şükela:  tümü | bugün
 • washington eski büyükelçisi.
 • yeni chp milletvekili. bugun meclisin ilk oturumunu en ya$li uye sifatiyla yonetecek ki$i.
 • 11 türk askerinin amerikalılarca esir alınması hadisesine aşağıdaki yorumu getirmiştir:

  "türkiye ile abd nato müttefiki iki ülke... nato müttefikleri arasında böyle bir olaya şahit olmadım. son derece ayıp bir olaydır. son derece ağır bir biçimde protesto edilmelidir. kesinlikle nato ülkeleri arasında böyle bir uyglama yoktur.

  diplomatik çabalara, telefon görüşmelerine rağmen bu iş bu kadar uzun sürdü. askerlerin bir kısmı serbest kalmış olabilir ama tamamen olay çözülmedi.

  cnn sabahtan beri, "türk askerleri abd askerleri tarafından yakalandı, hapsedildi. bizim istihbaratımıza göre kerkük'ün kürt valisine suikast yaacaklardı" diye yayın yapıyor.

  türkiye böyle bir şey yapmaz. bu kadar anlamsız, saçma bir şey düşünülemez. abd'nin izahat vermesi ve özür dilemesi lazım.

  abd'de bu konularda karar verici mihraklar çok değişik. bütün bu konularda alınmış kararlar, abd dışişleri by-pass edilerek veriliyor. kimin karar aldığı da kesin değil. pentagon'un türkiye'ye "şahin" bir tutumu da var.

  şöyle bir durum var. hem washington, hem de irak'taki abd askerleri biraz asabi. umduklarını bulamadılar. her gün bir abd askeri telef oluyor. bu işi nasıl halledeceklerini bilemiyorlar.

  abd orada bir ölçüde demokratik bir yönetim kuramazsa, oraya irak'ın doğal zenginliklerine el koymak için giren bir ülke olarak görülecek. bu tepkileri artıracak.

  biz daha önce abd'lilerle görüştüğümüz zaman, bize "savaştan sonra irak tıpkı japonya, almanya, afganistan örneğinde olduğu gibi imar edilecek" diyorlardı. biz o zaman soruyorduk: "almanya ve japonya ile irak'ı mı mukayese ediyorsunuz?"

  maalesef abd'li müttefeklerimiz savaşı hazırlamışlar ama savaştan sonrasını düşünmemişler. türkiye'nin de bu konuda ikazları oldu. abd bunun bedelini ödüyor.

  biz şöyle bakıyoruz bu duruma. biz diyoruz ki: irak'taki gelişmeler ortadoğu'nun geleceğini tayin edecektir. onun için abd'nin başarılı olması lazım. evet yöntemlerini beğenmedik ama şimdi her halükârda abd'nin doğruları yapmasını bekliyoruz. fakat yapamıyor.

  orada süratle uluslararası güç ortaya çıkarılmalı. abd bunu yapmıyor. birtakım niyetleri var, deniyor. ikincisi bir sivil hükümeti orada kuramadı. bunlar çok vahim hatalar...

  türkiye kuvvetle bu olayı protesto edecektir. ve karşı taraftan özür bekleyecetir. ve özür dilenecektir. başka türlüsü olamaz. "
 • ermeni meselesi ile ciddi uğraşlar içerisindeki eski diplomat milletvekili
 • görüntü itibariyle tam bir istanbul beyefendisi profili çizen emekli diplomat.
 • 25 nisan 2005 tarihinden itibaren cumhuriyet gazetesinde, tarihsel gerçekler isiginda ermeni soykirimi savi baslikli yazi dizisi yayinlanmaya baslanmis emekli büyükelçi.
 • emekli bir boksor dür ayni zamanda.
 • ikibucuk savas stratejisi isimli bir teorisi olan diplomat. bu teoriye gore yunanistan bir, suriye bir, kurtler de bucuk sayilmakta, turkiye'nin de bu uc cephede kendini korumasi gerekmektedir. metin asagidaki linkten bulunabilir:
  http://www.sam.gov.tr/…h-may1996/212warstrategy.pdf
 • an itibariyle ceviz kabuğu 'nda 'gençliğimde aldığım fransızca/fransız kültürü eğitiminden dolayı artık utanıyorum ' demiş kişidir.
hesabın var mı? giriş yap