şükela:  tümü | bugün
 • bu törenlerde kullanılan dört bitki :
  lulav- hadasim - aravot - etrog dir
 • sükut yazmaya çalışıp başaramayınca ortaya çıkabileceklerden.
 • israil halkının çölde geçirdiği 40 yılın anımsanması
 • kelime anlami olarak cadir ya da barinak olan kelime/bayram. exodusun kutlandigi bayramdir.
 • birinin sukot bayramını kutlamak istediğinizde"hag sukot sameah!" demeniz icap etmektedir.
 • --- spoiler ---

  bu bayram ibranilerin mısır’dan çıktıktan sonra 40 yıl boyunca çölde çadırlarda barındığını hatırlatarak, tek ve gerçek korumanın dört duvar ve bir damdan değil, doğrudan yüce yaratan’dan geldiğini vurgular.

  sukot bayramı’nda yapmamız gereken ritüellerden biri; hurma ağacı dalı, söğüt dalı, mersin ağacı dalı ve iri bir limon türü olan etrogdan oluşan dört farklı türü elimizde tutarak dört yöne sallamaktır. bazı din âlimleri arba minim’i (dört tür) şöyle yorumlar:

  etrog hem tadı, hem kokusu olması sebebiyle eğitimi yüksek ve iyi amelleri bol olan yahudi’yi temsil eder. hurmanın tadı vardır ama kokusu yoktur; eğitimli ancak ameller konusunda pek güçlü olmayan yahudi’yi simgeler. mersin bitkisinin ise kokusu vardır ama tadı yoktur. bu özelliği ile iyi ameller yaptığı halde eğitimsiz olan yahudi’ye benzetilir. söğüdün tadı da, kokusu da yoktur; eğitimden yoksun ve iyi amelleri kıt yahudi’yi anımsatır.

  --- spoiler ---

  http://www.salom.com.tr/…ufreden-kim-olsa-bari.aspx
 • bu sene 12 ekim çarşamba başlamıştır.19 ekim'de son bulacaktır.
 • yahudilikte yom kipur'dan beş gün sonra, tışri ayının 15. günü kutlanan bir bayram, sukot bayramı (çardaklar bayramı, `tabernacle)`.
  hz. musa'nın öncülüğünde mısır'daki kölelik yaşantısından kurtulan israiloğulları bir müddet yaşadıkları çöllerde bulabildikleri çalı çırpılarla barınak* şeklinde çardaklar yapıp buralarda yaşamışlardır. işte sukot bunu yadetmek için gerçekleştirilen bir bayramdır. sukot bayramında suka adı verilen içi meyvelerle dolu bir çardak hazırlanır. yedi günlük bayram süresince erkeklerin burada yiyip içmeleri ve geceleri de burada uyumaları gerekir. kadınların böyle bir zorunluluğunun bulunmadığı sukot'un ilk iki günü dinlenmeye ayrılır. bunu takip eden ve hol ha moed adı verilen dört gün boyunca ise bol bol dua edilir. oşana raba adı verilen sukot'un son günü ise çocuklara hediyeler verilir.
  diaspora yahudileri yedi değil, dokuz gün kutlar bu bayramı.

  yine mısır'dan çıkışın şerefine kutlanan bir diğer yahudi bayramı için (bkz: pesah)