şükela:  tümü | bugün
  • i.ü. hukuk fakültesi medeni hukuk öğretim görevlilerindendi(r). en azından 2003 yılına kadar öyleydi. kemerburgaz üniversitesi dekanı olmuştur.
  • istanbul kemerburgaz üniversitesi hukuk fakültesi dekanı, aile hukuku derneği başkanı ve aile hukuku konusunda ülkemizin önde gelen hukukçularındandır.

edinilmiş mallara katılma rejimi ve aile konutu konularında kitapları vardır.
  • kendisi i.ü. hukuk fakültesi medeni hukuk dalı 1991-1995 yılları arasında prof.dr.aytekin ataay kürsüsünde tek numaralarda hocamız olur. aytekin ataay o tarihlerde hocalık ve ders verme vasıflarını yitirdiği için hep prof.dr. necla giritlioğlu ile birlikte şükran hocam dersleri verirdi.

şimdilerde özel üniversiteli olmuş, devlet üniversitelerinde hiç hoca kaldı mı acaba?
  • çay sigara ikilisini çok sever.
  • yazik kimin hocasiysa.
  • söylemediği sözlerin gazetelerce çarpıtılması sonucu sazan avına vesile olmuş profesör. yaptığı benzetme hatalı olabilir ve fakat yıllarını kadınların evlilik içinde eşit şartlarda yaşamasına adayan, medeni kanun ve medeni hukuk kitaplarını atatürke ve türk aile yapısında yapmış olduğu hukuki devrime adayan bir insana şeriatçı demek en basitinden cahilliktir. cahillik ayıp değil, öğrenirsin, geçer. ama cumhuriyet ve evrensel gibi memleketin en düzgün iki gazetesinin başlık çarpıtmasına ne demeli bilmem?
  • hocanın ne dediği gayet açık iken, kimi haber sitelerinin, -mesela evresel- olayı bir skandalmışçasına çarpıtmaları ayıptır. şükran şıpka, taşıyıcı anneliğin yasallaşması gerektiğini söylüyor. bu yasallaşmadığı için diyor, insanlar çocuk doğuramayan kadını dışlayıp, çocuk meselesini kuma üzerinden halletmeye kalkıyorlar ve çocuk yine resmi nikahlı eşin üzerine kaydediliyor diyor. bu durumda kumalık meselesi, sadece bu yönüyle bir nevi türk tipi taşıyıcı annelik işlevi görüyor. dolayısıyla bir aptal değilseniz, kadının yaşasın kumalık, yaşasın şeriat demediğini anlarsınız. uzmanı olduğu konudaki yasal boşluğu/saçmalığı ve bu durumun neden olduğu çarpıklığı dile getirmiş kadın.

kendisini tanımam etmem, haber nedeniyle bilgim oldu ve inanamıyorum. ayıp, yazık ve de günah. ne dediğinin tam metnini herkes okumalı ve tepkisini öyle koymalı.
  • medeni hukuk profesörü kıymetli hocamdır. dört yıllık hukuk fakültesi eğitimimde geriye dönüp baktığımda mesleki donanımı, iletişim kabiliyeti, insana ve öğrenciye saygısıyla gerçekten saygıdeğer ve öğrencisi olarak bende iz bırakmış ender hocalarımızdandır.

şükran şıpka'nın sözde kumalığın meşrulaştırılması gerektiğine işaret ettiği söylenen açıklaması ile ilgili haber başlığını ilk okuduğumda, daha konuyu araştırmadan bile "çarpıtılmıştır" dedim. açıp okuduğumda ise yanılmadığımı gördüm. ilkokulda türkçe derslerinde yapılan metin okumalarındaki "okuduğumuzu anladık mı" pratiklerinin önemini bu yaşta bir kez daha sayesinde görmüş bulunmaktayız. şükran hocamızı yedirmeyiz *aşağıda ise kendisinin basın açıklamasına yer veriyorum.

"sayın prof dr. şükran şıpka hocamızın geçtiğimiz günlerde basında çıkan spekülatif haberle ilgili açıklamasıdır.
    dinlediğini / okuduğunu anlamayan veya anlamak işine gelmeyen editör ve okurlara ...
    istanbul, 21.04.2017
    basın açıklaması ve kamuoyuna duyuru
    bugün bazı internet gazetelerinde ve sosyal medyada yer alan bir haberde, şahsıma ithafen; “kadın hukukçudan şok öneri: kumalık medeni kanun’a girsin” ve “....skandal açıklama: kumalık türk tipi taşıyıcı anneliktir” şeklinde başlıklar atılmıştır. bu başlıklar, yapay döllenme ve hukuki sorunlar konusunda basına verdiğim beyanatın içeriği ile asla aynı değildir ve tamamen çarpıtılmıştır.
    üniversitemizde öğrenci kulüplerinin düzenlediği bir etkinlikte yapay döllenme yöntemleri ve bunlardan doğan hukuki sorunlar tartışılmıştır. bu tıbbi yöntemlerden biri olan taşıyıcı annelik yönteminin türkiye’de yasal olmadığını açıklarken türkiye’deki bir sosyal yaraya da dokunmak istedim. kumalık olgusunu ve çocuğu olamayan kadınların, eşlerinin kuma getirmelerine izin vermek zorunda kaldıklarını ve bunun da bir nevi türk tipi taşıyıcı annelik olduğunu ironik olarak belirttim. bu ifadelerim yazı içeriğinde çok net olmasına rağmen, sadece başlığı okuyan bir kişi kumalık olgusuna izin verilmesini ve bunun medeni kanunda düzenlenmesini önermişim gibi bir yanılgıya düşecektir.
    35 yıllık bir medeni hukuk öğretim üyesi olarak türkiye’de kadın hakları konusunda birçok bilimsel çalışma yaptım, bu çalışmalarımı ülkemin her yerinde anlatmaya çalıştım ve barolar bünyesindeki kadın hakları çalışmalarına destek verdim. cumhuriyet döneminin en önemli lâik kanunlarından olan medeni kanunumuzun tek eşlilik ve resmi nikâh kurallarını derslerimde ve her ortamda şiddetle savunan bir hukukçuyum. hukuk camiasında beni tanıyan meslektaşlarımın ve yakınlarımın bu başlığa itibar etmeyeceğine yürekten inanıyorum.
    bir bilimsel etkinliğimiz esnasında yaptığım açıklama içeriğinin çarpıtılarak, şahsımı ve mesleki kimliğimi derinden yaralayan başlıklar atılarak sosyal medyada yer almasını şiddetle kınıyorum.
    bu yayını yanlış başlıkla manşete taşıyan yayın organları hakkında her türlü yasal işlemi başlatacağım.
    ayrıca yayının bu çarpık manşetinden yola çıkarak, sosyal medyada aleyhime yapılan eleştiri ve hakaretlerin de kişilik haklarıma saldırı olduğunu ve buna son verilmesini, aksi takdirde her türlü yasal hakkımı kullanacağımı kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.
    prof.dr. şükran şıpka"