şükela:  tümü | bugün
 • zito venizelos demediği için izmir'in işgali sırasında yunan askerlerince süngülenip öldürülen bir osmanlı subayı.
 • izmir işgali sırasında orduevini basan mavri mira mensuplarınca "yaşasın venizelos" demediği için işkence ile şehit edilmiştir.
 • hasan tahsin, elinde yunan bayrağıyla en önde giden yunan askerini öldürünce o anki şoku atlatan yunan askerleri hemen orduevine saldırdılar tüm türk askerlerini şehit edip, rütbesi yanılmıyorsam albay olan süleyman fethi beyi esir alıyorlar. sanırım amaçları halkın önünde ona yasa venizelos dedittirip türk askerini küçük düşürmekti.
  süleyman fethi bey her söylemeyişinde bir süngü darbesi aldı ve orada şehit oldu.
  nedense bu asil duruşu kimse pek bilmez ve yunanın kahpeliğini gizlenmeye çalışırız.
 • yüzyıl önce bugün izmir'e çıkan yunan birlikleri miralay süleyman fethi bey'in göğsüne süngüsünü dayamış "zito venizelos" diye bağırmasını emrettiğinde sadece yunan kumandanının yüzüne bakmakla yetinir.

  yunan kumandanı bunun üzerine çıkar kalpağını diye emrettiğinde miralayın ağzından şu cümleler dökülür,

  "benim ordumun ve milletimin şerefini temsil eden o kalpak, ancak başım boynumdan ayrıldıktan sonra çıkar" tercüme edildikten sonra yunan kumandanı deliye döner ve öldürün emrini verir. miralay süleyman fethi bey'in ağzından artık sadece "allah" kelamı çıkar.

  ruhun şâd olsun...
 • 100 yıl önce şerefimizi kurtarmak için canını ortaya koymuş ve başarılı olmuştur. ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun, fedakarlığı unutulmasın.
 • yaşasın venizelos demediği için rumlar tarafından 22 kez süngülenen ilk izmir şehitlerindendir.süngülendikten sonra zindana atılmış kan kaybından şehit olmuştur.ayrıca niğdelidir, niğdede adı bir caddeye verilmiştir;süleyman fethi caddesi.