şükela:  tümü | bugün soru sor
 • konuyu hiç bilmeyenler için en baştan alıyorum.
  şule çet, 23 yaşında gazi üniversitesi sanat tasarım fakültesi tekstil tasarımı bölümü 2. sınıf öğrencisi. bir yandan okuyup bir yandan çalışırken, yarı zamanlı çalıştığı yerden kovuluyor. bunun üzerine çalıştığı yerin ortaklarından olan çağatay aksu isimli şahıs şule'yi 'gel abicim hallederiz benim yanımda çalışırsın' diye görüşmeye çağırıyor. 28 mayıs akşamı şule, çağatay aksu ve onlara katılan 3 kişi ile önce bir restoranda yemek yiyorlar, sonrasında şule'nin doğum günü olan 29 mayısa bağlanan gece 23:54'te çağatay aksu ve b.y. ile birlikte yelken plazanın 20'nci katındaki ofise geçiyorlar. o gece saat 01:48te şule ofisten çıkıp ev arkadaşını ''beni acil bir şey varmış gibi eve çağır'' diye arıyor. sonrasında saat 02:00da şule'nin attığı ''buradan çıkamıyorum, adam bana takmış. bırakmıyor” mesajı var. saat 04:00 sularında şule 20. kattan aşağıya düşüp ölüyor. olay intihar olarak geçiyor.
  ankara cumhuriyet savcılığı, olaydan sonra kayıplara karışan, 4 haziran gecesi gözaltına alınan çağatay aksu ve b.y., adli kontrol şartıyla serbest bırakıyor. haftada bir imza atmaya gidiyorlar ve yurtdışına çıkmaları yasak. çağatay aksu, ifadesinde çet’in camdan atlayarak intihar ettiğini belirterek, “kendisine engel olmaya çalıştım, atlarken tutmaya çalıştım ama başaramadım. atlamasın diye tutuğum sırada parmaklarımda sıyrıklar oluştu. abi kardeş ilişkimiz vardı. ‘yaşamak istemiyorum’ diyerek atladı” dedi. çet’in öldüğü sırada plazadaki ofiste çağatay aksu'nun beraberinde olan b.y. ise ifadesinde başka odada olduğunu, neler yaşandığını bilmediğini söylüyor. sağlık raporlarında çağatay aksu'nun parmağındaki yarayla ilgili olaydan 3 gün önce operasyon geçirdiğini beyan ettiği bilgisi var.
  şule 20'nci kattan kafa üstü yere çakılmış. intihar olsa kişi kendini attığında savrulma yaşar. burada kafa üstü düşmesi, fırlatma veya ayağından tutup atma etkisini gösteriyor. çağatay aksu ve beraberindeki b.y.'nin şule'nin düşmesiyle ilgili 155e ya da 112ye hiçbir aramada bulunmadıkları hatta plazadan çıkmaya çalışırlarken o sırada plazanın güvenliğini sağlayan görevlilere, şule'nin düşmesiyle çıkan gürültüyü "trafo mu patladı? ne oldu böyle?" diyerek, yanılttıkları belirleniyor. bir de çağatay aksu'nun yanında çalışan ve üç hafta önce işten ayrılan başka bir kadının da kendisinin de taciz edildiğini öne sürdüğü bilgisi mevcut.
  4 temmuz tarihinde sonuçlanan ancak içeriğine yeni ulaşılan otopsi raporuna göre şule ters ilişkiye zorlanmış, anal bölgesinde yırtılmalar ve bağırsak dokusunda bozulmalar mevcut. vücudunda darp izleri, kanında uyku getirici madde, tırnaklarının arasında ise çağatay aksu'nun deri kalıntıları var.
  bugün şule'nin ailesinin avukatı olan umur yıldırım ile görüştüm. kendisinin, dosyanın ilerleme süreci ile ilgili anlattıklarını aynen aktarıyorum.
  savcılık olaydan sonra inceleme amaçlı şule'nin telefonunu ve bilgisayarını alıyor, 1 hafta sonra içinde delil olmadığı gerekçesi ile geri veriyor. ailenin durumu kötü, davanın ilerlemesi için paraya ihtiyaçları var ve şule'nin telefonunu ve bilgisayarını satmayı düşünüyorlar. o sırada fark ediliyor ki hiçbirine hiçbir incelemede bulunulmamış. öyle ki şule'nin telefonu açılmıyor dahi. avukat, cihazları kendi imkanları ile incelettiğinde içlerindeki delillere ulaşıyor ve savcılığa tekrar teslim ediyor. bir de savcı otopsi raporunun hemen ardından izin alıyor ve şu an kendisi görevde değil. pazartesi günü görev başı yapıp, başsavcı ile görüşmede bulunacağı bekleniyor.
  susmak istemiyorsanız, yardım etmek niyetindeyseniz eğer; bu pislik, kanı, aklı, cinsi, soyu, sopu bozuk mahlukatların parası var. yine, genç bir kadının acısı ve canı bu parayla örtülmek isteniyor. avukat, daha önce basın organlarına ulaşmaya çalıştığını, geri dönüş alamadığını ve elinden geleni yapmasına rağmen süreç boyunca bir arpa boyu yol katedemediğinin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. olayı sosyal medya üzerinden ulaşabildiğiniz her yere yayarak kamu baskısı yaratabilirsiniz. twitter'da #intihardegilcinayet #sulecet hashtaglerini kullanarak olayı yaymanız. bunun dışında yapacağınız herhangi bir platformdaki paylaşım da işe yarayacak. kadın cinayetleri ile ilgili yazılar yazan her gazeteciye de ayrıca mail atıyorum.
  avukat umur bey'e fiziken yapabileceğimiz bir şey var mı diye sorduğumda, salı günü adliye önünde basın açıklaması yapmak istediklerini, bunun kesinleşmesi durumunda ise bize ihtiyaç olduğunu söyledi.
  lütfen arkadaşlar, şule'nin yerine kendinizi, kardeşinizi, sevgilinizi koymanıza gerek yok. sadece insan olmak dahi 23 yaşında tecavüze uğrayıp katledilen bi kadının utancını taşımaya yeter. yardım edin.

