• sabitlenmiş entry
    ankara batı 2. sulh ceza hakimliği'nin çağatay aksu’nun talebi üzerine verdiği 29.05.2019 tarih ve 2019/2586 d.iş sayılı kararı uyarınca şule çet ile ilgili başlıklarda bulunan içeriklere erişimin engellenmesi kararıyla ilgili bir açıklama yapmak isteriz.

ekşi sözlük, türk hukukuna tabi bir internet sitesi olarak mahkeme kararlarını uygulamak yükümlülüğündedir. dolayısıyla bu ve benzeri durumlarda elimize ulaşan mahkeme kararları doğrultusunda hareket ederek, ilgili başlıklardaki içerikleri kaldırmak durumundayız.

bu karara itiraz edecek olmakla beraber, itiraz sürecinin kararı uygulamayı ertelemediğini belirtmek isteriz.

tarafımıza iletilen kararların uygulanması yasa gereği olup, kararı benimsediğimiz veya olumladığımız anlamına gelmemektedir.

hukuk sistemimizdeki hataların, yanlışların, adalet duygusunu zedeleyen uygulama ve kararların giderilmesinin yolu, eleştirilerin doğru makam ve mercilere yöneltilmesinden geçer. genel olarak mahkemelerin içerik kaldırılmasına ilişkin kararlarındaki hoyratlık ve bu kararlara ilişkin itirazların incelenmesi süreçlerindeki özensizlik nedeniyle oluşan kamuoyu tepkisinin ilgili ve yetkili mercilere yönelmesi halinde bu hatalı işleyişin düzelmesi yönünde olumlu adımlar atılır diye umuyoruz.
    • 5. duruşması bugündür.

#şuleçetiçinadalet
    • türkiyenin ayıbı bu dava
    • duruşmayı takip edebileceğimiz adresler:

https://twitter.com/3sinif
      https://twitter.com/suleicinadalet

şu başlık gündemde kalsın, lütfen!
    • duruşma saat 10:00 da başlayacak. arkadasimiz @3sinif vasitasiyla durusma sirasinda yaşananları anbean buradan aktaracağız .

entry takibe alabilirsiniz , güncellenecek .

daha önceki duruşma icin(bkz: #92405530)

--- spoiler ---

134: karar

sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, 2 hafta sonrasına karar duruşmasına kadar vakit verilmesine karar verilmiştir.

#suleceticinadalet
      --- spoiler ---

1- selam arkadaşlar, toplanmaya başladık duruşma salonunun önünde. barikat çektiler geçen duruşma olduğu gibi, karar duruşması olacağına dair duyumlar var. ek önlemler alınırsa bahsedeceğim, takipte kalın.

#suleceticinadalet

2- girdik arkadaşlar, bu duruşma öncekiler kadar kalabalık değil. sanırım sınav haftalarına denk gelmesinden kaynaklanıyor. normalden çok erken aldılar bizleri içeri, önceki duruşmalarda hep son 20 dakika alıyorlardı. ek bir önlem de göremedim.

3- salonu soran çok fazla arkadaş oldu, e-blok, 1. kat ya 26 ya da 27. duruşma salonu arkadaşlar, ek salon açtılar bu yüzden yer var hâlâ. duruşma başlamadan yetişebilirsiniz. ama şu an sanırım buranın kapısını kapattılar yandan giriş açtılar, yandan girişin yerini bilmiyorum.

4- şule'nin ailesi ve avukatları geldiler, sonra çevik kuvvet salondaki yerini aldı. sanık yakınları geldiler. henüz salonda çıt yok, sanık avukatları gelmiş değiller. başlamasını bekliyoruz.

5- şimdi sanıklardan berk'in avukatları geldi, bir de yanlarında ilk duruşmaya gelen tekerlekli sandalye ile katılan bir avukat var, bildiğim kadarıyla bu kişi hocaları ve davayı almalarını isteyen kişi.

6- çok ilginç bir detay vereyim, çağatay'ın avukatı ile berk'in avukatları selamlaşmadılar, hatta birbirlerine bakmıyorlar bile. (...)

7- sanıklar geldiler arkadaşlar, salonda herhangi bir tepki yok. henüz hakim yerini almadı, bir 5 dakika içerisinde başlayacağını düşünüyorum duruşmanın. bu arada ek bilgi: geçen duruşma su şişelerini almamışlardı salona, bu duruşma böyle bir uyarı yapmadılar.

8- hakim bey geldi, aile bakanlığından bir temsilci gelmiş.
      şimdi hakim bey okunmayan bir şey olup olmadığını sordu, onur tatar bey her şeyin okunduğunu söyledi.

9- bir tanık dinleniyor, bu tanığın adı muhammet. şule'nin eski sevgilisi:

1.5 yıllık bir ilişkimiz vardı, iyi bir ilişkimiz vardı. çok fazla kavgamız olmazdı. sabah okula, akşamları okula giderdik, çok sık görüşemezdik.

10- aramızda çok ufak bir soğukluk vardı ama bu konular ile alâkalıydı, ölümünden 3 gün önce görüştük yüz yüze en son. bu görüşmede iş konusundan söz etmiştik, eski patronları ile görüşeceğini söylemişti.

