• sabitlenmiş entry
    ankara batı 2. sulh ceza hakimliği'nin çağatay aksu’nun talebi üzerine verdiği 29.05.2019 tarih ve 2019/2586 d.iş sayılı kararı uyarınca şule çet ile ilgili başlıklarda bulunan içeriklere erişimin engellenmesi kararıyla ilgili bir açıklama yapmak isteriz.

ekşi sözlük, türk hukukuna tabi bir internet sitesi olarak mahkeme kararlarını uygulamak yükümlülüğündedir. dolayısıyla bu ve benzeri durumlarda elimize ulaşan mahkeme kararları doğrultusunda hareket ederek, ilgili başlıklardaki içerikleri kaldırmak durumundayız.

bu karara itiraz edecek olmakla beraber, itiraz sürecinin kararı uygulamayı ertelemediğini belirtmek isteriz.

tarafımıza iletilen kararların uygulanması yasa gereği olup, kararı benimsediğimiz veya olumladığımız anlamına gelmemektedir.

hukuk sistemimizdeki hataların, yanlışların, adalet duygusunu zedeleyen uygulama ve kararların giderilmesinin yolu, eleştirilerin doğru makam ve mercilere yöneltilmesinden geçer. genel olarak mahkemelerin içerik kaldırılmasına ilişkin kararlarındaki hoyratlık ve bu kararlara ilişkin itirazların incelenmesi süreçlerindeki özensizlik nedeniyle oluşan kamuoyu tepkisinin ilgili ve yetkili mercilere yönelmesi halinde bu hatalı işleyişin düzelmesi yönünde olumlu adımlar atılır diye umuyoruz.
    • karar duruşması 4 aralık tarihinde, ankara sıhhıye adliyesinde saat 10:00’ da görülecektir.

ankara’ya ne zaman gelsem yelken plazanın önünden geçerken yüreğim cız eder. gencecik bir kız o plazanın 20. katından düştü veya atıldı. bunun kararını ancak 4 aralıkta öğrenebileceğiz. bununla da kalmadı. şule’ nin bekareti, hayat tarzı, arkadaşları, sevgilisi, çalışması, babasının sevgisi kısacası herşeyi sorgulandı. çirkin savunmalar yapıldı. o gece olanları plazanın güvenlik kameralarından dehşetle izledik.

20. kattan kendini attığı iddia edilen bir kız ve gevşek gevşek asansör bekleyen, güvenliğe bir ses geldi trafo mu patladı diye soran, kız gitti görmedin mi diyen 2 adam. o duruşmaya katılmayı gerçekten çok isterdim. sonuç ne olursa olsun giden geri gelmez ama umarım adalet yerini bulurda suçlular hakettikleri cezayı alırlar.
    • 2 gün sonra karar duruşması görülecektir.
    • umalım ki; suçlulara gereken cezanın verildiği son duruşma olsun!
    • yarın adalet umarım yerini bulur.
    • büyük gün geldi.

sabah ola hayrola.
    • adaletin ne olduğunu hatırlatması açısından emsal teşkil edeceğini umduğum davadır, mücadeledir.
    • sabah, karar duruşmasına gideceğim dava. bu davanın "en önemli" duruşmasının 4 aralık 2019 tarihinde olacak dava. oradan bilgilendireceğim...

dava günü editleri:

09.50 dava sabahı. 4 aralık 2019. iki salonu da birleştirdiler. davayı izlemeye kadınlar başta olmak üzere birçok kişi geldi. salonda yer yok. dışarıda da bekleyen kalabalık var. milletvekilleri, basın da yerini aldı. savunma tarafı daha gelmedi. mahkeme, saatinden geç başlayacak.

10.05 bugün son savunmalar alınacak ve karar alınacak. polis de bu nedenle ciddi bir güvenlik önlemi aldı.

10.21 savunma avukatları geldi. sanıklar halen getirilmedi. sanıkların yakınları ile, davayı izlemeye gelen bazı avukatlar arasında tartışma çıktı.

10.38 sanıklar çağatay aksu ve berk akand mahkeme salonuna getirildi. savcılık, çağatay aksu'nun "cinayet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve nitelikli cinsel saldırıdan" ve berk akand'ın "cinayete yardım, nitelikli cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından cezalandırılmalarını istemişti.

10.40 mahkeme başkanı şule çet'in babasına sözü olup olmadığını sordu. baba çet "şikayetçiyim" dedi. ardından mahkeme başkanı sanıkları ayağa kaldırdı ve sordu. ardından sanık yakınlarının tamamı ayağa kalktı. ızleyemediklerini söylediler.

10.47 çağatay aksu savunma yapıyor. "şule çet ile ilgili sahte raporlar yaptığımız, yaptırdığımız iddia edildi. watsap konuşmaları paylaşıldı. halk galeyana getirildi. halk baskısı ve sosyal medya baskısı yüzünden tutuklandık. haksız yere içeride yatıyoruz. ben tecavüz ve öldürmekten yargılanıyorum ama bunlar doğru değil"

10.55 çağatay aksu "şule ile ofiste gayet iyi, eğlenceli vakit geçiriyorduk. sonra ona ev arkadaşından sms geldi. erkek arkadaşı bunaltmış. videolarımız var. mahkeme başkanı da izlemedi bence. olay gecesi 02.56 da omuz yanma videomuz var berkin telefonundan. bu videolarda görünüyor. şule omuzumda yatıyor. yani ben tecavüz ettim o da omzuma mı yattı? cinsel ilişki olabilir ama tecavüz yok"

11.08 çağatay aksu "neden yargılandığımı bilmiyorum. sinir krizleri geçiriyorum. delil yok ama yargılanıyorum. adli tıp raporunda var. şule hiç direnmemiş. bir insanı zorla atsak o direnmez mi. sağda solda dna sı olurdu. polis beni çapraz sorguda 3 saat dövdü. cinayet işlemedik."

11.19 berk akand'a savunması soruldu "çağatay şule atladı deyince ben inanamadım. ben hala şule'yi arıyorum. düştüğü anda yoktum. bilmiyorum bir şey"

11.27 çağatay aksu'nun avukatı "adlı tip raporları, şule çet'in atlamadan önce mi sonra mı olduğunu bulamıyor. bırakın cinsel saldırıyı, rızası ile bir ilişki bulgusu bile yok."

11.50 sanık avukatı "sosyal medya yüzünden bu dava bu noktaya geldi. berk’in olaydan haberi yok. yan odada muzik topu var onun sesi yüksek. etki altında kalmadan karar vermenizi istiyorum. gece yatarken başınızı yastığa rahat koyun."

12.15 şule çet davasında sanıklara "cinayet", "nitelikli cinsel saldırı" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından dolayı mahkeme heyeti; sanık çağatay aksu’nun müebbet ve 12 yıl 6 ay hapsine, sanık berk akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine hükmetti.
    • başımı yastığa umarım rahat koyarım.bir adalet dersi olması ümidiyle.
    • toplum vicdanını rahatlatacak bir karar çıkmasını bekliyorum.
    • bakalım adalet biraz kaldı mı?

edit: müebbet yemiş. çok sevindim. en azından cazalarını çekecekler.
    hesabın var mı? giriş yap