  edit 1: (gelen mesajlar üzerine)
  https://www.cimer.gov.tr/ adresine şikayette bulunmanın faydalı olabileceğini söyleyen pek çok insan var. olayın hangi ilde geçtiği, ölenin ismi, katilin ismi ile şikayette bulunabilinirsiniz. cimer den yollarken adalet bakanliğinin seçilmesi gerekiyor bir de özel olarak. adaletin herkes için olduğu vurgusunu unutmayalım. umalım ki öyle olsun, bu sefer.

  edit 2: yazılanların 'sosyal medya üzerinden yapılan bir linç girişimi' olmasına istinaden; sizleri üşenmeyip ana akım medyamızda dün çıkan haberleri okumaya davet ediyorum. zaten 2 tane, fazla vaktinizi almayacak. zanlıların yüzlerinin ve isimlerinin sansürlendiğini kendiniz görün. bir de şu var tabii: bir gazetenin ölüm haberini lanse edişi
  konunun dağılmamasını istiyorum ancak bunun unutulmaması gerek. şule'ye yapılanları bilmiyor, 'intihar' olduğuna kanaat getirmiş olabilirsiniz. nihayetinde, adaletimiz de böyle olduğunu düşünüyordu. ancak genç bir kadının ölümünü böyle iğrenç bir üslupla haber yapmanızı haklı gösterecek hiçbir gerekçe yoktur. bir insan öldüğünde söylediklerinize cevap verme hakkı da ortadan kalkar, ölünün arkasından bu yüzden konuşulmaz. ne yazık ki tüm bunların açıklaması 'adaletin olmadığı yerde ahlakın da olmadığı'.

  edit 3: bugün saat 16:30da kadın meclisleri platformu hepimizi yelken plaza önüne şule için karanfil bırakmaya çağırıyor. avukat umur bey de bizimle olacak. lütfen sen ge orada ol.
 • şule`nin ailesinin avukatı umur yıldırım abi benimde avukatım.inandığı doğruyu sonuna kadar götürür. şule çet cinayetine tüm vaktini harcadığını, olayın aydılantılması için her türlü delili incelettiğini biliyorum.sonunda gerçek ortaya çıktı.nurlar içerisinde uyusun şule.bu kötü dünyadan, kötü insanların gazabıyla ayrıldın ama gerçek iyi insanların çabasıyla ortaya çıktı.

  edit 1: bugün avukatı umur yıldırım abimi aradığım keşke şule hayatta olsa bu olayların hiçbiri yaşanmasaydı diyerek gözlerimi doldurdu.

  edit 2: duruşma gününü bizlere bildirecek.

  edit 3: kendisine bu zorlu ve gururlu yolda iyi dileklerini sunmak isteyen arkadaşlar buradan yazabilir.
 • lütfen üst sıralarda hatta en üstte dursun dediğim cinayettir. gencecik bir kız içeceğine uyku ilacı katılarak tecavüze uğramış, 20. kattan aşağı atılmış ve öldürülmüştür.

  sizin ananız bacınız empatisi çabalarına gerek yok. insan olmak için bu gerekli. artık parası olanın, güçsüz olana tecavüz edip serbestçe dolaştığı bu ülkede tek gücümüz sosyal medya.

  bunu yapan namussuz şu an serbestçe dolaşıyor, tutuklu veya gözaltında bile değil.

  o ufacık genç kızın sesi olalım ekşi sözlük!
 • otopsi raporunun ışığında üzerinde pek şüphe kalmamış olan cinayet. peşinin bırakılmasına izin verilmemeli.
 • iki yüzlülüğümüzü bir kez daha ortaya koyan vahim ötesi olay. duyduğumdan beri beni derinden sarstı. adaletin gerçekleşmeni yürekten diliyorum.
 • bunu yapan orospu evladını hapiste soda şişesine oturtacak, götüne eline ne geçirirlerse sokacaklar. muhtemelen alacağı 10-15 yıl cezayı tamamlayamadan intihar edecek görürsünüz. hapisteki kız babalarının tecavüzcülere verdiği cezaları, malesef mahkemeler vermiyor.
 • unutulmaması gerekendir.
 • adalet yerini bulsun!
 • anlatılanlar incelesense başka bir delile gerek kalmayacak şekilde çözülecek cinayet. sözlüğün durumuna baktığımızda bile insanlar artık bıkkınlık içinde ve canlarını sıkacak olay ve durumlardan uzaklaşma derdinde. sözlüğün gücü adına, adaletin yerini bulması umuduyla ...
  yanlış anlaşılma editi: beyanla cezalandırmayı savunmuyorum. anlatılanlar incelenip kanıtlasa yeter , demek istedim.
 • şule'yi istemediği bir ilişkiye zorlayan öldüren bu saldırgan ve katil, bu tarz olaylara cesaret edilmemesi için yaptırım gücü yüksek bir ceza almalıdır. aksi halde yaşanan ve yaşanacak her olayda devletin parmağının olduğu aşikardır.