11- olay günü ise ben biraz rahatsızdım, şule ile telefonda görüşmüştük, iş görüşmesine gideceğini bilmiyordum ve gece uyudum. sabah 11'de şule'nin iş yerinden bir arkadaşı aradı ve ölüm haberini verdi.

12- bu haberden sonra lilia'yı aradım, ilk başta bana tam olarak bilgi vermek istemedi, sanırım korkuyordu. sonrasında karakola gittim ve ölüm haberini öğrendim.

hakim: yüz yüze en son ne zaman görüştünüz?
      furkan: 3 gün önce iş yerinde 5 dakikalık bir konuşmamız oldu.

13- lilia ile olayın sabahında bir konuşmamız oldu, ondan önce yani olay gecesi hiçbir görüşmemiz olmadı. sanırım sanık avukatları benim hakkımda bu konuda suç duyurusunda bulunmuşlar. bu konuda da dediğim gibi sabah konuştuk sadece.

14- sanık avukatlarının suçlamaları üzerine utanarak söylüyorum, en son birlikteliğimiz olaydan 1 hafta önceydi. yine utanarak söylüyorum, aramızda hiçbir şekilde ters ilişki söz konusu olmadı, konusu dahi geçmedi.

#suleceticinadalet

15- hakim: lilia ile evlerine hiç gittin mi?
      furkan: evet ama bir kere kapı önüne bir kere de taşınma için gittim.
      hakim: psikolojik durumu nasıldı?
      furkan: çok iyiydi, özellikle son zamanlarda boya vs. yapmıştı hayat doluydu, düzenli kullandığı bir ilaç yoktu.

16- hakim: yani hayata tutunan biriydi?
      furkan: evet, hayata sıkı sıkı tutunmuştu.

hakim soruları alıyor:
      paşa bey soruyor: furkan bey, az önce segbis kayıtlarına da geçtiği gibi, olaydan sonra şule'nin gitmek istediğini söylemedi. ben de bilgi almak için karakola ++

17- gittim dediniz, şimdi hazırlık aşamasındaki ifadenizi okuyorum. saat 11:30 sularında, engin isimli bir şahıs beni aradı ve şule'nin intihar ettiğini söyledi.
      furkan araya girdi: olaydan ilk haberdar eden engin isimli bir şahıstı (bundan bahsetti, sanırım kaçırmışlar)

18- o beni aradığında inanamadım, sonra lilia'yı aradım ve o da tam sağlıklı bilgi vermeyince karakola gittim.
      hüseyin ayer( berk avukatı): furkan bey olaydan bir kaç gün sonra instagram hesabından birinin aşağı sarkıtılan birinin fotoğrafını paylaşarak ne amaçladın?

++19- bu davada herkesin psikolojisi konuşuldu ama benim psikolojim konuşulmadı. olaydan sonra hayatımı toplamak için okulu bıraktım, başka bir şehre taşındım. ve sözü geçen fotoğraf benim psikolojimin bozukluğundan kaynaklanıyordu.20- bu benim vicdansızlığım olsa bile dava ile alakası yok.

#suleceticinadalet

20- bu benim vicdansızlığım olsa bile dava ile alakası yok.

#suleceticinadalet

21- hüseyin ayer: psikolojinize binaen, 3 gün sonra tatilden bir kızla fotoğraf paylaşıyorsun dedi.
      salonda ufak konuşmalar duyuldu.

22- hüseyin ayer: şule'nin mesajları üzerinden konuşmak istiyorum, "bırakmıyor beni" dediği mesajın çağatay ile alakalı olduğunu düşünüyorum. sonrasında ise "ağzıma sıçtı ağzıma" şeklinde bir mesaj var. ancak bu mesajdan sonra halay çekiliyor ofiste. ++

23- bu mesajın furkan'a yazıldığını ve furkan'ın şule'ye kötü şeyler söylediğini, ama çağatay'ın ama furkan'ın şule'yi intihara sürüklediğine inanıyorum.

++24- şule ile aramızda sadece uyuma konusunda 11 öncesinde konuşuldu, onun dışında bir konuşmamız olmadı.

hakim: telefon numarasını sordu.
      furkan: 7-8 gibi naber nasılsın şeklinde konuştuk.

#suleceticinadalet

25-furkan: bu davada herkesin psikolojisi konuşuldu ama benim psikolojim konuşulmadı. olaydan sonra hayatımı toplamak için okulu bıraktım, başka bir şehre taşındım. ve sözü geçen fotoğraf benim psikolojimin bozukluğundan kaynaklanıyordu.

26- bu benim vicdansızlığım olsa bile dava ile alakası yok. !

#suleceticinadalet

27- iskender fatih balkış: furkan bey özetle, ifadenizin sonuna doğru yaklaşırken. şule’nin o gece, size iki gün önce iş aramak için patronları ile görüşeceğini söyleyerek ama olay gecesi uyuma konusunda konuştuğunuzu söyleyerek sizden bu durumu sakladığını görebiliyoruz.

