şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • khaled mouzannar bestelerinin yer aldığı, başta "tango el caramel" ve "rendez-vous manqués" ile insanın içini yumuşatan müziklere sahip film. filmden çok umutlu olmasamda müzikleri için bile değer diyorum ve festivalin açılışı 5 nisan gününü bekliyorum.
 • festivalin açılış filmi seansına girmeden önce, emek sineması önünde birden son haftadır müziklerini dinlediğim filmin başrol oyuncusu, senaristi ve yönetmeni nadine labaki’yi görürülür yanında da o müziklerin yaratıcısı khaled mouzannar. salonda film öncesi kısa bir merhaba der izleyicilere nadine labaki & khaled mouzannar (o sırada kocası olduğunu öğrendik) ve filme geçilir...

  “tango el caramel” bestesiyle filmin girişi; o ağdanın pişirilişi – fokurdaması – cızlaması filmin tümü gibi, ağda kadar sıcak içinize işler adeta. filmdeki kadınlardan lili ve terzi kardeşinin hikayesi, kısa pantolon paçaları, yerdeki kağıtlar. bir diğer kadın olarak insanın içini cız ettiren rita’nın hikayesi: kırmızı mürekkebi, saatlerce güzelleşme çabaları, yüzündeki bantları... kıssadan hisse kadın olmanın “özel”liğini hissettiren bir film sukkar banat. film bitiminde avare avare dolaşırken, kendinizi birden bir kuaförde saçlarınıza şekil verdirirken bulabilirsiniz, benden söylemesi*...

  film sonrasındaki ikiliyle sohbetten şunlar çıkar:

  * nadine labaki, bu ilk filminde özellikle hiç lübnan’daki malum durumlardan bahsetmemiş, bahsetmek istememiş. o küçük yaşlarındaki annelerin, teyzelerin, kuzenlerinin mutfakta toplaşıp ağda pişirdiği günlere dair, o ağdayı çalıp yemesine dair zihninde kalan anılara dair, onu barındıran bir film yapmak istemiş.
  * ikinci filminin senaryo çalışmalarına başlamış ama bu film için çok gezmesi gerekiyormuş bundan dolayı biraz yavaşlamış bu konuda.
  * woody allen, coen biraderler, martin scorsese sevdiği yönetmenlerden bir kaçı (almodovar yoktu bu listede) ama yönetmenden öte filmleri seviyormuş.
  * müzikler, nadine labaki senaryoyu yazarken, o zamanlar sevgilisi olan khaled mouzannar tarafından bestelenmiş. çekim öncesi müzikler bitmiş, bu da abimize aşkını gösterme fırsatını doğurmuş. (dip not: ikili çekimler çekimler sırasında evlenmiş.)
59 entry daha