şükela:  tümü | bugün
 • ressamlıktan sinema oyunculuğuna, 1963'te bir derginin yarışmasıyla geçti. ilk filmi sayın bayan'da türkan şoray'la önemli bir rolde oynadı.

  157 filmde rol aldı. 3'ünün (sevgili dayım, baş belası, dönme dolap) senaryosunu yazdı.

  yarın son gündür'deki rolüyle 3. adana altın koza film şenliği (1971) en iyi yardımcı erkek oyuncu,
  güllü'deki rolüyle de 69. antalya film şenliği (1972) en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini kazandı.
 • türk sinemasının bir türlü hakkını vermediği başına birşey gelmesi halinde uğruna gözyaşı dökeceğim nadir aktörlerden biridir. hiç unutmam 2002 yılında küçük bir kaza yapmıştı , ona birşey olacak diye o kadar üzülmüştüm ki.. değeri gün gelecek daha iyi anlaşılacak.

  1936 istanbul doğumludur, asıl tam adı süleyman başturan'dır. çok yönlü sanatçılarmızdan biridir. çoğu kişi onu sadece beyaz perde'den bilir ancak turan, ayrıca şair,ressam, roman ve senaryo yazarıdır. çok küçük yaşlarda sinema ve resime duyduğu tutku nedeniyle kadıköyde halk evlerinden çıkmaz. ilk ve orta öğretimini kadıköyde yapar. haydarpaşa lisesinde ise gelecekte çok yakın arkadaşları olacak olanizzet günay vegöksel arsoy ile tanışır çok sıkı birer dost olurlar. liseyi bitirdikten sonra sinema ve resime tutkusu olması rağmen istanbul üniversitesi ingiliz filolojisinde eğitim almaya başlar ki 3. yılında da ayrılır askerlik zamanı gelmiştir ve yedek subay olarak vatani görevini yapmaya başlarken kore savaşı patlak verir. hani bir insanın yüzüne bakınca aşağı yukarı nasıl biri olduğunu anlarsınız ya işte ben süleyman turanın gözlerinden çok yardımsever ve her daim gönüllü biri olduğunu görmüşümdür ki geçmiş zaman beni yanıltmamıştır çünkü askerde gönüllü olarak türk birliğine katılarak japonya görevine gider.

  görev devam ederken askerler arasında yetenek yarışması düzenlenir, ordumuz askerleri yarışmaya ingilizce bir piyes ile katılır ve birinci olurlar, bu oyunla ilk sahne deneyimini yaşar. görev bittikten sonra memlekete dönmez ve uzun bir süre uzakdoğu ve amerikada yaşar. memlekte geri döndükten sonra para kazanmadan hayatın yaşanmayacağının bilincinde dergilere karikatürler çizer hatta veliefendi hipodromunda bilet bile satmışlığı vardır.

  bir gün tiyatro'da çok iyi bildiği oyunun oyuncularından olan selim naşit gelmemiştir ve rol saim alpago tarafından ona verilir. yetenek allah vergisidir ama eski dönemlerde bazı yarışmalarda (ki hala devam ediyor) fena bir şekilde torpil dönerdi. torpilin olmadığı yerlerde kişide yakışıklılık ve güzellik gerekliydi, süleyman turan kazanamayacağını bile bile yarışmaya katılır (yıllar sonra hürriyet gazatesinde ki röportajında okumuştum, juri ye not verir: "bu yol sinemaya girmek için seçtiğim en dürüst yol") ve hiç beklemediği bir şekilde finale kalır diğer finalistler ise ediz hunile ajda pekkan'dır.sayın bayan adlı filmle sinema hayatına bağladığında produktörlerden biri soyadındaki "baş" 'ın fazla olduğun söyleyerek turan olarak değiştirir.

  9. antalya altın portakal film festivalinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü güllü adlı filmle almıştır. bir diğer ödülü ise altın koza film festivalindendir: yarın son gündür.

  senaryosunu yazdığı filmler: 1997 tarihli sevgili dayım ve 1982 tarihli baş belası'dır. oynadığı film ve tv dizilerinin sayısı yaklaşık 160'dır. en önemlileri ise: dikkat kan aranıyor (temel gürsu), güllü geliyor güllü (atıf yılmaz), yarın son gündür(yılmaz güney) ama onu tüm türkiye'nin tanıdığı karekter ise ne yazık ki yılan hikayesinde canlandırdığı komise kemal karekteridir.
 • yeşilçam da unutulmayan yüzler kitabından :

  --- spoiler ---
  70'li yıllara gelindiğinde süleyman turan da uzaklaşır , ara verir sinemaya." o dönem ben hoplayan zıplayan bir adam olduğum için, bana da teklifler geldi, başrol teklifleri. altı tane adam dövüyorsun sonra altı tane hanımefendiyle yatağa giriyorsun.bunun sırası farketmiyor, ya önce dövüyorsun ya önce yatağa giriyorsun ama film hep bu. çok aşağılayıcıydı benim için...
  --- spoiler ---

  zeki metince dizisindeki bazı skeçlerin metinleri de süleyman turan imzalıdır.
 • kemik rengi trenckot enternasyonal mecrada humphrey bogart ile özdeşleşmişse yerel düzlemde de kendisinin karşılığı süleyman turan'dır. kimseye ona yakıştığı kadar yakışmaz bu giysi. evet, cüneyt arkın'a bile.
 • kariyerinin ilk donemlerinde bolca kotu adam veya "sonradan iyi olan adam" rollerinde oynamistir. kendisi ne zaman aklima gelse sumuklu sezercik'in oksuzler filmindeki dilenci rolunu hatirlarim. o kadar duygusal oynamistir ki o karakteri, izledikce icimi ezer. pek cok kaderdasi gibi yeterince degerlendirilememis basarili oyuncularimizdandir. umarim yeni rollerle karsimiza cikar ve uzun yillar o "mahzun sempatik" yuzunden bizi mahrum etmez.
 • asıl adı süleyman başturan olan ressamlık, yazarlık, senaryo yazarlığı alanında uğraş vermiş komple sanatçı. bir sinema dergisinde 2. yakışıklı seçilerek yeşilçam dünyasına girmiş oynadığı filmlerde seyirciye "ben varım kötüler bir şey yapamaz" mesajı vererek bir tür duygusal kalkan görevi yapmış başarılı oyuncumuz.
 • gazetesini koltukaltına alıp dalgın dalgın yürür.. o güzel dalgınlığı bozmamak için bu büyük bir sanatkarla tanışmayı elinizin tersiyle itmiş olursunuz.
 • yerli flim deyince benim aklıma bu abi gelir. neden gelir ben de bilmiyorum. lakin şugar bir abidir.. candır.
 • ingiliz filolojisi mezunu olup anadili gibi ingilizce konuşabilmektedir. oyunculuğunun yanı sıra ressam olup kendi ifadesiyle geçimini aslında resimden sağlamıştır. kalamış doğumlu olup haliyle yelkenle de uğraşmıştır. bunlar da yetmezmiş gibi 3 film senaryosu yazmış, karikatürler çizmiştir. resim, edebiyat, sinema akımlarını yakından takip eden bir entelektüeldir aynı zamanda.

  hepsini geçiniz, kallavi bir abimizdir. kimseyi incitmemiş, kimseye yüksek perdeden seslenmemiştir.
 • underrated bir adam. çok iyi oyuncu.