şükela:  tümü | bugün
 • yıldırım beyazid'in ogludur (d. 1377-ö.1411). fetret devri'nde taht mucadelesi veren osmanlı sehzadesi.
 • mevlid yazari
 • mevlidin yazarı.bursa da doğmuş ve gene bursada olmustur.suleyman celebinin mevlidi ulucamideki dini bi tartısma sonucunda yazmıstır. iranlı bi vaiz hz.muhammedin diger peygamberlerden ustunluk farkı bulunmadıgını iddia etmis bunun uzerine cok duygulanan suleyman celebi de halk arasında mevlid olarak bilinen vesiletün- necat ı yazdı.allah gani gani rahmet eylesin
 • 1351-1422 yılları arasında yaşamıştır.
 • türkiye büyük millet meclisi 21. dönem milletvekili
  süleyman çelebi, mardin
  midyat - 1944, şehmus, sari - istanbul üniversitesi hukuk fakültesi - orta
  arapça - serbest avukat -türkiye zirai donatım kurumu yönetim kurulu üyesi
  - xvii, xviii, xx nci dönem mardin milletvekili - evli, 6 çocuk.
 • disk'in 11. genel kurulu'nda 6. genel başkan seçildi.

  1952'de ordu perşembe'de doğdu. sendikal mücadeleye 18 yaşında tekstil-iş'te şube sekreterliği yaparak başladı. sendikacılığın her aşamasında aktif olarak görev üstlendi.

  1980'de disk örgütlenme daire başkanlığı'na seçildi. 12 eylül'de disk davasında yargılanarak 4 yıl cezaevinde yattı.

  disk'in tekrar faaliyete geçmesiyle aktif sendikacılığa geri döndü. 1991'de fehmi işıklar'dan sonra disk genel sekreteri seçildi. 18 nisan 1999 seçimlerinin ardından tekstil-iş başkanı rıdvan budak'ın görevini devraldı.

  28-30 temmuz 2000'de yapılan disk 11. genel kurulu 2. turunda 356 geçerli oyun 222'sini almayı başardı.

  disk'te tabandan gelen çelebi, geçmişi yadsımadan, saygı duyarak fakat yeni bir sendikal anlayışla yola devam etmeyi savunuyor. çelebi, disk, kurulduğu günden bu yana partiler üstü bir politika izlemediğini vurgulayarak "bundan sonra da izlemeyecek. biz emeği savunan her sol partiyle birlikte hareket etmeye hazırız" diyor.

  kaynak: biyografi.net
 • rivâyete göre süleyman çelebi bir gün vaazda bakara suresinin son iki âyetini anlatır iken "lâ nüferriku beyne ehadin min rusulih" (peygamberlerin arasından hiç birini ayırt etmeyiz) kısmında biraz dili sürçer; "peygamberlerin hepsi aynıdır" gibi bir şey deyiverir. aslında âyette kastedilen, iman vücubiyeti bakımından peygamberler arasında fark olmadığıdır, yâni hz. âdem'e imân ne kadar farz ise hz. muhammed'e imân da, hz. ilyas'a, hz. süleyman'a imân da o kadar farzdır. süleyman çelebi cemâatten biri tarafından küçücük bir uyarı alınca yaptığı bu hatayı anlar ve sadece bu hatasını affettirmek için vesiletün necât(mânâsı da kurtuluş vesilesi'dir) isimli mevlidi, peygamber hz. muhammed'in doğumunu anlatan şâhâne eseri ortaya koyar. öyle ki eser hem şiir gibi manzumdur hem de tarihsel sırası ile anlatılan olaylar ile eksiksiz ve hatâsız anlatmaktadır mevlidi
 • kararlığı beni çok şaşırtmış, bir halkın uyanışına önayak olmuş, disk'i hak ettiği öncü yere çekmiştir.
 • cok hayirli bir is yapmistir, 30 yil sonra taksim'e cikmak icin zorlamis, halktan ve örgütlü insanlardan korkan yöneticilerin korkusunu ortaya cikarmistir,

  ancak, taksim alanina geldigi zaman dinledim ki, muhtıra, demokrasi gibi bir seyler duyunca hayallerim biraz yıkıldı,
  onu zaten hükümet de söylüyordu, acar onlardan dinlerdik.
 • tavrı sebebiyle emekçilerin yıllar sonra taksimde kazandığı zaferin en önemli sorumlularından biridir, tavrı devrimci, kendisi alnından öpülesidir. hakkında bu kadar az şey yazılmış olmasının tek sebebi ise zaten isminde "devrimci" sıfatını taşıyan bir konfederasyona başkanlık ediyor olmasının gerektirdiği sorumluluğu yerine getirmiş olmasıdır.
  bunun dışında işlerine gidebilmek, randevularına yetişebilmek şöyle dursun biber gazı ve cop yemeden bakkala bile çıkamamış olan istanbullulara verecek hesabı olanlar bellidir. yoksa disk ya da başka bir eylem bileşeni ne "çok sayıda molotof kokteyli" ile ele geçirilmiş, ne "miting alanında bulunan dükkanların camlarını kırmış" ne de "bölücü örgüt lideri lehine sloganlar atmış"tır. güvenliği tehdit eden tek şey yarım saat önce zaten dağıtılmış olan eylemin ardından istiklal caddesi ve ara sokaklarda ne bulursa saldırmaya saatlerce devam eden , ortalığı gaz bombasına boğan, coplarını allah yarattı demeden indirip kaldıran güvenlik güçleri ve onların "ben yaptım oldu" altyazılı valisidir.