28- furkan: sık görüşememekten kaynaklı aramızda bir soğukluk olabilirdi ve çok sık konuşmazdık, her dakika ne yapıyorsun ne ediyorsun şeklinde konuşmazdık.

29- fatih balkış: diğer soruma geçiyorum, o gece haber vermeden orada bulunması, fotoğraf ile alakalı olarak soruyorum, olay taze iken sizde bir hırs ve kızgınlık oluşturdumu?

30: furkan: ilk başta intihar olarak söylendiği için, kızgınlığım oldu, sonrasında bu kızgınlığım geçti olayın detayları belirlenince.
      yalnız burada şöyle bir detay var: fotoğrafı 6 ay sonra attım demişti. yani kızgınlığı geçtikten sonra atmış oluyor. bu noktada bir çelişki var.

31: fatih balkış: peki furkan bey, bu kadar uzun süre gelmeme sebebiniz nedir? eğer içinizden bir cinayet şüphesine inanç varsa, neden bu kadar süre gelmediniz? kız arkadaşınıza bu eziyeti reva görenlerin gözlerine bakmak istemediniz mi?

32: furkan: bir takım yaptığı şeyleri anlattı, oraya taşındım, buraya taşındım, buraya bugün gelme sebebim ise mahkemeye kendim gelmek istemem. mahkemeden kaçmam söz konusu değil.

fatih: sorum o değildi, sanıkların yüzüne bakmak istemediniz mi?

33: furkan: hayır istemedim.

salondan bir kadın: hayır neden bakmak istesin aptal!?

#suleceticinadalet

34: çağatay: muhtemelen lilia hanım yalan söylüyor, ben furkan ile hiç görüşmemiştim demişti hatırlarsanız. şule ile aramızda iş yeri kapandıktan sonra iş konuşması geçmedi. zaten konuşmalarımızdan 1 gün önce bu program belli oldu, 3-4 gün öncesinden paylaşması mümkün değil.

35: çağatay: mesajlar ile alakalı, lilia’nın şule’ye furkan öğrendi geliyor şeklinde bir mesajı var.
      bu mesajı neye göre söyledi lila?

furkan: bu mesajın olay günü olduğuna inanmıyorum, lilia ile dediğim gibi görüştük sadece.

hakim: olay akşamı hiç görüştünüz mü?

36: furkan: hayır, kesinlikle hiçbir şekilde görüşmedik.

çağatay: şule restorana geldiğinde 12 civarında gelmişti, beyefendi 8-9 gibi konuştuk demişti, burada bir çelişki yok mu? şule’nin maaşını nasıl aldığını hatırlıyor musunuz?

furkan: sanırım haftalık alıyordu.

37: çağatay: her şeye sanırım, nasıl ilişki anlamadım ki.

sonrasında salondan uğultular geldi ve bir süre ufak tartışmalar oldu. şimdi furkan gitti. yeni bir konu gün yüzüne çıkıyor. onun hazırlığı yapılıyor.

38: furkan ile ilgili bilgi vereyim, furkan şule'nin son erkek arkadaşı. sanık avukatları onu nefret dolu bir fotoğraf paylaşmak ile suçluyorlar. fotoğrafta furkan, şule'nin ölümünü taklit ederek, "çok yüksek korkuyorum" şeklinde bir post atıyor instagramdan.

39: onur tatar sözü aldı: bir takım mektuplardan söz etti, hapishanede berk ve çağatay arasında olan, bu size ait mi diye sordu. çağatay ve berk 2 dakika düşündükten sonra evet bizimdi dediler.

40: şimdi söz aldılar ve mektuplar bize aitti diye ve sebebini anlattılar. her zaman avukatlar aracılığı ile iletişim kuramıyorduk bu yüzden çalışma saatlerinde birbirimize veriyorduk.41: onur tatar: mektupları avukatlar mı ulaştırdı?

ç ve b: hayır biz yapıyorduk.
      ç: mektup süreci çok uzun olduğu için bu elden vermeyi yapıyorduk. çalışan koğuşu, görüşme imkanı sağlıyordu zaten.

42: onur tatar: bu mektupları bugün avukatlarınız ulaştırdılar
      iskender söz aldı: bu mektuplar sadece çağatay'ın gönderdiği mektuplar. biz berk'ten aldık ve mahkemeye sunduk.

onur tatar: iskender balkış vasıtası ile mektupların çağatay tarafından yazıldığını anlıyoruz. ++

43: onur tatar: bir mektubunda, "ya beraber çıkarız ya da yanarız" diyorsunuz, bunu ne kast ettiniz?
      çağatay sözü aldı: beraber yargılanıyoruz, ve bu kadar sosyal baskı varken beraber ceza alacağımızı düşündüğüm için yapıyorum.

++

44: onur tatar: mektupta yazılan "halay konusunda iş birliği yapalım." , şule'nin 9 parmağında berk ve çağatay'a ait dna çıkıyor.

iskender sözü aldı: itiraz etmeye başladı, sonrasında salondaki bir takım kadınlar inanılmaz bağırmaya ve hakaret etmeye başladılar

.45- paşa sözü aldı: şu doku örneği cümlesini gösterin, biz bu davayı bırakacağız. nerede 9 parmakta berk ve çağatay'a ait dna çıkıyor deniliyor.

