şükela:  tümü | bugün
  • kendisi kabataş erkek lisesi'nde 2009 yılında açılmış bir büst ile ölümsüzleşmiştir. bugün 86 yaşına giren bu efsane, ne yazık ki parkinson hastasıdır.
  • inönü'nün açılışında 19 mayıs 1947’'de ilk golü atmış eski futbolcudur.
  • yaşayan efsane. az önce kendisini beyoğlu kallavi sokakta yemek yerken gördüm, etrafında elini öpmek isteyenlere, garsonlara alçakgönüllü yaklaşımı "adam nasıl olunur" konusunda bir ders daha verdi diğer masadaki bizlere.
  • beşiktaşlılara işareti göstermiş beşiktaş kulübü onursal başkanı.

http://www.haber1903.com/…ebadan_anlamli_mesaj.html
  • beşiktaş jimnastik kulübü'nün saygınlığını zirveye çıkaran, "büyük kulüp" kavramına yakışan efsane başkan. kanaatimce türk futbol tarihinin yakın döneminde süleyman seba'dan daha düzgün ve başarı/adamlık oranı genel anlamda yüksek olup da "adam gibi adam" kalıplarına uyacak başka bir başkan gelmemiştir.

hani şu "beşiktaşlı duruşu" denen şey var ya; işte seba zamanında bahsedilebilirdi belki öyle bir duruştan. onu "ahmet dursun seba gitsin" / "senin süren doldu" diye gönderen taraftar ise 15 senedir ağlıyor. üstelik bu ağlama öyle sadece başarısızlıklardan dolayı değil; maymuna çevrilen, türlü uygulamalarla 3.büyük kavramından bile uzaklaşan beşiktaş'ı görmek zorunda bırakıldıkları için ağlıyor.

süleyman seba'lı dönemde de beşiktaş elbette her sene şampiyon olmuyordu, her sene herkesi ezip geçmiyordu, en flaş transferleri yapmıyordu belki ama; mesele bu değil ki. süleyman seba döneminde beşiktaş hiçbir zaman küçük düşmemişti.

sorun da bu. beşiktaş süleyman seba döneminde hiçbir zaman "küçük düşmedi". çünkü hep büyüklüğüne yakışır bir konumu, tavrı ve görüntüsü vardı. ama o gittikten sonraki dönemde beşiktaş'ın yaşadıklarına bakıyoruz; tüm bu değerlerin yerinde yeller esmiş, beşiktaş türlü türlü adamların elinde oyuncak olmuş, gururu onuru ayaklar altına alınmış... yazık; tek kelimeyle yazık.

beşiktaş taraftarı belki de bir daha hiçbir zaman seba gibi kaliteli bir başkana sahip olamayacak. süleyman seba'ya ise allah'tan uzun ve sağlıklı ömürler diliyor, kendisini hiç görmemiş ve tanımamış olsam bile, türk futbolundaki diğer tüm başkanlara bakarak daha da çok kendisine saygı duyuyor ve ellerinden öpüyorum.
  • dün gördüğüm, konuşma şansına sahip olduğum, beşiktaş'ın efsanevi onursal başkanı.

elini öpmek istedim, öptürmedi. çok yorgun, sağlığı çok iyi değil. ama yaşına rağmen maşallahı var, aklı da zehir gibi.

anladığım kadarıyla futbola küskün, ağzından futbola dair ne bir yorum, ne bir hikaye çıktı. konu açılmaya çalışıldıysa da kapattı.

başkanlık dönemlerini çok net hatırladığım, tv de yıllarca izlediğim, onun döneminde kurulmuş kadrolar, kazanılan şampiyonluklar hala hatırlanan o insan karşımdaydı.
    o konuştukça, onun sesini duydukça beşiktaş tarihi geçti gözlerimin önünden.
    dedim ki karşında inönü stadı'ndaki ilk golü atan insan duruyor.
    bu insan, baba hakkı'yla, voleci şeref'le, baba recep'le yıllarca ahbaplık etmiş, aynı yola baş koymuş.

bu mütevazı, bu iyi niyetli beyefendiyi hem futbola, hem de bu camiaya küstürenlere lanet ediyorum.

kendisine uzun ömürler diliyorum.
  • hasretle başkanlık koltuğu için özlenen kişidir. hem o kadar çok ki... o kadar çok ki...
  • anjiyo olmuş. iki adet de stent takmışlar büyük başkana. geçmiş olsun. biz onu çok yaşlandı, ihtiyarlar tarafından yönetiliyoruz diye istemezken sene 2000'di ve bundan 12 yıl önceydi. taraftar bu hatayı yapmasaydı ve şu an hala başkan olsaydı beşiktaş şu futbol ortamında nasıl da pırıl pırıl parlayacaktı. yaşarken kıymetini bilmek, daha çok ismini anmak, ihtimam göstermek ve onore etmek gerekir. türk futbol tarihinin en iyi başkanımıdır bilinmez ama tartışmasız en büyük başkanı olduğu kesin.