şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • ertuğrul gazi'nin babası süleyman şah'ın naaşının bulunduğu türbe 1973 yılına kadar caber kalesinde iken kalenin bulunduğu toprakların baraj suları altında kalması nedeniyle o yıl türbe yine suriye içerisinde halep vilayetine bağlı karakozak bölgesine taşınmıştır. türkiyeye ait olduğu halde başka bir ülkenin içinde bulunan sanırım tek toprak parçasıdır, suriyeliler tarafından bilinen ismi "sultan selim" dir.

  (bkz: caber kalesi)
  (bkz: süleyman şah)
  (bkz: ankara anlaşması)
 • suriye hükümeti, fırat nehri üzerinde 1966 tarihinde başlattığı tabka barajının 1973 yılı içerisinde her türlü inşaatını bitireceğini ve barajın doldurulmasıyla “süleyman şah türbesi”nin tamamen barajın suları altında kalacağını ileri sürerek, hükümetimizden türbenin yerini değiştirilmesi veya türbenin türkiye’ye naklini talep etmiştir.

  bu durum türkiye ve suriye hükümetleri arasında yeni görüşmelere yol açmıştır. iki hükümetin temsilcilerinin uzun bir süreden beri ankara ve şam’da yürüttükleri ikili konuda bir anlaşma imza edilmiştir.

  anlaşmanın ana maddeleri aşağıya çıkarılmıştır:

  a. türbe, müştemilatı ile birlikte karakozak köyü yakınındaki yere nakledilecek,

  b. barajın kenarında, türbenin bu günkü mevkiine mümkün olan en yakın yerde mermerden bir kitabe dikilecek,

  c. türbenin bugünkü yerini tespit etmek maksadıyla, göl üstüne bir şamandıra konacaktır.

  türbe yerinin suriye’nin yaptırdığı tabka baraj gölünün suları altında kalması nedeniyle anlaşmada belirtildiği gibi, türbe ve karakol binası ek tesisleri ile birlikte karakozak köyünde 8797 m2 lik bir alan üzerine konuşlandırılmıştır.

  bu defa da süleyman şah türbesini ve karakolu, suriye tarafından yaptırılan teşin barajı suları tehdit etmektedir.

  günümüzde süleyman şah türbesi kara kuvvetleri komutanlığından çıkarılan bir manga tarafından korunmaktadır.

  kaynak www.jandarma.gov.tr
 • türkiye dışındaki tek türkiye toprağıdır.

  yurtdışındaki büyükelçiliklerimiz ve konsolosluklarımız türkiye cumhuriyeti toprağı statüsünde değilerdir. o binalar (ve bahçeleri) yalnızca uluslararası antlaşmalar uyarınca diplomatik dokunulmazlığa sahiptir. diplomatik binaların, o ülkenin toprağı statüsünde olduğu ise yalnızca bir galat-ı meşhurdur.

  ancak, bir zamanlar caber kalesi'nde olan suriye'deki süleyman şah türbesi ise 1921 tarihli ankara antlaşması uyarınca egemen türkiye toprağı statüsündedir. kısacası, istanbul'un bir parçacığı ile tamamen eşit hukuki durumdadır. bunu henüz bu türbe caber kalesi'ndeyken, oradan taşınmadan önce, ilkokul öğretmenim anlatmıştı. hiç unutmasam da nedense böyle bir kavramdan haberdar olana da hemen hiç rastlamadım.