çok ciddi bağrışlar var arkadaşlar, inanılmaz bağırıyor herkes

.46: iskender: ya dosyanızı çalışın ya da şov yapmayın!
      onur tatar: kime nasıl soracağımı sizden öğrenecek değilim.
      salonda alkış

.47: onur tatar, bakın ben bağırmıyorum, meslektaşlarımdan da aynısını bekliyorum. avukatım ben, sorumu soracağım.

hakim: rapora uygun konuşun ama.
      onur tatar: halay işi aklımızda olsun ağız birliği derken ne demek istedi?

++

48: çağatay aksu: çünkü burası çok stresli bir ortam ve berk'in unutmamasını istedim. bütün duruşmalara uykusuz katılıyoruz. ve şunu belirtmek istiyorum, çağatay aksu'nun dnası çıktı dedi. hani nerede çıktı? lütfen rica ediyorum.

49: hakim: raporda var evet, merak etme

çağatay: efendim, evet tamam da dışarı çıkınca haberlere 9 dna çıkacak.

onur tatar: "uyudum diyorsun" şeklinde ifade var bu nedir?

çağatay: ben onu gözleri açık hatırlıyorum çünkü.

50: çağatay: net hatırlamadığın şeyleri net anlatma, alkollüydüm de dedim, çünkü zaten burada tek tanık biziz, en ufak bir şeyi yanlış ifade etsek yanlış bile olsa haksızlığa uğrarız.

onur tatar: türkiye büyük millet meclisine verilen bir evrak var++çağatay: sözünü ettiğiniz evrak 14 ay öncesinin evrağı, 4 gün önce çıkan 141 sayfalık rapor ile ilgili alakalı değil.

onur tatar: peki sorularım bitti. yalnız şunu ifade etmek isterim, gelen belgelere göre konuştum, şimdi umur yıldırım gelen raporlara yönelik ++

52: umur yıldırım: bu mektuplar neden mütaala duruşmasına veriliyor? bir de bunun veriliş sebebi çağatay'ın yaptığı baskıyı göstermek. bir de bir dudak okuma raporu var:

"bana mı söylüyorsun?"
      "yeter"

bu iki kişi tarafından olayın gerçekleştirildiğini gösteriyor.

53: ikinci olarak telefon raporları geldi, biz telefon teslim edilirken şunu söyledik, berk olay günü telefonu vermedi. nitekim gelen rapora göre, ya berk hepsini 28-30'u arasında sildi ya da farklı telefon kullandı.

54: aynı şekilde pınar turgut da sildiğini söylemişti,
      hakim: evet savcılık aşamasında da söylemişti bunu.

umur: saat 12 gibi atılan bir mesaj var, "her şeyin hesabı sorulacak" şeklinde, bunun üzerinde durulmadı ve silinen mesajlar var. ++

55: yani olay günü bir çok delil karartılmış. lilia'nın yalan söylediğini söylüyorlar, ama her şeyi ss bile almış. neredeyse kadın geldi öldürdü diyecekler.

bir de külot konusu var.

56: biz olaydan 2 hafta süre sonra eşyalarını aldık, polisin tutanağında eşyalar ile ilgili genel bir tabir kullanılmış. ancak bu eşyaların içinde külot yoktu.
      #suleceticinadalet

57: polisin bize verdiği külot, sütyen değildi, yalnızca ofiste kalan kot montu cüzdanı vs idi.
      1 yıl sonra bize bir tutanak verdiler, biz size teslim ettik diye. hayır etmediniz, bu tutanak hukuka aykırı. ayrıca bu deliller neden incelenmedi?58: bu dosya cinsel saldırı dosyası, neden iç çamaşırı incelenmez?

#suleceticinadalet

58: bu dosya cinsel saldırı dosyası, neden iç çamaşırı incelenmez?

#suleceticinadalet

59: ferhat gebeş, adli tıp kurumu 5. ihtisas dairesi tarafından bir rapor geldi. bir kaç noktaya değinmek istiyorum. heyetinizin sormadığı sorulara cevaplar verilmiş bu raporda. adli tıp neden heyetin doğrudan sormadığı sorulara cevap veriyor, sanıkları suçsuz çıkarırcasına.

60: amacı nedir? "sanık berk’in, jelibon paketini açamadı, bunun üzerine maktul şule’nin paketi aldığı dikkate alınarak, şule’nin tırnağında dna çıkabilir”
      cümlesinin amacı nedir? ayrıca eser miktarda tanımı nedir?

61: yani psa vardır ya da yoktur, eser miktar ibaresi ile neye ulaşmaya çalışıyorlar? psa ile ilgili 48 saat kalabileceğinden bahsetmiş, ancak altını hiçbir şekilde bilimsel bir veri ile doldurmamış.

