• instagram'ın eserinin fotosunu sansürlemesine verdiği tepkinin en çok şu kısmını sevdim:

“toplum kuralları dediğin sabahtan akşama amk diye konuşan bir toplum bu. alın size aq şeyin fotosu diyorum kıyamet kopuyor. esas ben size k.”
  • gezi eylemleri sırasında gerçekleştirdiği performansıyla bizlere nasıl sanatçı olunamayacağını göstermiş kişi. bilmeyenler için özet geçeyim gezideki acıyı temsilen gezide kendini jiletle keserek bir performans gerçekleştirdi. hem özgün bir performans değildi hem de o sırada olaylar yaşanırken, sağınızda solunuzda şiddet mağduru insanlar varken, hepimiz zaten nefes alamıyorken, zaten herkes acı çekiyorken acının temsili gerçeğinin yanında ne kadar komikse o kadar da anlamsızdı...

edit: bakmayın köpürdüğüme. bazen kızdığım bazen çok sevdiğimdir...
  • "amemus" isimli son performansında sahnede biriyle sevişip herkesi şaşırtış hatun. lan ben daha performansın adını görünce uyandım mevzuya. sevişmeye de neden performans diyoruz onu da bilmiyorum.
  • zamanında şöyle bir röportajını okumuştum, şu hayattan buralara gelmek büyük başarı dediğimi hatırlıyorum.
  • sayesinde yıllarca vivid interactive'in sanat filmlerini seyrettiğimi idrak ettim :/
  • ölüm tehditleri aldığı için ispanya'ya kaçmış sanatçı.

işte suçlu temalı kanlı vajina için http://tinyurl.com/2fh57x5
  • etrafi tullerle cevrili kirmizi bir yatakta tiyatrocu arkadasiyla ic camasirlarini* siyirip attiktan sonra sevisen bir hanim. habere gore sevisme devam ederken salon bosalmis*.

--- spoiler ---

http://www.youtube.com/watch?v=b10bxyzqa1q

--- spoiler ---

gelen mesajlar uzerine zorunlu edit: yukaridaki video linki icerigi bilinerek verilmistir. dogacak* herhangi bir zarardan izleyen kisi sorumludur. ne kadar sanatsever varmis arkadas!
  • ajanslara düşen haberlere göre galeri açılışında "merak edilen" amemus performansını lezbiyen ilişkiye girerek ifşa eden "sanatçı".
    ülkemizin bu tür performanslara alışık olmadığı ve toplumun büyük çoğunluğunun benimsemediğini söylemek için araştırma şirketi sahibi olmaya gerek yoktur.

sanat, sanata bakış açınıza ve dünya görüşünüze göre değişir. kimine göre takım elbise dikmek sanat iken, kimine göre de seks yapmak sanattır.
    ama sanat denilen şey kafaya eseni yapmak ya da dikkat çekmek için birşeyler yapmaksa çikita muzu söyleyen elemanı da sanatçı sınıfına sokmamız elzemdir.
    yorumcu diyemiyorum, çünkü günümüzde her şarkı yorumlayana sanatçı deniliyor.

bu çerçevede şahsi kanaatim; taksimde, cebinde üniversite diplomasıyla iş bulamamaktan bunalmış, aylak aylak gezen kardeşlerimden birkaç tanesi de bu performansa davet edilmeli ve performansları gözlemlenmeliydi diye düşünüyorum.
  • "sanatındaki şiirselliğin gözardı edilmesinden" şikayetçi olduğunu beyan eden, gel gör ki şiirsellikten alabildiğince uzak kadın.
  • en son roma’da görülmüş kendisi.

özellikle son günlerde sibel üresin denen canlının erkeklere çok eş yasal olsun söyleminden sonra kendisi akıllara gelmiş olacak ki bir gazeteci kendisi ile görüşmüş ve şükrancığım bu kadın hakkında işte şu sözleri zikretmiş:

“ismi sibel soyadı üresin, aklıma onun kurgu bir karakter olduğu ve aslında ironiyle bunları söylediği geldi. belki hepimizi yanıltarak yılın performansını yapıyor? o bir sanatçı olmasın?”

yazık anneeem, ne kadar da naif, ne kadar da iyimser…

neden ilk akla gelen ismin şükran moral olduğu ve neden sibel üresin’i bir performans sanatçısı naifliğinde algıladığı ise şöyle açıklanabilir. geçen sene mardin’in yukarı aydınlı köyünde 3 erkekle aynı anda geleneksel bir düğünle evlenmiş, bu performatif evlilikte özenle seçilmiş güzel erkekleri bir bir evlerinden alarak bellerine kırmızı bekaret kuşağını da bağlamayı ihmal etmemiş, bir kadına 3 erkek kuma getirmiş ve bunun videosunu o olaylı kadın-kadına sevişme canlı performansını gerçekleştirdiği sergisinde sunmuştur.

tabuları böyle ters yüz eden insanlara hastayım. ama işte onlarda böyle bir ülkede elbette barınamıyor… ne acı..
hesabın var mı? giriş yap