şükela:  tümü | bugün
 • rus ve italyan mühendislerin ortaklaşa yürüttüğü proje sonucunda üretilen uçak..2009 paris air show'da çok sayıda sipariş almıştır. rus uçak üreticilerinin batıya açılma konusunda önemli bir adım kabul ediliyor(muş). *
 • ilk ticari uçuşunu armavia tarafından erivan-moskova arasında gerçekleştirmiştir. halen 2 adedi aeroflot ve 1 adedi de armavia'da olmak üzere üç uçak ticari olarak uçuşlarına devam etmektedir.

  easa sertifikasyonunun 2011 sonlarında tamamlanması bekleniyor. toplam 302 adet sipariş almış olup aeroflot'a teslim edilecek üçüncü uçağın ilke uçuşu 11 eylül 2011 tarihinde gerçekleştirilmiş.

  testler tamamlandıktan sonra uçak ulyanovsk'a gidip aeroflot renklerine boyanacak.
 • endonezyada gösteri uçuşu sırasında ortadan kaybolan uçağın bir volkana çakıldığı anlaşılmış. kötü bir başlangıç oldu sovyet sonrası rus havacılığı için.

  http://en.wikipedia.org/…_salak_sukhoi_su-100_crash
 • http://en.wikipedia.org/…_sukhoi_superjet_100_crash

  bu uçak tasarım ve ilk örnek imalatından sonra test uçuşunda düşmüyor, bütün bunlar tamamlanıp satış aşamasında, müşterilerine yapılan tanıtım uçuşunda düşüyor ki, harici şartlardan dolayı düşmedi ise (füze, bomba, yıldırım*, volkan püskürmesi, sabotaj vs. gibi), yaşanan arıza her neyse, epey büyük bir skandal. bu uçuş öncesinde bakım kontrol yapanlar muhtemelen en üst düzey ve üreticinin bizzat personeli olan tecrübeli adamlar olması lazm, uçak zaten numunelik üretilmiştir, diğerleri için ne kadar ihtimam gösterildiyse bunun için kimbilir neler yapılmıştır. ona rağmen bunlar yaşanmış çok acayip.
 • rus ntv televizyon kanalı uçağın üretiminin yapıldığı sukhoi şirketinde sahte mühendis diplomasına sahip 70 kişinin istihdam edildiğini belirtmiş, sukhoi ise bu kişilerin superjet 100 üretimi ile doğrudan bağlantısı olmadığını bildirmiş.

  http://www.nytimes.com/…ing-promotional-flight.html
 • düşük hızlı üretim fazında komsomolsk na amur'da üretilen toplam 10 uçaktan 9 adedi aeroflot'a 1 adedi ise armavia'ya teslim edildi.

  meksikalı interjet ve endonezyalı sky aviation'a 2012 yılı içerisinde yapılacak teslimatlar ve iç montaj, ayda 4 adede yükselecek şekilde aviastar'ın ulyanovsk'ta bulunan tesislerinde yapılacak.

  bu uçak, hakkında yapılan tüm karalamalara rağmen regional jet pazarında rakipsiz. üstelik easa sertifikalı tek rus jeti.
 • 17 eylül 2012'de ulyanovsk'ta yer ve uçuş kabul testlerininin tamamlanması neticesinde aeroflot'un 10. superjeti havayoluna teslim edildi. kuyruk numarası ra-89010 olan uçağa boris pavlovich bugaev adı verildi.

  uçağın bir hafta içersinde uçuşlara başlaması planlanıyor.
 • meksikalı interjet için üretilen ilk jetin deneme uçuşlarına komsomolsk na amur'da bulunan sukhoi tesislerinde başlandı. uçak, ay sonunda venedik'e uçacak ve pininfarina tarafından tasarlanan içi bölümünün montajı yapılacak ve uçak interjet renklerine boyanacak.
 • msn 95023 seri nolu ve interjet'e teslim edilecek uçaklardan ilki 08 ekim 2012 tarihinde venedik'e indi. interjet pilotlarının eğitimine ocak 2013'te başlanacak. teslimat ise mart 2013'te.
 • yakutia airlines için üretilen ra-89011 numaralı jetin iç bölümünün montajı aviastar'da tamamlandı ve uçak bu havayolunun renklerine boyandı.

  bu uçakla birlikte özellikle havalandırma sistemi ve mutfak bölümlerinde iyileştirmeler yapıldı.