şükela:  tümü | bugün
 • şeker kamışından elde edilen, diğer şeker türleri kadar tatlı bir tada sahip fakat farklı molekül yapısı nedeniyle vücut tarafından karbonhidrat olarak algılanmadığından enerji üretimi amacıyla kullanılmayan bir tatlandırıcı türüdür. oldukça düşük bir kalori değerine sahiptir. yüksek sıcaklıkta sorun oluşturmama, raf ömrünün uzun olması, sıvı ürünlere katıldığında inert olmasından dolayı köpük oluşturmama gibi gıda mühendislerinin yüzünü güldüren özelliklerinden dolayı son yıllarda tek başına veya diğer tatlandırıcılarla karışım olarak çoğu gıdanın tatlandırılmasında kullanılmaktadır. yakın çevresi tarafından e954 olarak da anılır.
 • coco cola zero' nun içinde varolan tatlandırıcılardan biri
 • (bkz: takita)
 • hiç sırıtmayan tatlandırıcı. hakkaten aynı şeker. stevia sırıtıyor mesela hatta baya sırıtıyor ama bu öyle değil. sakkarin ve aspartam gibi zararlı da değil. sarelle'nin sukralozlu olanı var sırıtmıyor, takita'nın internet sitesinde toz hali falan var. kekte de deneyeceğiz onda da sırıtmazsa valla artık şeker yerine tek tercihim olacak.
 • rezalet bir tada sahip tatlandirici. quest protein barlarda bunlardan kullanildigi icin yiyemiyorum. bir keresinde barin yarisini yedim, 3 saat tadi agzimdan gitmedi.
 • karbonhidrat sınıfındandır, bir gıdanın besin tablosunda karbonhidrat ve hatta şeker olarak belirtilir. ama insan vücudu tarafından olması gerektiği gibi işlenemediği ve direkt atıldığı için tüketen kişiler buradan gelen değeri 0 olarak kabul edebilir. bilinen bir yan etkisi yoktur. bazı insanlarda hazımsızlık yapma ihtimali olsa bile yaygın görülen bir durum değildir. çok sağlıklı durmaktadır, tadını seven için bir nimet gibidir. amma lakin ki böyle olmayabilir. bunun sebebi uzun süreli etkileri hakkında yeterli bilgi sahibi olmayışımızdır. ama umuyoruz ki uzun süreli bir etkisi çıkmaz da isteyen dilediği gibi tüketir. zararsız olduğu kanıtlandığı gün her şey çok daha güzel olacak eminim.
 • listerine ağız çalkalama suyunda da kullanılan tatlandırıcı.
 • supplement firmalarının varlığıyla övündüğü tatlandırıcıdır. supplement ambalajlarının üzerinde dikkatle bakmaksızın görülebilecek şekilde "aspartam içermez" ibaresi bulunur genelde. klinik deneylerle kanıtlanmış zarar konusunda birinin diğerine üstünlüğü yoktur aslında popüler tatlandırıcıların.

  molekül formülü: c12h19cl3o8
 • sükraloz (splenda), üç klor atomu ile, bozulmuş bağırsak mikroflorası ile sonuçlanan, oldukça işlenmiş bir dizi reaksiyon üretir . james brown, biyokimyager sukraloz için "sadece klorlu şeker" diyor.

  sükraloz böbreklerde ve karaciğerde iltihaba neden olur ve timus bezine zarar verir. klorun doğal antiseptik özellikleri insan bağırsağına zarar verir ve mikrobik dengesizlikler yaratır. bu rahatsızlık , candida , irritabl bağırsak sendromu, obezite, crohn hastalığı, ülseratif kolit ve kaşeksi artışı ile ilişkili kronik iltihaplanma ve zayıf bağışıklığa neden olur.

  bağırsaklar ve kalın bağırsak dahil bağırsağın geçirgenliğinin artması kanser hastalarında görülür. kolorektal kanser, yumurtalık kanseri ve diğer kanser tipleri olan bireyler, bağırsak mikroflorasını bozmuşlardır. genel olarak bağırsak hastalığına yakalanan bu durumdaki kişi, sağlıksız bakteri konsantrasyonlarını yükseltir, faydalı bakterilerin popülasyonunu düşürür, vitamin ve mineral eksikliğine neden olur ve hiper-bağışıklık durumuna neden olur. bağırsakta disbiyoz kardiyovasküler, otoimmün, nörolojik, psikiyatrik ve kanser gibi bir takım sorunlara ve hastalıklara yol açar.

  dengesiz bağırsak mikrobiyoteri kolorektal kanserli hastalarda belirgindir ve obezite gibi kansere bağlı koşullarda da mevcuttur. kolorektal kanser ve hepatosellüler karsinom anormal bağırsak bileşimine bağlı iki önemli kanserdir. bağırsak astarının onarılması, geçirgenliğin azaltılması, mukus artışı ve sağlıklı bakteri dengesinin geliştirilmesi, bu kanserli hastaların tedavisinde ve iyileştirilmesinde ilk stratejilerin bazılarıdır.