62: mersin üniversitesine göre, vajinal bölgede 13-47 saat arası kalabilir ama, anal bölge daha korunaksız ve bu konuda literatürde 48 saat kalacağı şeklinde bir örnek yok.

ayrıca psa, erkeklere özgü bir sıvıdır, evet mümkün psa'nın kadın idrarında çıkması ama ++

63: bu yok denecek kadar az bir ihtimal. bu psa testi yapan kitlerin, psa var ya da yok şeklinde sonuç verdiği dolayısıyla bu kitlerin "eser miktar" yorumunda kullanılamayacağı aşikar.

#suleceticinadalet64: ayrıca bu raporda ilk rapordaki tükürük meselesine hiç değinilmemiş, ayrıca dosyada anal kısımda bulunan ekimozlar, noktasal kanamalar konusunda hiç bir girişte bulunmamış.

65: ferhat gebeş: özetle, bu rapora imza atan akademisyenler kendilerinden utanacaklardır çünkü bu rapor hiçbir bilimsel gerçeklik yansıtmamaktadır.

66: hüseyin ayer: umur bey'in iddiasına yanıt vereyim, müvekkilimin telefonu vermemesi konusunda nasıl bir iddia da bulunabilir? ayrıca tükürük konusunda, ise bu iki dudak arasında bulunan tükürük değildir. tükürük amilazı denen bir bileşen vardır ve ++

67: onun düşündüğü anlamda değildir, sözlük anlamına bakmasını rica ediyorum.

hakim bey: tamam avukat bey.

68: savcı mütaalasını okuyor: çağatay'ın kasten öldürmeden ve cinsel istismardan cezalandırılmasını, berk'in ise öldürmeye yataklıktan ve cinsel istismardan yargılanmasını istedi.

aile bakanlığına soruldu: katılmadı.
      ismail çet: şikayetime devam ediyorum

69: onur tatar: biz hazırız, ancak meslektaşlarım süre alırlarsa biz de alacağız.
      iskender bey: biz hazırız.
      levent akman: süre istedi.

#suleceticinadalet

70: umur bey sözü aldı: en başından beri bütün delillere dayanarak en başta sanıklardan, ve bu dava süresince yaşanan bütün çirkin itham sahiplerinden şikayetçiyiz dedi

.71: umur bey bütün olayı özetlemeye devam ederken, çağatay'ın akrabaları yalan söylüyorsun şeklinde tepki gösterdiler. çağatay'ın kolundaki çizik üzerine. umur bey konuşurken hala tepki göstermeye devam ediyorlar.
      araya giriyorlar.

72: hakim olayı toparlamasını istedi,
      umur bey hızlanıyorum dedi. aslında tamamen konuşulan şeyleri konuşmaya devam ediyor.

73: bu arada yeni bir şey fark ettim, çağatay ve berk'in arasında bir jandarma eri var. daha önce bu yoktu.

hakim: çağatay sözün var mı?
      çağatay: olmaz mı efendim ya?
      salonda hafif gülme.

74: çağatay aksu: nasıl hala cinsel saldırıdan gözümün içine bakarak bahsediyorlar, artık adli tıp bana soru sormayın dedi.
      hakim: ağzıma sıçtı mesajını nasıl açıklıyorsun?
      çağatay: ilk bu mesajlar restoranda atılıyor, efendim restoranda nasıl salmayayım?

75: tamamen furkan'ı oyalama amacı güttüğünü düşünüyorum, çünkü nasıl alıkoyalım zaten dışarıdayız. bu konuşmalar ofiste geçmiyor. ayrıca ofiste bile lilia ile konuşabiliyor.

76: bütün videolarda mutlu, hayal çekiyor. geçen mahkemede lilia itiraf etti: şule'yi furkan tehdit etti, dedi, bunu siz de duydunuz. ayrıca neymiş alttan girmişiz, yahu orası han mı? plaza. her yerde kamera var.

77: şunu da söylemek istiyorum

- ısırık
      - psa
      - iç çamaşırı meselesi

çıldıracağım ya senin imzan var, neden bakmadın madem eksikti? neden şikayetçi olmadın?

78: salonda gülmeler
      çağatay: anca gülün zaten.
      sonra biraz daha gülme.

çağatay: bir delil bulduğunuz zaman beni asın. şüpheniz varsa bana söyleyin ben gidereyim efendim, benim kafamda en ufak şüphe, çelişki yok.

79: kazağın sıyrılma konusunda konuşuyorlar, size soruyorum efendim biz o kazağın kolunu giydiriyoruz, boynunu giydiriyoruz ama karnını kapatmayı mı başaramıyoruz?

80: şerefim üzerine yemin ederek söylüyorum, allah rızası için söylüyorum. ben de suç buluyorsanız beni asın, ben öz iradem ile asılmak istiyorum. suçsuzum!

81: berk sözü aldı: bana gergindi deniliyor, e yani ne bekleniliyordu? yanımızdaki kız düşüyor, böyle bir felaket ile uyukladığım sandalyeden kaldırıldım, ve inanılmaz sarhoşum, rutin şekilde toparlanıyoruz sanıyorum.

