şükela:  tümü | bugün
256 entry daha
  • düşündüm, hatırlamaya çalıştım; bulamadım: bir aktöre hiç mi kötü adam rolü verilmez? hatırlayan varsa lütfen beni uyarsın. marlon brando'yu, robert de niro'yu, john malkovich'i ve daha birçok efsane aktörü kötü adam rolleriyle hatırlıyorum, süleyman turan'ı hatırlamıyorum. yakıştıramıyorlardı demek ki...
    rol editi: @sairin seslendiği kimse hatırlattı; sadri alışık ile muhabbet kuşu filminde (siyah beyaz) sadri alışık'ın sonradan zengin olan arkadaşı rolünde, sadri alışık'ın nişanlısıyla evlenen adamı canlandırmış.
    rol editi 2: @swst ekledi, delicesine filminde
    kadir inanır ile tecavüzcü rolünde oynamış.
  • 5 milyoncuk borç verir misin? filmindeki şarapçı karakteri efsanedir..cümlelerin gizli öznesi gibi oynadığı her filmin gizli yıldızıdır,başrolüdür süleyman turan..
  • çok erken bir ayrılık olmadı mı abi ya :(
  • o güzel insanlar , o güzel atlara binip gitmeye devam ediyordu ..çocukluğumuzdan bir yıldız daha kayıp gitti , güle güle süleyman turan
  • tom hanks nasıl hollywood'un güvenilir yüzüyse (bir kere kötü adamı oynadı, izleyici yerden yere vurdu) süleyman turan da sinemamızın güvenilir adamıydı. dikkat kan aranıyor'da nasıl mükemmel bir aktör olduğunu göstermişti. mekanı cennet olsun.
  • doksanlarin ikinci yarisinda ulus productions ya da hbb de rast geldigim, sohbetine nail oldugum, tavirlarindan ve yaklasimindan alcak gonullu, tevazu sahibi bir beyefendi intiba birakan kisidir.
    genclik yillarinda parasizliktan yurumek zorunda oldugu yollari simdi keyif ve spor icin yurudugunu, ozunde nereye gidersek hep kendimizle kaldigimizi anlatmisti.
    her neye inaniyorsa, gittigi yerde mutlu olsun.
  • türk sinemasında aktörlerin sadık arkadaşı rolünü en iyi canlandıran kişidir kendisi.bu nedenledir ki onu gördüğümüzde kendimizi güvende hissederiz.mekanı cennet olsun.
  • hayatımda canlı olarak ilk kez gördüğüm yesilcam oyuncusudur. muhtemel 94 yılıydı, düğün için gittiğimiz istanbul çağlayanda bir salonunun önünde dururken, bir adamın bana bakarak geçtiğini gördüm. hemen tanıdım. epeyce heyecanlanmistim. peşinden hizlica gidip süleyman turan'in önüne geçtim ve yüzüne tekrar baktim. bana gülümseyerek merhaba demişti. bir sey demeden utanarak düğüne salonuna döndüm. kendimi o an film sahnesindeymisim, televizyona çıkmışım gibi hissetmistim. uzunca bir süre de herkese anlattim. tabi suleyman turan i gördüm diyince pek de etki uyandirmiyordu ama olsundu. nihayetinde oyuncuydu. benim için güzel bir yerde, gülümsemesi ve merhabasiyla duruyor.
  • “bizans’ın onurunu kurtarmak gene bize düştü demek”

mekanı cennet olsun.
  • birçok neslin ortak sevdiği, etkilendiği oyunculardan biriydi. ben, onu ileri dönemlerinde, yılan hikâyesi'ndeki karakteri ile tanımıştım, küçüklüğümde. o çocuk aklıyla bile hayrân kalabildiğim bir beyefendi imajına sahipti, kendisi. hâlâ, her fotoğrafını gördüğümde, gıpta ile bakarım o imaja.

buraya, rahmet dileklerimizle berâber, bunları da bırakmış olalım. allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.
6 entry daha