şükela:  tümü | bugün
  • sunucu ve aktör vatan şaşmaz ın babası. doğa ve insan projeleriadında bir derneğin kurucu başkanı. "denklik yasası" adını verdiği -ama hiç bir bilim çevresi tarafından yasa teori ya da hipotez olarak kabul edilmeyen- bir düşüncenin etrafında şekillenmiş birçok kitabı ve belgesel filmi var. vatan şaşmaz ilk evliliğinden olan oğlu, 2. eşiyle de şu aralar ayrı yaşıyorlarmış ondan da bir erkek çocuğu var.
    tezleri kulağa çok garip geliyor; "asfaltlar ve beton yığınları kalkacak, toprağa ve doğaya geri döneceğiz" "tüketim çılgınlığı bitecek, herkes ihtiyacı olandan fazlasına tenezzül bile etmeyecek" "düz ovalar tarım alanı yapılacak , şehirler dağlara tepelere taşınacak... vb.." bunun yanında çok ütopik daha birçok tezi ve iddiası mevcut ve inanılmaz ölçüde liderlerine bağlı bir örgütlenmeleri var, şu an sayıları pek fazla değil anladığım kadarıyla ama 6-7 ilde küçük şubeleri var.
  • 1954'de hikmet kıvılcımlı tarafından kurulan ve adnan menderes hükümeti tarafından 1958'de "ameleden adamları mevkii iktidara getirmek" suçlamasıyla kapatılan vatan partisi'nin devamı olarak 1974'te kurulan ikinci vatan partisi'nin üyesi. nitekim 1974 doğumlu oğluna vatan (daha doğrusu vatansever) ismini partinin adına atfen koyduğu söyleniyor (kimisine göre de vatan caddesi'ndeki bir hastanede doğduğu için bu ad verilmiş). süleyman şaşmaz aynı zamanda kıvılcımlı'nın osmanlı tarihinin maddesi, sosyete ve teknik”kitaplarının yayınını gerçekleştiren tarihsel maddecilik yayınları yönetmeni ve sosyalist gazetesinin yazarlarındanmış.