şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güzelinden'in yerine gelmiş sanırım. başlıktaki entryleri en çok artı oy almıştan, en az almışa doğru sıralıyor gibi geldi. tam bilemedim.
 • sozluge bugun eklenen* hede. guzelinden daha iyiydi sanki. tarihe gore bakiyorduk falan. aslinda ikisi arasindan istedigimizi secebilsek o zaman sukela olacak.
 • bence kullanışlı bir uygulama. hatta zamanında ekşi beta ile ilgili istekler kısmına böyle bir şey olması gerektiğini yazmışmıştım. (bkz: #29847388)

  şimdi maalesef bazı arkadaşlar konuyu çok farklı yerlere çekmeye çalışmışlar. daha önce yazılanlara referans vermek de istemiyorum- ayar da vermek istemiyorum- ama her gün hangi entry'si beğenilmiş diye didik didik arayan sıkıntıya giren varsa*...

  son zamanlarda türeyen bir topluluk var. mesela bu adamlar bir filmi izliyor, başından sonuna kadar gülüyor, heycanlanıyor, eğleniyor. ama film bittikten sonra kafasına dank ediyor; film de senaryo yok lan! kazıklandık! o filmin amacı zaten sen orda 2 saat boyunca eğlendirmekti, ki başardı. bilmiyorum bir film izleyip hayatı değişen kafadan kontak insanlar var mı.

  neyse, sözlüğün amacı da insanların sıkılmadan vakit geçirebileceği bir ortam yaratmak, ya da bunu devam ettirmek. bir şeyler öğrenmek, farklı fikirlerle tanışmak da buna dahil tabi. işi gücü olan insanlar sözlüğe girip şuursuzca sol frame'den entry falan okumaz. ya google'dan arama sonucundan gelir buraya, ya da izlemek istediği bir filmle ilgili yorumlara bakmak için. kimse de kolay kolay başlıktaki bütün entry'leri okuyamaz*. zaten bir konu altındaki entry'lerin çoğu çöp, ve sinir bozucu.
  vakit dar, bir konu ile ilgili fikir almak istiyorsun, en güzel bir kaç entry'i okuyacaksın. şukela modu da mis gibi sağlıyor bunu.
  yeni girilen kaliteli entry'ler kaybolacak diye üzülenler olmuş ama ben burda hiç entry kaybolduğunu görmedim. ha uçurulan yazarların entryleri gidiyor o ayrı, ki 2013 yılında hala yazarların uçurulup emek verdikleri, paylaştıkları bilgilerin silinmesi ayrı bir başlıkta incelenmesi gereken bir konu.
  konudan kopmadan, bu mantıkla düşünürsek badi'lik de kaldırılsın; herkes badisinin entry'sini oyluyor, badisi olmayan yazarların kaliteli entry'leri gölgede kalıyor.

  bence sistem olmuş. fakat şöyle bir şey olsa fena olmaz. bu şukela pointler nasıl birikiyer bilmiyorum ama toplam oy - şukele/çok kötü oranı - geçen süre gibi değişkenleri içeren yeni bir algoritma ile sistem daha kullanışlı olabilir. yeni entry'ler de gölgede kalmaz. mesela bu imdb'nin film sıralama için puan algoritması gibi, hala anlamış değilim ben onu; kim nasıl akıl etti.
 • az önce fark ettiğim yeni sözlük uygulaması. gayet kullanışlı olmuş, sevdim ben.*
 • evvela guzelinden adiyla sunuldu bu fonksiyon. kronolojik olarak cok + oy almis entryleri diziyordu (itu sozluk'ten arak sanirim). simdi ise kafasina gore veya en cok + oya gore diziyor ve bi sikime yaramiyor.
 • beta'nın en güzel özelliklerinden. kalabalık bir başlık içerisindekileri teker teker okumaya vakti olmayanlar için bulunmaz nimet.
 • (bkz: a=nice)
 • linkler secenegiyle beraber yakin zamanda fark ettigim, ismiyle musemma fasilite. ozellikle uzun paragraflarla atismalarin dondugu, sanat, siyaset, felsefe gibi konu basliklarinda ivir zivirlari, yerli yersiz esprileri, konuyu saptirma girisimlerini, vesaireyi es gecip sadede gelmenin en guzel yolu.
 • dünya etrafımda döndüğüne göre bu eklemedeki payımı da küçümsemeyeceğim:

  (bkz: #20197924)

  bence şukela olmuş, yapan edenin eline sağlık.
 • 1- öncelikle, ''iyi'' entry'leri öne çıkarmıyor sanırım. daha çok, dikkat çeken ve aldığı oyların çoğunluğu olumlu olan entry'leri yukarı taşıyor. bunun sonucu olarak en altta kalan entry'ler de en çok olumsuz oy alan entry'ler oluyor. yani 4 entry düşünelim, birisi 100+ 20-, birisi 70+ 0-, diğer ikisi de 20+ 100- ve 0+ 0- olsun.

  sıralama:

  100+ 20-
  70+ 0-
  20+ 100-
  0+ 0-

  şeklinde oluyor (dediğim gibi, yanlış anlamış olabilirim). gerçekten böyleyse de bariz bir mantık hatası var. çoğulcu bir sıralamadansa çoğunlukçu bir sıralama oluyor. yani çok fazla eksi alan bir adam birilerini tatmin ettiyse en altta olmuyor. buna bir örnek dizi spoilerları. allahına kadar eksilenen entryler yine de en altta görünmüyor ama dikkat çekmeyecek entryler oluyor en altta. bana oldukça mantıksız geldi.

  2- tepede neyin olacağı tartışılır, mesela benzer bir site reddit.com threadlerde yorumları çeşitli sıralamalarla görüntülemeyi mümkün kılmış, best-top-controversial-new vesaire şeklinde. top şükela modunun gösterdiği sıralama oluyor ama best'in daha mantıklı olduğunu düşünüyorum ben. yani daha az oylanmış veya daha az artı oy almış ama aynı zamanda daha az eksilenmiş. zira uzun yazıların oylanması, artı oy alması daha zor ama daha kısa yazıların oylanması tam aksine. şükela modunda entrylerin sıralanış şekli de kısa yazılara büyük avantaj sağlıyormuş gibi görünüyor.

  3- şükela modu, çok entrysi olan başlıkları çabukça dolaşmak ve normalde 10 dakikada o başlıktan alınacak zevki katlamak için çok başarılı bir yol. örneğin yaran diyaloglar veya yapılmış en aptalca dalgınlıkta ilk 50, 100 entry'i okumak eğlenceliydi. normalde ise çok fazla içerik, genellikle düşük kaliteli veya sıradan entry'lere maruz kalabiliyorsunuz. öte yandan yazarların şükela butonunu fazla kullanması eski başlıklarda yeni entrylerin işini zorlaştıracaktır.

  sonuç olarak, başlıkların nasıl görüntülendiğini ve hangi entry'lerin daha fazla/daha az dikkat çektiğini değiştirmesi bakımından sözlük'te nasıl bir etki yaratacağını pek kestiremiyorum bu butonun ama benim açımdan faydalı oldu diyebilirim.