  1. http://www.youtube.com/watch?v=amrurmgss6c
  2. http://maps.google.com/…01&t=m&q=36.638629,38.20752
  (turuncu adamı fareyle tutup haritadaki yeşil okun üzerine bırakın.)
  3. http://mapper.acme.com/…20752,tomb of suleyman shah
 • dün itibariyle türkiye'nin suriye'ye gönderdiği ilk askerler burada konuşlanmıştır. muhtemelen daha fazlası da gidecektir. topraklarımızı koruyoruz bahanesi en iyi bu şekilde uygulanabilirdi. savaş açmak istediğin ülkenin içindeki bir karış toprağı korumak için onlarca asker yollarsın. sonra da onları korumak için askeri araç ve helikopter yollarsın. sonra yoldan geçen adam taş atsa kıyamet kopar.
 • iki ülke arasındaki son gerilimlerle oradaki askerlerin güvenliği konusunda endişelendiğim türbe. ayrıca böyle bir endişenin kamu oyunda yer almaması oldukça enteresan.

  umarım suriye ordusu ya da olayı onlara yıkmak isteyen militanlar vesaire oradaki askerlere falan sarmak gafletinde ve karaktersizliğinde bulunmaz.

  eğer bulunursa tüm hassasiyetleri bir yere bırakıp halepten girip golan tepelerinden çıkarak hepsinin topunun analarını bellemek türkiye devleti için namus meselesi olacaktır.
 • 25 türk askerinin durumları merak konusu olmuştur.
 • 25 askerimiz var içinde ve çevresi türkmenlere, sınırımıza ve desteklediğimiz öso'ya olan saldırılarıyla meşhur işid tarafından kuşatıldı. ufak bir saldırıya misliyle karşılık vereceğimiz belli, esad'ın da buna ses etmeyeceği yine de 25 askerin şu an ki hali psikolojisi hakkaten çok önemli. ne bileyim düşünsene başka bir devletin toprağındaki sana ait küçücük bir kaleye sıkışmışsın ve çevrende ne yapacağı belli belirsiz bir düşman seni kuşatmış, allah yardımcıları olsun, inşallah bi delilik yapmaz işid.
 • burası başımıza iş açıcak diye ölümüne korkuyorum. ülkeden 35 kilometre ötede 25 asker tarafından korunuyor. imkanları nedir ne değildir bilmiyorum. sadece 25 asker. bir saldırı olsa ne kadar koruyabilirsin. burada bir karakola saldırı olduğunda hava koşulları, coğrafi özellikler, gece diye bazen 10 saat yardıma gidemiyorsun. hem de kendi ülkenin toprakları içinde. burası ise başka bir ülkenin toprakları içinde. he diyince girilmez, girilse bile kolay kolay çıkılmayabilir. bir de üstüne iç savaş yaşayan bir ülke.

  akp zaten konuyu değiştirmeye çalışıyor. aman gözler benden başka yere çevrilsin diye. kendi pozisyonlarını korumak için her şeyi yaparlar ve yapıyorlarda. allah vere de şu askerlere bir saldırı olmasa. zaten boğazımıza kadar battık suriye batağına, tamamen boğulmayalım. burada "aman bir şey olursa analarını laciverde boyayalım" tadında çağrılar başlamış bile. illa atar.

  not: buradaki birliğin ikmali nasıl yapılıyor bilen veya orada daha önce görev yapmış sözlük yazarı bize bir anlatsa çok süper olur.
 • kafamda deli soruların olduğu türbe/kale.

  - türkiye ile suriye arasında herhangi bir resmi kanal kalmadı bildiğim kadarıyla. buraya giriş çıkışlar ve türk askeri nakli nasıl oluyor ?

  - hiç burada askerliğini yapmış tanıdığınız ya da bildiğiniz birileri var mıdır ? çok ilginç olsa gerek.

  - ışıd'ın oraya saldırı düzenlememe ihtimali çok zayıf. böyle bir durumda suriye topraklarına mı gireceğiz ? kaldı ki rejime hadi beraber şu ışıd'a saldıralım derseniz esad size götüyle güler.

  - buraya yapılacak yardımı suriye ordusu işgal bahanesi sayıp savaş çıkarma ihtimali var. ama şükür ki bizim başımızdaki akli dengesi bozuk biri tarafından yönetilmiyor.
 • (bkz: anklav)