şükela:  tümü | bugün
 • bir arkadaşımın yazdığı, benim de mevcut muadillerine kıyasla çok kullanışlı bulduğum, apple cihazlar için geliştirilmiş(iphone + ipad) gayriresmi ekşisözlük uygulaması.

  uygulamanın mevcut özellikleri, uygulamaya ait ekran görüntüleri ve kullanım videosu;

  - iphone'u landscape moda getirirseniz sol frame ekranda görünür olur
  - yazar girişi
  - entry girme
  - entryleri sağa-sola swipe ederek kapatıp açma
  - başlıkta arama
  - arama, şükela modu, linkler, profil görüntüleme
  - bugün, debe, güncel, kanallar, çaylaklar, geçen haftanın en beğenilenleri
  - badi entryleri/favladıkları
  - videolar
  - ekranın en üstüne iki kere basarak rastgele entry getirme
  - 2 farklı tema
  - yazı boyutunu ayarlama
  - sade kullanıcı arayüzü
  - reklamsız arayüz
  - paylaş butonuyla entryleri paylaşma

  ekran görüntüleri

  video

  app store linki

  android versiyonu da yapilmaya baslandi. suradan ulasabilirsiniz.
 • tasarımı oldukça sade ve kullanışı basit olan bir uygulama olmuş, yapanların ellerine sağlık.
  mobil uygulamaların yalnızca kullanıcı değil geliştirici tarafında da yer alan biri olarak gözüme çarpan birkaç detaydan bahsetmek istiyorum.

  ilk olarak; sayfalar arası swipe transition özelliği eklenirse büyük kullanım kolaylığı sağlanır. hatta listenin aşağı kaydırılması durumunda aşağıdaki sayfa geçiş ekranının kaybolması içeriği daha ön plana çıkaracaktır.

  bir başlığın sayfasına geçildiğinde tab bar'ın kaybolması da hoş olmuyor. ekran hiyerarşisinin en tepesinde bulunması nedeniyle, tab bar'ın sürekli aşağıda görünür gözükmesi büyük önem arz ediyor.

  'emeği geçenler' listesinden bir kullanıcı seçildiğinde geçilen sayfadaki 'geri' butonu navigasyon olarak 'ayarlar'a değil ana sayfaya dönüşü sağlıyor. palo alto tabiriyle "it's not a bug, it's a feature" durumu olabilir ancak şahsi kanaatim ekranlar arası hiyerarşinin ve navigasyon ilişkilerinin birbiriyle tutarlı olması gerektiği yönünde.

  son olarak; üye girişiyle ilgili şüphelerim var. sanırım uygulama üzerinden direkt olarak kullanıcı bilgilerinin girilmesi yerine web sitesine yönlendirme sağlanmış. üst tarafta yönlendirilen web sitesinin url adresini de gösterirseniz ve kullanıcılara, onları ekşi sözlük'e yönlendirdiğinizin teminatını verebilirseniz daha güvenli bir kullanım sağlamış olursunuz.

  tabii ki de kötü niyetli bir amacınız olduğunu düşünmüyorum; ne olursa olsun, gayriresmi bir şekilde, bir para karşılığı olmadan (sanırım olmadan), emek harcanarak yapılmış başarılı bir uygulama var karşımızda. yine de internet ortamında en ufak ihtimallere karşı bile temkinli yaklaşmakta fayda var, bunu sizlerin de gayet iyi bildiğine eminim. bu yüzden bu düzeltmeyi yapmanız, benim gibi detaylara takılarak kullanıcı girişi yapmaya çekinen kullanıcıların da uygulamayı rahatça kullanabilmesini sağlayacaktır.

  bahsettiğim konular fazla teknik konular olabilir; salt kullanıcı tarafından düşünüldüğünde, sunduğu kullanıcı deneyimi ve rahatlığı konusunda gayet başarılı bir uygulama olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
  tekrar ellerinize sağlık.
 • illegal state exception'ın geliştirdiği, şu an için app store'daki en kullanışlı ekşi sözlük uygulaması. epey bir süredir beta sürümünü kullanıyorum diye demiyorum ama mis gibi uygulama oldu. arayüzü oldukça kullanışlı ve şık, uzun entryleri tek bir parmak hareketiyle kapatmak gibi küçük hoş özellikleri var. bir süre kullandıktan sonra epey alışkanlık yapıyor.

  bu arada hesabınızın güvenliği konusunda kafanızda soru işaretleri varsa telefonunuzu bilgisayarınız üzerinden internete bağlayarak wireshark, burp veya debooke gibi programlar aracılığıyla uygulamanın bağlandığı adresleri ve giden gelen verileri kontrol edebilirsiniz.
 • gayet kullanımı rahat bir uygulama olmuş. iki entry okumak eziyet oluyordu. tavsiye ederim.
 • illegal state exception ile konuştum, haberler iyi.

  diğer ekşi uygulamalarını kullananların bileceği üzere güncellemenin app store'a yollanmasından itibaren yaklaşık 1-2 hafta gibi bir onaylanma süresi var. bu akşam yollanacak ve muhtemelen haftaya elinize ulaşacak sürümde şöyle şeyler olacak;

  - son butonunu ben test ettiğimi hatırlıyorum ancak nasıl olduysa kaybolmuş. o geliyor geri.
  - sağ menüden ben'e girildiğinde eğer "son entry'leri" üzerine dokunursanız gelen picker ile ben'deki diğer istatistikleri görmeniz mümkün. farkedemeyenler olduğu için orada küçük bir arayüz değişikliği yapılacak.
  - bugün'e başlık gelmediğinde aşağıdaki menü kayboluyordu, o düzelecek. ayrıca ipad kullanıcılarının bazen yaşadığı kapanma sorunu da giderilecek.

  bu arada mesajlar da uygulamaya eklenecek ancak illegal state exception'ın çaylak olması pek yardımcı olmuyor *, mesajların bugün yollanacak sürüme yetişmesi çok zor(muş).
 • yepyeni sözlük uygulaması. uygulama çok güzel olmuş süper tam istenileni veriyor. daha açamadığı, hata verdiği başlığa entrye denk gelmedim. entrylerin üzerinde sola doğru kaydırınca entrynin kapanması süper olmuş uzun entryler kolaylıkla atlanabiliyor. reddit'in ios uygulamasında olduğu gibi resim linklerine uzun basıldığında sayfa içi önizleme yapılırsa da kullanışlı olabilir. teşekkürler geliştirenler.
 • şimdiye kadar bana sorun çıkarmamış, kullanması kolay şükela bir uygulama. tavsiye ederim.
 • gece modu temasında gözlerimi daha çok yoran ilginçliğe sahip program. uzun bi entry okuduktan sonra düz duvarda yatay çizgiler görmeme neden olan. appstore'daki en iyi sözlük uygulaması olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabii bu.
  henüz hiç mesaj almamış olsam da uygulamanın en büyük ve standart bi kullanıcı için tek eksiği de mesaj kutusu gibi görünüyor.

  edit: tabii sonraları bu özellik de eklendi.
 • yeni guncelleme gelen uygulama.

  bu guncelleme ile:

  - "son" bölümü eklendi. başlıklara sizden sonra girilen entryleri buradan görüntüleyebilirsiniz.
  - nadir yaşanan bazı linklerin açılmaması sorunu çözüldü.
  - metin boyutunu değiştirirken bazen crash etmesi sorunu çözüldü.

  ayrica mesajlarin ve bazi gorsel duzenlemelerin eklendigi guncelleme de yolda. takipte kaliniz efenim.
 • sanırım yıldızlı bakınız verme de sorun yaşayan uygulamadır.