82: hakim: pınar ile olan mesajlar neden silindi?

berk: efendim olay günü beni 4 cinayet masa ekibi aldı ve benim telefonlarımı aldı. hepsini okudular, hepsini izlediler.
      ++

83: pınar kim lan dediler?
      üniversiteden aşık olduğum kız dedim.
      nişanlın kim lan? o zaman dediler, söyleyelim mi diye dalga geçtiler.
      o kişileri teşhis de edebilirim.

84: ben nişanlıma bir ayıp yaptım ve o yüzden o görmesin diye mesajları sildim, ama karakoldaki bütün cinayet masa okudu o mesajları gerçekten.

85: hakim: ç, uyumuyordu diyor sen uyuyordum
      berk: efendim o noktada anlaşamıyoruz işte, ben uyukluyordum ama gözlerim açıkmış.

86: çağatay'ın tecavüz ettiğine inanmıyorum o benim yakın arkadaşım, yaptığına inanmıyorum ama inanın kesin bir şey bilmiyorum, bilsem söylerim. o da tek tanık olarak beni görüyor ve bana yanaşmaya çalışıyor, onu da anlıyorum.

87: hakim: güvenlik görevlisine niye sataşıyorsun?
      efendim inanılmaz şoktaydım, düşünün uykudan kalktım, toparlanıyoruz sanıyorum, çağatay ısrarla kız atladı diyor. aklımda kalan son şey herkes güzeldi, dolayısıyla bir dakika lan ne oldu?

88: ne yaptın kıza diye çıkıştım ve şoka girdim, olayı anlamaya çalıştım. hadi diyelim ben yanıltmak istiyorum, neden kız nerde diye bağırayım? dediğim gibi ben yalnızca uykudan kalkmış sarhoş halde ve şok halindeyim.

89: hakime hanım: "kız çıktı gitti" dedi diyen güvenliğin beyanını kabul etmiyorsun yani?

berk: hayır kabul etmiyorum, dışarı çıktığımda "kız nerde kız nerde?" diye bağırdım ve bunu güvenlik beyanında da görebilirsiniz bunu kabul ediyorum.

#suleceticinadalet

90: pınar konusuna değinmek istiyorum, çok kötü şeyler oldu mesajını 2 civarında attığımı hatırladığını söylüyor ama ben kesinlikle karakolda attım ona mesaj.

91: pınar turgut pinpiriklendirildiği için ilk savcılıkta verdiği ifadeyi sürdürmek istiyor, örneğin size de aramızda duygusal bir şey olmadığını söyledi ama ben size el ele tutuştuğumuzu gösterdim. korktuğu için bu ifadeyi verdi ve sürdürdü.

92: hakim: peki o sık sık mesajlaşmalarınızın içeriği ne?

berk: efendim o sarhoş ve duygulu halimle, hadi gel, neden böyle yapıyorsun şeklinde peş peşe mesajlar attım.

93: berk: 3.32’ye kadar ben arkasındayım çağatay’ın, ondan sonra ne yaşandığını bilmiyorum. ne çağatay’ı kayırdım ve şule’nin günahına girdim, ne de kendimi kurtarmak için çağatay’a iftira attım. ben namuslu şekilde bildiğim ne varsa dürüstçe söyledim.

94: 3.32’ye kadar kefilim, sonrasında ne yaşanmış olabilir gerçekten bilmiyorum, o saate kadar en ufak tatsızlık yaşanmadı.

95: berk: bugüne kadar ne şule'nin vefatına yönelik bir saygısızlık ettim, ne de ederim. çok kişiye çok şeye kızdım ama şule'ye kızamam. ölen bir kıza nasıl kızarım. benim çok fazla pişmanlığım var. ++
      #suleceticinadalet

96: öncelikle neden o gece annemin d. günü varken içmeye gittim veya neden o kadar içtim, keşke içmeseydim ve olaya daha hakim olurdum. şule'nin ailesinden de çok özür diliyorum, af diliyorum, acıları için de çok üzgünüm.

97: hüseyin ayer: şule’nin intihar ettiğini düşünüyorum, bunun en büyük delili olarak da şule’nin avuç içlerindeki saçları görüyorum. çünkü tecavüz edilen bir kadın kendi saçlarını mı yolar? karşısındakine mi zarar verir? yoksa yerdeki halıları mı tırnaklar? parkeyi mi çizer?

98: ancak şu iddia edilse kabul edilebilir, tecavüz sonrasında saçlarını yolmuş olması gerekir. ancak şikayette bu böyle iddia edilmedi. iddia’da boğma söz konusu, bunu kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum.

99: şunu da ifade etmek istiyorum, müşteki avukatlarının amacı hiçbir zaman gerçeği açığa çıkartmak olmadı. hangi delili soktular davaya? biz gerek furkan'ı getirtmek olsun, gerek hts kayıtları gerekse mektuplar olsun, her delili biz getirdik.

100: geldiğimiz noktada şule'nin intihar ettiğini ve buna da furkan'ın sebep olduğunu düşünüyorum. amacım çağatay'ı savunmak da değil. ben çağatay'a söylenebilecek her şeyi söyledim.

