• güzel bir abdurrahim karakoç şiiridir.

savaştayım elli yıldır
    ömrüm geçti boşalt, doldur
    anlamadım bu ne haldir

birgün silah çatamadım
    suları ıslatamadım

ekin ektim başak yılan
    kuşandığım kuşak yılan
    yorgan akrep, döşek yılan

birgün rahat yatamadım
    suları ıslatamadım

ne payem oldu ne sayem
    en doğruya varmak gayem
    düşüncemdir tek sermayem

alan yoktur satamadım
    suları ıslatamadım

yolum yokuş, izim ayrı
    dilim yağsız, sözüm ayrı
    bedenimden özüm ayrı

biri bire katamadım
    suları ıslatamadım

talipli yoktur sevgiye
    anlamadım, neden? niye?
    canlar gücenmesin diye

can attım gül atamadım
    suları ıslatamadım
  • osman öztunç'un seslendirdiği, çok usta bir el*in sazıyla bestenin coşturulduğu, sözleri abdurrahim karakoç'a ait bir eser.
  • ilyas salman tarafından da yorumlanmış türkü. dinlenilesi
  • lise yıllarında galiba 93-94 gibi tanıştığım osman öztunç şarkısı. o zamanlar sefai'yi biliyoruz, çok da seviyoruz. sefai hoca kadar sevmesek de ozan arif dinliyoruz. ozan arif konser öncesinde sefai benden önce çıkacak, ben en son çıkacağım demiş, birde afişte isminin daha büyük yazılmasını istemiş galiba.. o yüzden soğumuştuk ozan arif'ten... egoya kimsenin tahammülü yoktu o sıralar. takım elbiseli, jöleli kafalı liseliler yoktu henüz.. o jöleli ekol teslimiyetçi, ruhsuz, itaatkar, ne denirse inanan bir kafada yetişti zaten.

neyse..

birden osman öztunç, yan çizdim ile resmen patlıyor.. daha militan bir ruhu var onun. ah keşke o ruh şimdide olsa ya la... adam bildiğin anarşist kılıklı, kimseye eyvallahı yok. sefai hocanın da kimseye eyvallahı yok ama o daha ağır kanlı. osman öztunç kaynıyor..

neyse.. üsküdar, yan çizdim, öğretmenim ve bu şarkıyla bizim de kaynıyor kanımız. her yerde, her şekilde tepkimizi de koyuyoruz. şimdiki gibi her halta itidal telkin eden teslimiyetçi zihniyet yok. ölümse ölüm, zulümse zulüm, sonuna kadar gidiyoruz..

ne oldu lan o ruha? hükümet ne derse "arkandayız" diyen bu adamlar nerden geldi? haklı tepkisini koymak için kıpırdanan kitlelere "yürüyün" demek yerine, ha bire "itidal" diyen bu adamlar kim? "aman sorun çıkmasın, aman gürültü olmasın, aman polisle karşı karşıya gelmeyelim, aman ağır olalım" diye diye, kanı kurudu, canı çekildi milliyetçilerin.

bu şarkı bunları söyletiyor bana.
  • animasyon bir filme de yakıştırmışlar türküyü.

http://youtu.be/uedf5dabkuk
  • abdurrahim karakoçu rahmetle anmama sebep olan şiir.

bana göre ezgi halini en güzel gülay seslendirmiştir.
  • lambada titreyen alev üşüyor.” diyen abdurrahim karakoç’un, ismiyle düşündüren şiir kitabı ve şiiri.
  • "suları ıslatamadım"

yazarın meramı, anlatmak istediği ne olabilir? bunun üzerine tahliller okumayı arzu ederdim.
hesabın var mı? giriş yap