• (bkz: kertenkele)
  • kertenkele familyasından bir haywandır, her tür yüzeye tutunabilen gecko için derler ki:"abi var ya gecko bir cama vantuzlasa ayaklarını, camı yerinden sökersin, haywanı kımıldamazsın", oracıkta "eywallah" derim, "allah yarattı" derim...
  • ege bölgesinde suleymancık adı verilen hayvancık tam olarak kertenkele degildir, sadece şeffaf, çoğunlukla da turuncumsu olan kertenkelelere süleymancık denir.
  • tasarım harika. vantuzlarının hastasiyempre.
  • şeffafdan ziyade metalik gri bir rengi vardır, uzunca, incecedir; daha hızlıdır ama daha aptaldır.
  • ilk kez kuşadası'nda yedi sene falan önce gordugumde hafif bir şokla karışık korku yaşadığım, ama sonradan dünyanın en zararsız hayvanı oldugunu ogrendigim, yine de gordugumde hala içimi bir ürpertinin sardıgı ve bir daha görmek istemedigim heyvan.
  • zemine göre renk alan bir tür kertenkele..
    çok sevimli oluyorlar. özellikle ofistekiler..
    bazan telefonu ona filan açtırıyosunuz. dosyaların arasına kılavuz olarak koyabiliyosunuz.
    geveze değiller. sadece kaşıntı yapıyorlar.
  • ugur getirdigine inanilan, genelde ege bolgesinde bulunan, tenrengi - seffafimsi minik kertenkele cinsi yaratik. genelde evlerin duvarlarinin ust kisimlarinda dururken rastlanir, zararsizdir, portlek siyah gozleri onu daha da sevimli kilar.
  • evde beslemek isteyenlere sinek vermeleri tavsiye edilir, şu anda biri pencerenin kenarından bana bakıyor. pis pis bakmakta, ya da ben kelle olduğum için bana öyle geliyor, aha kaçtı.
  • yazlıkta yatak odamda gezinen pek sevdiğim pek şirin bi hayvancıktır pespembe, aile içinde kertoş diyoruz kendisine.
hesabın var mı? giriş yap