101: gerek o tavlanın düşmemesi olsun, gerek bardak yıkama sebebi, bunlar çağatay'ın açıklaması gereken şeylerdir. ancak berk'in, çağatay'ın aleyhine bile ifade verdiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

102: şule'nin keşke gelmeseydim mesajı tecavüz ile ilişkilendiriliyorsa, bu mesajdan sonra halay çekilmesi ne anlama geliyor? iddia makamı şunu mu söylüyor?
      şule tecavüze uğradı
      sonra
      halay çekti
      sonra
      boğuldu

103: furkan'ın şule'yi çok üzdüğünü, üzerine çok gittiğini ve buna sebep olduğunu düşünüyorum. nitekim furkan 17 aydır aramız çok iyiydi dedi ancak geçtiğimiz duruşma lilia, "küslerdi yeni barışmışlardı" dedi. furkan'ın ifadesinin inandırıcılığı yoktur.

104: iddia makamının iddiasını kanıtlaması yasalarımızca koşul konuşmuştur, ortaya delil koymadan iki satır, 3 satır mutala ile ceza istenir mi? şunu da göz önünde bulunduralım, müvekkilim 2 kez savcı karşısına çıktı ve ilkinde aynı savcı denetimli serbest bırakmışken ++

105: ikinci sefer delil eklenince tutuklanma talebi ile sulh cezaya gönderildi. ancak sulh ceza reddetti bunu. bu kadar mı güçlü benim müvekkilim? değil, bu süreçte avukatı bile yoktu.

106: levent bey ilk duruşmada ne acele ile benim müvekkillerimi sahiplendi? bu da ayrı bir konu, ne telaşı vardı?

107: iddia makamına göre müvekkilimin, polisleri, ilk savcıyı, hakimleri satın almış olması gerekiyor, bu kadar mı güçlüler yahu? güçlü değiller, bu yüzden bu davanın bu noktaya gelmesine sebep olan kadın örgütlerine şunu söylüyorum.

108: bakın bugün neden nadirova davasının üzerine gidemiyorsunuz? çünkü gerçek güçlü onlar, biz güçlü değiliz. suçlunun cezalandırılması vicdanı rahatlatır, suçsuzun cezalandırılması ise vicdanı daha da yaralar.

109: reis bey, herkes ne söyleyecekse bu duruşmada söylesinler. üstüne basa basa söylüyorum, telefonlarımızı biz verdik, bütün delillerimizi ortaya koyduk, karşı taraf için de bunu yaptık.

110: berk de, ben de çağatay'ın tecavüz ettiğini veya öldürdüğünü düşünmüyorum, ama buna rağmen berk hem mektupları hem bulaşık meselesini açıkça ifade etti. çünkü biz dürüstüz.

111: çağatay'ın yanına gelme sebebinin de eğlenmek değil, iş olduğunu düşünüyorum. nitekim bana kalırsa güvendiği için çağatay'ın yanına geldi zaten, o tipte bir kız hangi barda çalışmak istese iş bulur. neden gitmedi? çünkü o tür bir ortama girmek istemedi. ++

112: afedersiniz orada kızı satarlar.
      #suleceticinadalet

113: salondakiler bu tür tabirlerden rahatsız oldular, ve tepki gösterdiler.. sonra sözü paşa aldı: ancak aynı konularda konuştuğu için tekrar yazmak istemiyorum. yeni bir şey söylerse paylaşacağım. sanırım duruşmanın bitimine geliyoruz.

114: özetle paşa şunu ifade etti: sosyal medya baskısı sebebi ile tutuklanan berk'in somut olaral suçlu olmadığı aşikar. her ne kadar kamuoyu vicdanı beraat ile rahatlamayacak da olsa, size şunu hatırlatmak istiyorum.

"iyi olmak kolaydır, adil olmak zordur."

115: şunu ekleyerek bitirdi, "2. duruşmada sosyal medyadan etkilenmeden karar vereceğinizi belirtmiştiniz, buna göre davranacağınıza inanıyorum."

116: iskender balkış sözü aldı: bir takım önceden konuşalan konulardan bahsettikten sonra şöyle toparladı:

117: bütün raporlar ve delillerde tekil ifadeler geçmesine karşın, bütün ifadelerde de berk davanın tanığı olarak gösterilmesine karşın ifadelerin hepsinde berk için de aynı suçlama yapılıyor.

118: bugüne kadar kafa karıştıran tek şey vardı:
      "berk'in dna'sının şule'nin tırnağında çıkması"
      ancak son gelen rapora göre bu dna miktarı basit temas ile de geçebilir. bu durumda berk'in hiçbir suçlanabileceği somut delil yok

119: ifadelerinde hiçbir çelişki yok, iddia makamının nasıl iddialarının altını nasıl dolduracağını çok merak ediyorum. hoş doldurmak zorunda da değiller.

120: ancak şöyle bir tırnak açmak istiyorum "delil temizlenmesi mevzusu" hepiniz asansörün önündeki videoyu gördünüz, asansörün önünde ayakta duramayan adamı delil karartmak ile suçladılar. ki yukarıda kaldıkları süre de belli, 7 dakika.

