şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sözlük marşından anlamı kendinden kıymetli mısra
  • badinin bir diger badiye bol keseden ihtimam etmesi halinde sukela sayisindaki artisi simgeleyen, atalar deyisi tadinda cilekli dondurma.
  • orjinali mehmet akif ersoy'a ait istiklal marşı'nda bulunabilecek dizenin sözlüğe uyarlanmış hali. aslı şöyle dizenin:

"şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda"

(bkz: ayar almak için kıçını yırtmak)
  • kulaktan burundan zeka fışkırmasının doğal sonucu, takdir-i ilahi. (bkz: takdir et)
  • sözlüğü siksanız şükela çıkar, bu yerine göre doğru bir önerme olabilir.
    (bkz: sözlüğün ebesini sikmişsiniz)
  • kendime ait olduğunu düşündüğüm ancak 2003 entrylerini görünce apışıp kaldığım şeydir. neydir bilemedim, söz gibi, deyim gibi, atasözü gibi.. sdjsh
  • şükela butonuna art arda bastıktan sonra aklıma gelen mısra. keşke başlığı açılmamış olsaydı. heves etmiştim.
  • başlıklarımı, entry'lerimi, bütün varımı alsın da hüda,
    etmesin tek yazarlığımdan beni dünyada cüda.
  • az önce harika bir entryi okumayı bitirdiğimde, şükela butonuna basarak haykırdım: "şükela, şükela!"
    akabinde "şüheda" kelimesi çağrıştı, ve "şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda" dizesi geldi aklıma.

sonra kısa bi' düşünüşten sonra tekrar haykırdım:
    "şükela fışkıracak ent-riye baksan şükela!"
    "baksan" kısmı daha anlamlı olabilirdi sanki.. biraz düşündüm ama uygun bir kelime bulamadım. ben de "acaba türevleri düşünülmüş müdür lan? diyerekten sözlükte arattırdım, ve evet; buradayım.

hala "baksan" kısmına uygun bir kelime bulamadım. bulursam editlerim.
    hatta bulanların yeşillendirmelerine maruz kalmak isterim.
    buradan güzel bir (bkz: yazara tebrik mesajı kalıbı) çıkabilir.

.

tanım yapamadım ama neyse artık, bu seferlik böyle olsun.