şükela:  tümü | bugün
 • güzel bir abdurrahim karakoç şiiridir.

  savaştayım elli yıldır
  ömrüm geçti boşalt, doldur
  anlamadım bu ne haldir

  birgün silah çatamadım
  suları ıslatamadım

  ekin ektim başak yılan
  kuşandığım kuşak yılan
  yorgan akrep, döşek yılan

  birgün rahat yatamadım
  suları ıslatamadım

  ne payem oldu ne sayem
  en doğruya varmak gayem
  düşüncemdir tek sermayem

  alan yoktur satamadım
  suları ıslatamadım

  yolum yokuş, izim ayrı
  dilim yağsız, sözüm ayrı
  bedenimden özüm ayrı

  biri bire katamadım
  suları ıslatamadım

  talipli yoktur sevgiye
  anlamadım, neden? niye?
  canlar gücenmesin diye

  can attım gül atamadım
  suları ıslatamadım
 • osman öztunç'un seslendirdiği, çok usta bir el*in sazıyla bestenin coşturulduğu, sözleri abdurrahim karakoç'a ait bir eser.
 • ilyas salman tarafından da yorumlanmış türkü. dinlenilesi
 • lise yıllarında galiba 93-94 gibi tanıştığım osman öztunç şarkısı. o zamanlar sefai'yi biliyoruz, çok da seviyoruz. sefai hoca kadar sevmesek de ozan arif dinliyoruz. ozan arif konser öncesinde sefai benden önce çıkacak, ben en son çıkacağım demiş, birde afişte isminin daha büyük yazılmasını istemiş galiba.. o yüzden soğumuştuk ozan arif'ten... egoya kimsenin tahammülü yoktu o sıralar. takım elbiseli, jöleli kafalı liseliler yoktu henüz.. o jöleli ekol teslimiyetçi, ruhsuz, itaatkar, ne denirse inanan bir kafada yetişti zaten.

  neyse..

  birden osman öztunç, yan çizdim ile resmen patlıyor.. daha militan bir ruhu var onun. ah keşke o ruh şimdide olsa ya la... adam bildiğin anarşist kılıklı, kimseye eyvallahı yok. sefai hocanın da kimseye eyvallahı yok ama o daha ağır kanlı. osman öztunç kaynıyor..

  neyse.. üsküdar, yan çizdim, öğretmenim ve bu şarkıyla bizim de kaynıyor kanımız. her yerde, her şekilde tepkimizi de koyuyoruz. şimdiki gibi her halta itidal telkin eden teslimiyetçi zihniyet yok. ölümse ölüm, zulümse zulüm, sonuna kadar gidiyoruz..

  ne oldu lan o ruha? hükümet ne derse "arkandayız" diyen bu adamlar nerden geldi? haklı tepkisini koymak için kıpırdanan kitlelere "yürüyün" demek yerine, ha bire "itidal" diyen bu adamlar kim? "aman sorun çıkmasın, aman gürültü olmasın, aman polisle karşı karşıya gelmeyelim, aman ağır olalım" diye diye, kanı kurudu, canı çekildi milliyetçilerin.

  bu şarkı bunları söyletiyor bana.
 • animasyon bir filme de yakıştırmışlar türküyü.

  http://youtu.be/uedf5dabkuk