şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kore savaşı'nda ormanda bulup ölümden kurtardığı kıza, aylar boyunca babalık eden ve bu kıza ay gibi yüzü olduğu için ayla adını takan, o zamanlar astsubay olan türk askerinin adı süleyman dilbirliği.

konuyla ilgili olarak ayla adında bir film çekilmiştir.

---

11 ay önce verilmiş @olol uktesi imiş bu.
  • tsk'da ordonatım astsubay olarak görev yapmıştır, karıncayı bile incitemeyen naif insan.
  • büyük insanmış vesselam.
  • muhteşem bir soyadı olan asker.
  • sette kendisini canlandıran ismail hacıoğlu ayla’ya sarılırken şöyle izlemiş komutanım: https://i.hizliresim.com/a1l2vr.png

kim bilir aklından neler geçiyordu...
  • filmin sonundaki sahnede "ayla değil mi o?" deyişi ve içten sarılmasıyla boğazımızı düğümlemiş kahraman komutandır.

edit: vefat etmiş. ne mutlu ki seni tanıdık. huzur içinde yat.
  • --- spoiler ---

“dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir.” m.kemal atatürk

--- spoiler ---
  • her türk’ün olması gerektiği gibi bir türk. helal olsun. belki 10 yıldır bu hikayeyi kim sinemalastiracak diye bekliyordum. sonunda o da oldu.
  • "ayla: benim koreli kızım" belgeseli sayesinde tanıdığım güzel kalpli türk askeri. belgeseli izleyen herkes gibi gözlerim dolmuş ve filminin çekilmesini dilemiştim. çok şükür film çekildi ve süleyman dilbirliği'nin güzel hikayesi milyonlarca insana ulaştı. allah onun gibi iyi yürekli insanları eksik etmesin. sağlıklı, huzurlu bir ömür diliyorum kendisine...
  • ayla filminin yapımcısı mustafa uslu'nun açıklamasına göre yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren kahramanımız. allah hakkında her şeyin hayırlısını versin. dualarımız bu iyi yürekli insanla beraber...
    haberin linki