• sukhoi'nin gelistirdigi 5. nesil rus savas ucagi. 2015'de rus hava kuvvetleri'nde gorev yapan mig 29 ve su-27'nin yerini almasi planlanmaktadir. abd hava kuvvetleri'in kullandigi f-22 ve f-35 'e karsi tasarlanmistir.
  • f-22 den ebat olarak daha büyük bir uçak. daha fazla silah taşıyor ve fakat daha hafif aynı zamanda. yalnız asıl önemli olan aviyonik meselesi noolur bilemem

edit: itki yönlendirme desteği olacak olan uçaktır. lyulka üretimi al-41f turbofanlar ile uçmaktadır şu an. yamulmuyorsam kendisi için geliştirilen yeni motorlar ile itki yönlendirme kabiliyetine erişecektir. hatta bu itki yönlendirme son derce acaip olup her bir nozül farklı yönlere itki yönlendirebilecekmiş o derece yani.
  • hizmete girdiğinde dünyanın en iyi avcı/önleme uçağı olacak olan uçak.
  • hindistan ve rusya birlikte geliştirmiş.
    bugün, moskova yakınlarındaki bir havacılık fuarında arz-ı endam eylemiş.
  • geliştirilmesinde hindustan aeronautics limited'in de katkıda bulunduğu ve rusya için yapılan modelinin çift, hindistan için yapılanın ise tek kişilik olacağı uçak.
  • f-35 değil f-22 ye karşı tasarlanmıştır. bu günkü maliyetinin düşüklüğü kendisi için tasralanan motorlara ve aviyoniklere daha tamamen sahip olmayışıdır. asıl motorları ve aviyonikleri tam manasıyla oturduğunda 100 milyon doları geçecektir maliyeit bana kalırsa.
  • rusların son bombası. prospective airborne complex of frontline aviation .
  • rus hava kuvvetlerinin ilk "görünmez" kabiliyetteki uçağı.
    (bkz: stealth)
  • şekline baktığımda öyle f-22 seviyesinde stealth olduğunu sanmıyordum. sonra baktım hakkaten 0.5 m^2 gibi bir radar kesiti* varmış. yani ancak su-27'nin radar izi azaltılmışı, artı güncel aviyonikler vs...

karşılaştırma için, mesela f-16'nınki 1 m^2. ama f-16 hiç de stealth sayılmıyor. daha çok "reduced rcs" kategorisinde.
  • özellikle bizim de içinde bulunduğumuz f-35 projesi, f-22 ve chengdu j-20 gibi 5. nesil savaş uçaklarının eline verip oynatma, kucağa oturtup hoplatma potansiyeli bulunan rus savaş uçağı. tabii f-35 farklı bir kategoride kalıyor ama buradan bazı karşılaştırmalara ulaşılabilir.

edit: (bkz: okuma yazma bilmeyen suser'lar)
hesabın var mı? giriş yap