şükela:  tümü | bugün
 • 1886 yılında çıkarılan bir kadın dergisi. mektepli anlamına gelmektedir. kızlar için açılan okullardan, özellikle de kız öğretmen okulu olan dar'ül-muallimat'tan yetişerek öğretmenlik mesleğini sürdürmekte olan yeni kuşağın, okula giden kadının dergisidir. imtiyaz sahibi arife hanım, maarif nazırı münif paşa'nın kızıdır ve yazı kadrosu kadınlardan oluşan ilk kadın dergisi de budur.
  bu dergide, diğerlerindeki gibi iyi bir ev kadını ve anne, itaatkár bir eş olma gibi konularda öğüt veren tek bir yazı yoktur. arife, insanlığın ciddi bir çalışmayla ilerleyeceğini söyler ve kadınları bu toplumsal ilerlemede görev almaya çağırır. onun bu makalesi, bir türk kadını tarafından kadın erkek eşitliği konusunda yazılmış ilk yazıdır.
  şimdiki kadın dergileri ile kıyaslamak sizin bileceğiniz iştir.
 • 1886'da yayınlanan şüküfezar, sahibi kadın olan ve yazı kadrosunu tamamen kadınların oluşturduğu bir dergidir. kadınlar kendilerini koca adıyla değil, sadece kendi isimleriyle tanımlarlar.

  “biz ki saçı uzun aklı kısa, diye erkeklerin hande-i istihzasına hedef olmuş bir taifeyiz. bunun aksini ispat etmeye çalışacağız. erkekliği kadınlığa, kadınlığı erkekliğe tercih etmeyerek, şah-rah-isa'y-u amelde [çalışmanın doğru yolunda] mümkün olduğu kadar payendaz-ı sebât [ayak diretmek] olacağız. " derler önsözlerinde.
 • kadim bir inci sözlük jargonu olup bir entry'i şukulayarak fezaya yollamaya verilen isimdir.
 • kizil sultan doneminde yayimlanan dergi. ozgurlukcu 1930'larda ise sabiha ve zekeriya sertel cifti icin yazilanlari gormek icin bakiniz. #33232196
 • kim milyoner olmak ister'de sorulan dergi ismi. bir kez daha, iyi ki yarışmacı koltuğunda değilim, dedirtmiştir. bye.
 • mektepli değil çiçek bahçesi anlamına gelen arapça kelime.
 • osmanlı döneminde yayınlanmış ilk kadın dergilerinden olup, çiçek bahçesi anlamına gelmektedir. dünya genelinde bu tarz kadın dergilerinin yayınından 176 yıl sonra osmanlı döneminde bu dergiler yayınlanabilmiştir.

  osmanlı’da türkçe olarak 1869’da yayımlanan ilk kadın mecmuası dünyadaki
  ilk benzerinden 176 yıl sonra çıktı. özellikle meşrutiyet’in ilanıyla kadın
  dergilerinin sayısı giderek arttı. çoğu, kadının toplumdaki yerini sorgulayan
  bu dergiler arasında şükûfezar (çiçek bahçesi) da vardı.
 • osmanlı'da yayınlanan ilk kadın dergisi terakki i muhadderat'tan farklı olarak şukufezar'da tüm kadro kadınlardan oluşur. yani erkek yazar hiç yoktur.