121: nitekim biz sorduk, 15 dakika ne yaptın berk yukarıda? diye. sonradan plaza geldi, bizim saatler kayık dediler. düşünün bunu bile biz ortaya çıkarttık. ha evet, mektupları geç sunduk, ancak bunu manipüle edilmemesi için yaptık.

122: çünkü biz sizinle aynı minderde güreşemeyiz, sizin yöntemlerinizi bilmiyoruz. ki biz çağatay'ın da üzerine gittik ve bugüne kadar hiç korumadık.

123: ve bu kadar uzun davada, bu kadar konuşulan şeyde berk ve çağatay arasındaki tek uyuşmazlık bu bardak meselesidir. berk, olaydan sonra, çağatay olaydan önce bardaklar yıkandı diyor.

124: size bunun ayrıntısını açmak istiyorum: eğer burada berk çağatay'a uysaydı, bakın bu bardak yıkama meselesini de biz çıkardık. bu iddianamede geçmiyor, düşünün aleyhimize olsa niye paylaşalım? biz dürüst olduk.

125: çağatay'ın mektuplarında ç'nin yönlendirmeleri var bardak konusunda, ama buna berk uymadı, uysa kimse fark etmezdi. ama berk çekinmedi, ne biliyorsa onu söyledi.

126: çağatay da bardakları neden yıkadıysa söylesin, şok halinde çok garip şeyler yapılabildiğini biz duyduk. çıksın açıklasın, biz bugüne kadar koruma güdüsü gütmedik çağatay'ı.

127: başka toplumların daha önce atlattıkları sınavı türkiye yeni atlatıyor. sosyal medya ile yargıyı yönetme süreci. burası muz cumhuriyeti değil. ortaçağ'da bile cadılar 20 teste tabii tutularak yakılırdı. ilk duruşmadan beri ellerinde olsa yakacaklar.

128: tahliyeye ilişkin kısa bir beyanda bulunmak istiyorum: berk en baştan beri aynı ifadeyi vermiştir, iki ay serbest gezmiştir ve ilk duruşmadan beri de saygsını korumuştur. berk bu davanın tanığıdır ve bir tanık ile bu dava çok daha kolay açıklanabilecekken ++

129: onu da davaya çekmek istiyorlar, ellerine en ufak ne geçse, ne geçse hemen atladılar. mesela makam odasından atılmış dediler, sebep polislerin krokiyi düzgün çizmemesi. durun dedik hemen atlamayın ++

130: ama atladılar ve sonra hatalarını kabul ettiler, ama özür var mı? yok, başından beri böyleler, halıya saksı gölgesi düşer buna leke derler, bir iddialaraı bir iddialarını tutmaz.

131: sonuç olarak hakim bey: itibarını geri kazanamsı için, esas açıklanmasından önce biz berk'in tahliyesini istiyoruz.

#suleceticinadalet

132: levent ekmen sözü aldı, çok uzun konuştu ama bir iki şeyden bahsedeyim.

1- lilia geçen duruşmada, sesi iyi geliyordu, kötü durumda değildi dedi.
      2- ilk duruşma tanıkları sözü alırken, çok yakın arkadaşıyız dediler ama numaraları rehberde kayıtlı değil. dedi.

133:" dosyaya eklenecek bir delilin olmadığı, bugüne kadar ki bütün iddiaları çürüttüğümüz göz önünde bulundurulduğunda, başından beri aynı ifade vermemizden ötürü tahliye istiyorum"

--- spoiler ---

134: karar

sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, 2 hafta sonrasına karar duruşmasına kadar vakit verilmesine karar verilmiştir.

#suleceticinadalet
      --- spoiler ---

135: duruşma sonu sanık ailesi sevgi gösterisi yaptı sanıklara. sonra diğer salondan kadınlar tepki olarak slogan atmaya başladılar.

136: düdük çalıp slogan atıyorlar, bu sefer önce sanık yakınlarını çıkarttıkları için kavga çıkmadı.
    • bu ve bunlar gibi caniler ceza almadıkça, hukuk değil guguk devletidir türkiye, maalesef. baklava çalan 17, adam öldüren 3-4 yıl hapis yiyor. adam kavgada çok rahat şekilde "öldürürüm ulan, 2 - 3 yıl yatar çıkarım fazlasını bekleme hayattayken" diyebiliyor günümüzde. şaka mısınız ulan siz?
    • şuleçetiçinadalet
    • nasıl bir ceza o babanın içini soğutur? düşünmeden edemiyor insan. yukarıda paylaşılan son görüntülerini içim acıyarak, ruhum daralarak bir kez daha izledim.
      mahkumlardan adalet bekletecek bir karar çıkmaması en büyük temennim.
      tanım: #suleceticinadalet
    • şu cinayet ve sonrasında yaşananlar bu ülkenin özetidir. ülkedeki her türlü yozlaşma dava sürecinde gözlemlenebilir. çağatay aksu ve berk akand bu toplumun büyük bir kesminin profilidir.
    • müebbet hapis cezası beklediğim duruşma.

keşke olsa (bkz: idam cezası)
    • bu ülkede kanun zenginlere ve akepelilere işlemiyor.
    hesabın var mı? giriş yap