*

şükela:  tümü | bugün
 • tarık zafer tunaya'nın son asistanı. "bir siyasal düşünür olarak dr. abdullah cevdet" başlıklı çalışmasıyla doktor, "bir siyasal örgüt olarak osmanlı ittihat ve terakki cemiyeti ve jöntürklük" başlıklı çalışmasıyla doçent oldu. "young turks in opposition" ve "preparation for a revolution: the young turks" adlı çalışmaları oxford tarafından yayınladı. halen princeton üniversitesi'nde profesör olarak çalışmakta ve zaman gazetesinde yazı yazmaktadır.
 • zaman gazetesinde tarih ve turkiyede tarih vasitasiyla olusturulmaya calisilan ulus devlet modeli ve bunun sonuclari hakkindaki yazilariyla dikkatimi cekmis prof.
  nuriye akmanla gerceklestirdigi roportajda ermeni meselesiyle ilgili soyledikleri ve turkiyenin ermeni soykirimini tarihcilerden olusan bi komisyon cozsun onerisinin ne kadar yanlis oldugunu,tarihcilerin meslekleri geregi objektif olamayacagini iddia etmesiyle de olaylara ne kadar farkli yaklastigini gostermistir.
 • istanbul universitesi siyasi bilimler mezunudur. an itibariyle princeton'da near eastern studies depatmaninda profesorluk yapmaktadir. otobiyografisi icin:
  http://www.princeton.edu/…nes/faculty_hanioglu.html
 • tarihçilerin kutbu - halil inalcık kitabı'nda halil inalcık'ın anlattığına göre princeton near eastern studies'e inalcık tarafından önerilmiş. doktorasını istanbul üniversitesi'nden almış ve amerika'ya geçmeden türkiye'deki akademik hayatının çoğunu orada geçirmiştir.
 • abdullah cevdet hakkındaki doktora tezi ile cemil meriç'i epey kızdıran akademisyen.

  şöyle yazmış meriç;

  "abdullah cevdet hakkında bir doktora tezi. (şükrü hanioğlu, i.ü.i.f.) dağ gibi kitabiyat, çeşitli arşivler, bitmez tükenmez polis raporları. tezi sunan, eski harfleri sökemeyecek kadar hazırlıksız. cevdet'i ne pahasına olursa olsun maddeci ve islâmiyet düşmanı göstermek istemiş.ikinci meşrutiyetten kalma bir peşin hüküm. (...)"

  cemil meriç, kültürden irfana, insan yayınları, istanbul, 1986, s.87
 • a brief history of the late ottoman empire adlı kitabı 2008'de yayınlandı. tarihyazımında büyük ölçüde yerleşmiş bir konvansiyon vardır. monografiler -elbette- birincil kaynaklara dayanarak yazılır. bu monografilere dayanarak da daha uzun bir dönemi, ya da daha geniş bir olguyu anlatan 'survey' kitapları ve 'textbook'lar yazılır. hanioğlu ise birincil kaynaklara dayanarak osmanlı'nın son yüzyılını anlatan kısa ve genel bir kitap yazmaya çalışmış. bu, ilginç bir deneme olsa da pek çok yerde amerika'yı yeniden keşfetmeyi gerektiren ve yazarın literatürde epeyi tartışılmış bazı noktaları es geçmesine yol açan bir enerji ve emek israfı bence. kitabın argümanlarının analizine girmeyeceğim ama yazarın imparatorluğun son dönemlerinde yaşadığı en önemli şeylerden biri olan 1915 ermeni tehcir ve katliamına sadece bir paragraf ayırmasının acaipliğini not edeyim.
 • ittihat ve terakki üzerine yazdığı 1995 ve 2001 tarihli iki kitabına bakılırsa, osmanlı'nın son dönemine bakışının bir 'şerif mardin light' düzeyinde olduğu görülür. ittihatçıların bir avuç bürokrattan ibaret olduğunu, 1908'in bir darbe olduğunu, osmanlı'da anayasacı muhalefet bulunmadığını, toplumsal tabanın böyle şeylere henüz elvermediğini, tanzimat'tan 1908'e yaşanan siyasal mücadelelerin bürokrasi içi klikler arasındaki çekişmelerden ibaret olduğunu göstermeye çabalıyor. bazı yaklaşımları osmanlı tarihçiliğinin geldiği nokta düşünüldüğünde o kadar arkaik ki, kitaplarının 60'larda değil de 90'larda yazıldığına inanmak zor.
 • m. sükrü hanioglu
  professor of near eastern studies
  chair in near eastern studies and director of the program in near eastern studies

  i received my b.a. in political science and economics and my ph.d. in political science from istanbul university. during my graduate years i taught late ottoman diplomatic and political history as an instructor in the political science department. i wrote my ph.d. thesis on the political activities and thought of one of the founders of the committee of union and progress, dr. abdullah cevdet.

  in 1981 i decided to work on the history of the committee of union and progress during the period from 1889 to 1908, i.e. from its foundation to the young turk revolution. since the cup was an underground organization, it was essential to use the organization's own papers to write its history. for this purpose i visited albania in 1982. after examining the cup papers there, i published the first volume of this project in 1986. the second volume appeared in 1992, to be followed by a third and final volume. besides the original cup documents, i have used other archival sources, including those found in the turkish, german, austrian, french, swiss, italian, greek, and british archives.

  from 1981 to the present, i have taught courses on late ottoman political and diplomatic history, late ottoman history, and turkish political life, at istanbul and bosphorus universities and the turkish naval academy. i have also taught and conducted seminars at columbia university, the university of wisconsin, the university of michigan, and the university of chicago.

  at princeton i have taught nes 433 (the near east and the eastern question since 1815,) nes 439 (nationalist movements from bosnia to central asia: 19th and 20th centuries,) nes 543, 544 (ottoman diplomatics: paleography and diplomatic documents,) and nes 572 (problems in late ottoman & modern republican history.)

  i have supervised fourteen ph.d. dissertations at istanbul university, all of them on ottoman intellectual and diplomatic history. a few examples are: "the journal mecmua-i funun and its role in the ottoman enlightenment," "cemaleddin efgani and his impact on turkish intellectuals," and "huseyin kazim and turkish nationalism."

  at princeton i supervised six ph.d dissertations on ottoman-turkish history.

  representative publications:

  a brief history of the late ottoman empire, princeton university press, (2008)

  young turks in opposition, oxford university press, (1995)

  "der jungtürkenkongress von paris (1902) und seine ergebnisse," die welt des islams 33, (1993)

  "notes on the young turks and the freemasons," middle eastern studies, 25, (1989)

  "transformation of the ottoman intelligentsia and the idea of science," anuarul institutului de istorie si arheologie a.d., xenopol, (1987)

  bir siyasal örgüt olarak osmanli ittihad ve terakki cemiyeti ve jon türklük, istanbul, (1986)

  bir siyasal düsünür olarak doktor abdullah cevdet ve dönemi, istanbul, (1981)

  http://www.princeton.edu/…nes/faculty_hanioglu.html
 • doktor abdullah cevdet ve dönemi isminde bir kitabı varmış. lakin bulamıyorum bir türlü. yardımcı olabilecek varsa sevinirim adeta.
 • occupy wall street ve devrimler hakkında da güzel bir yazı yazmıştır, ama o son paragraf olmasaydı iyiymiş.

  http://www.sabah.com.tr/…ninden-wall-streeti-isgale