*

şükela:  tümü | bugün
 • niyazi sayın ekolünden gelme genç neyzenlerdendir. selçuk üniversitesi devlet konservatuarında akademisyen olarak görev yapmaktadır. * (akedemisyenligi birakmistir. su an kültür bakanlıgı bünyesinde çalışmaktadır) üflemeli çalgılar hocasıdır. asıl sazı ney dir. ve güçlü üfler. bildiğim kadarıyla yusuf kayya ve sadreddin özçimi nin ögrencisidir. bende kendisine ögrencilik etmeye çalışıyorum bazen..
 • dönüşüm / (r)evolution isimli mercan dede'nin de katkı sunduğu albümü piyasaya çıkmış ney üstadı.

  http://www.esenshop.com/detail.aspx?id=71832

  kendi bestesi olan, ölümsüzlük-aşk özellikle önerilir.
 • ""neyzen süleyman yardım 1971 yılında van'da doğdu. ilk, orta ve lise tahsilini konya'da tamamladı.

  1989 yılında konya selçuk üniversitesi eğitim fakültesi müzik eğitimi bölümü sınavını başarıyla kazanarak müzik eğitimine başladı.

  tahsili sırasında klasik türk müziği eğitimi, klasik batı müziği eğitimi ve türk halk müziği eğitimi aldı.

  klasik türk müziği üzerinde eğitimini yoğunlaştırarak ney sazı ile bu yıllarda tanıştı.

  öğrencilik yıllarında okul bünyesinde oluşturulan çeşitli konserlerde görevler aldı.

  çaldığı enstrümanlar arasında kaval, ritm aletleri, yan flüt, çeşitli doğu ülkelerinin nefesli sazlar yer almaktadır.

  neyzen süleyman yardım, eğitimini dört yılda tamamladıktan sonra, 1993 yılında kültür ve turizm bakanlığı konya devlet türk tasavvuf müziği topluluğu'nda misafir sanatçı olarak göreve başladı.

  bu yıllarda topluluk tarafından icra edilen bütün konserlerde neyzen olarak görev aldı ve sayısız konserlere katıldı.

  neyzen süleyman yardım, her yıl düzenlenen ve 10–17 aralık tarihleri arasında icra edilen "mevlana anma törenleri"nde ney sanatçısı olarak görevlere çağrıldı.

  uluslararası birçok konserde icracı olarak bulundu.

  1995 yılında konya selçuk üniversitesi'nin açmış olduğu sınavı kazanarak, üniversite bünyesindeki devlet konservatuarı müzik bölümü'ne öğretim görevlisi olarak atandı.

  bu görevi sırasında hem okula hem de konya türk tasavvuf müziği topluluğu'na devam ederek hem eğitmenliğini hem de sahne çalışmalarını devam ettirdi.

  konservatuarda ney derslerinin yanı sıra ritm uygulama, toplu çalma, koro, sanat felsefesi gibi teorik derslere de girmiştir.

  okul bünyesinde çeşitli koro ve topluluklar oluşturarak birçok konserde hem icracı hem de şef olarak görevler aldı.

  gittiği ülkelerde hem ney sazı hem de türk müziği ile ilgili olarak sayısız konferans, söyleşi, televizyon ve radyo programlarına katıldı.

  daha sonraki yıllarda konservatuar müzik bölümünün bölüm başkanı olarak görev aldı.

  bir çok konser faaliyetinde şef olarak bulundu.

  konser faaliyetlerinin yanında çeşitli albüm çalışmaları da yapan süleyman yardım'ın " ney taksimleri" , "sırr-ı nây" ve "nâr-ı nây" adı altında üç adet enstrümantal cd ve kaseti bulunmaktadır ve bunların yanı sıra, vcd-dvd formatında görüntülü "şeb-i arus mevlana" adlı çalışmanın da müzik yönetmenliğini yapmıştır.

  gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu çalışmalar bazı film ve tv programlarında jenerik müziği olarak kullanılmaktadır.

  ağustos 2005 yılında selçuk üniversitesi devlet konservatuvarından ayrılarak turizm bakanlığı konya türk tasavvuf müziği topluluğuna "sanatçı" olarak atandı. halen adı geçen toplulukta ney sanatçısı olarak görev yapmaktadır.""

  2017 yılında kültür bakanlığı ankara devlet klasik türk müziği korosu'na atanmıştır. her üslubun ayrı ayrı hakkını vermekle kalmamıştır, klasik üsluptaki ney icrası da muazzamdır.