz” diyen yönetmen oshii, japon gençliğinin yoğun şiddet problemini çarpıcı anlatımıyla hafızalara kazıyor.
 • 2009 if istanbul festivalinde izlemis bulundugum, gokyuzundeki savas sahnelerinin oldukca basarili oldugu ve aynı adli romandan uyarlanan oldukca guzel bir anime. modern toplumlarda insanlarin icinde bulunan bosluga ve şiddet duygusuna gonderme yapan, hatta savas olmadan insanlarin barisin kiymetini anlayamayacagi iddiasinda bulunan karakterine bakakaldigimiz film.
 • ghost in the shell'in yönetmeni mamoru oshii'nin mori hiroshi'nin çok ünlü romanından uyarlanmış 2008 tarihli ödüllü yeni çalışması. biz de ifistanbul sayesinde izleme şansı bulduk. kitabın konusu ilginç, fakat bu konudan anlaşılan 120 dakikalık bir anime çıkamamış. anime çok yavaş ilerlediği gibi pek çok kare de olması gerektiğinden uzun tutulmuş, ancak yalnızca mükemmel ve ancak bir delinin işi olabilecek derecede aşırı detaycı çizimleri için bile kendini izlettiriyor. çok daha iyisini izleyebilmek ümidiyle gitmiştim, ancak yine de büyük bir hayal kırıklığı değildi. sonuçta sinemada bir ustanın işini izlemek bile başlı başına güzel bir deneyimdi.
 • türkçesi gökyüzü savaşçıları olarak da çevrilen, ifistanbul 2009 kapsamında gösterilen animasyonla zenginleştirilmiş anime film. karakter çizimleri hariç etrafın ayrıntılarına ve gerçekçiliğine hayran olmamak elde değil. konunun işlenişi bir animeden beklenmeyecek kadar sanatsal ve bu sanatsallığa uyacak kadar da ağır. yine de konuyu merakla izletiyor ama sonunu toparlayamadıklarını düşünüyorum.
 • 121 dakika.

  --- spoiler ---

  1-15 dk: müzik çok hoşmuş, çizimler de harika gerçekten.
  16-30 dk: fantastik. romanın yazarı sigarayı çok seviyor.
  31-45 dk: gazeteyi katlayalım. müzik güzel. kim büyümek ister ki, doğru.
  46-60 dk: yazar sigarayı çok seviyor evet. "kildren" ifadesi çok yaratıcı gerçekten.
  61-75 dk: hmm çizimler çok iyiymiş.
  76-100 dk: çizimler iyi evet.
  100-121 dk: eveet katlayalım gazeteyi güzelcee...gökyüzü mavi. köpek şirin.

  --- spoiler ---
 • filmin son çıkış jeneriğinden sonra çıkan sahnede, gelen karakterin yüzünü göstermeyip " bilindik hareketler" yapması, kafamızda " acaba herşey baştan mı başlıyor " sorusunu akıllara getriyor.
 • ifistanbul 2009 kapsamında izlediğim filmlerden* en çok beğendiğim güzel anime. yuichi'nin sigara içişine hayran olmamak elde değil. izlerken bazı sahnelerin biraz fazla uzun ve sıkıcı olduğunu düşünsemde aklıma geldikçe "ne güzel filmdi be." diyip duruyorum.
 • ses efektlerini george lucas'ın firması lucasfilm ltd.'in bir yan kuruluşu olan skywalker sound'un gerçekleştirdiği ve mamoru oshii'nin yönettiği harika anime.

  ayrıca eklemek isterim ki, star wars episode iii revenge of the sith'in ilk yarım saatinde, uzayda geçen çarpışma sahnelerinden beri; bu kadar başarılı "havada savaş" görüntüleri izlememiştim. öyle ki, izlediğinizin anime mi yoksa gerçek bir savaş filmi mi olduğundan emin olamıyorsunuz bazı anlarda.

  --- spoiler ---

  http://gaddesu-arutemisu.com/…/02/sukai-kurora.html

  --- spoiler ---
 • animasyonunu anlayabilmek için önce kitabını okumak gerekiyor. en azından benim için...
 • iki saat boyunca tutunamayan bir grup insanı izlediğim anime. harikaydı. enfesti. oğuz atayın tutunamayanları ile ciddi benzerlikler taşıdığını düşünüyorum.

  ayrıca yönetmenin bir diğer başyapıtı ghost in the shell ile, dahası bu animeden ilham alan matrix ve onun bir ayağı olan animatrix'i ile ısrarla aynı soruları sorması ilgi çekiciydi.

  bir de savaşları barış için savaşmak üzerine temellendirdiği için 1984'e göz kırpıyordu adeta.