şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en az 20 defa izledim. ne diyor ne anlatmak istiyor çıkamadım işin içinden. rakamlara tenezzül etmemek lazım diyor, sonra arşivler değişmez deyip kimse cüret edemeze bağlıyor. oradan oraya nasıl getiriyor anlamaya çalışırken şu anda yanlışlıkla 2 çakram açıldı galiba.

  buyrun
 • sen süleyman demirele bir soru sorarsın o cevaplamak istediğini cevaplar.
 • rakam,rakamların,rakamlardan,rakam,rakam,rakamları,rakam..

  anladığım bu.
 • gazetecilere kafamda filler sikişiyor. siktirin gidin lan başımdan diyemediği için. böyle saçmalamış olabilir.
 • --- spoiler ---

  rakamlar tarifi olmaz. mümkün değildir ve aklı olanlar da rakam tarifi etmez. bunların hepsi mugalatadır demogojidir bunlar. bir siyasi iktidarı küçültme gayretleri içerisinde bunlara tenezzül etmemek lazımdır. rakam durur silinen bişi olmaz ki ve esasen rakamları değiştirmek suretiyle icraat güzelleştirmesi de mümkün değildir. bugün mümkün değildir türkiyede. çünkü türkiye epeyce rakama dayanan bir ekonomiye, rakama dayanan bir icraate sahip bir memleket. ama rakamları yorumlamak, değişik şekilde yorumlamak her zaman mümkün de değildir. rakamlar iyi şeyler gösteriyorsa bunları kötü şeyler gösteriyor diye ortaya atmak mümkün olabilir. burada karşı görüş çıkar. hayır o rakamın manası o değil şudur diye. rakamı kimse değiştirmez değiştiremez de zaten. devletin arşivleri değişmez. ve çünkü devletin arşivleri el değiştirir. bugün siyasi iktidar olan yarın değildir yarın başkası gelir. hiçkimse bu kadar cüreti göze alamaz. ve açıklıkla ifade edeyim değşien rakam filan yoktur.
  --- spoiler ---
 • vizesinden sürekli 0 aldığın bir dersten, 20 alırsan bu senin için iyi bir olaydır. ama başkaları için kötüye yorumlanabilir. vizeden aldığın 20 rakamını değiştiremezsin. ama finalden geçmek için 60 yerine 50 yetebilir. iyi bir hacker olabilirsin, okulun sistemine girip notunu değiştirebilirsin ama bu senin 20 aldığın gerçeğini değiştirmez. ayrıca buna kimse cürret etmez.
  evet süleyman demirel'im sorularınızı alayım.