• 3 kasım seçimlerinde anap'ı desteklemelerine şaşırılmaması gereken, zira daha önceki pek çok seçimde de neredeyse toplu olarak aynı partiye oy verdiği bilinen organizasyon (cemaat, tarikat.. vs.)

edit: 3 kasım seçimlerinden sonra girilen bir entry'de süleymancıların anap'ı desteklemesine şaşırılmakta idi.. eskiden buralar hep tarla idi.. şimdi tek başına biraz manasız olmuş benim yazdığım
  • kisa pacali bol kumas pantul, colormatik ve koseli gozluk, pantul kemer zimbirtisina yandan ya da arka cep ustunden asili anahtarlik, var mi yok mu belli olmayan sipsi gibi bir biyik bu akimin tercih ettigi dis gorunuz seklidir. uzerlerindeki gomlegin etekleri ise tercihan pantul icinde ama istenirse disarida birakilabilir. tabii her an ilahi okumaya hazir bir ses tonu da bu imajin en buyuk tamamlayicilarindandir. hepsi birbirine benzer ama cinli degillerdir.
  • uğur mumcu'nun rabıta isimli kitabında süleymancılara da değinilmiş, cemaatin para kaynakları ve ilişkileri ortaya çıkarılmıştır.
  • talebe yurtları açarlar, özellikle kırsalda çok yaygın bir şekilde bu sayede öğrenci toplarlar
  • bir de süleymancıklar vardır evlerin dış duvarlarında yaz vakti bolca bulunurlar. bereket getirdiklerine inanılan süper sevimli yaratıklardır.

(bkz: süleymancık)
  • türkiye'deki en etkin cemaatlerden biri. nakşi kökenli. kurucusu süleyman hilmi tunahan. vaizlikle temellerini attığı cemaatini öperek okşayarak bir de kaçak kuran kursları kurarak bugünlere taşımayı başarmış. resmi kurumlar dine el attığında camilere personel karşılama işlevi etkisiz hale gelen cemaatin şu yıllarda bile diyanet ile bu konuda çekiştiği söyleniyor. bunun dışında giyim kuşam konusundaki kurallar ordunun gözüne batmamak üzerine kurulmuş.

kemal kaçar'a gelelim. postu süleyman hilmi tunahan öldükten sonra damat kontenjanından devralmış. cemaatin yurtdışında güçlenmesi kaçar'ın adalet partisindeki milletvekilliği dönemine denk geliyor. şu yıllarda ise top mehmet beyazıt denizolgun ve ahmet arif denizolgun arasında dönmekte. siyasetten verasete kadar aralarında türlü anlaşmazlıklar var. cemaat üzerinde ahmet denizolgun etkisi fazla.

mehmet denizolgun akp kurucularından. 2002 seçimlerinde istanbul'dan milletvekili seçilmiş. ahmet denizolgun ise ilginçtir ki akp'nin dini kullandığını düşünerek önce anap'ı, sonra dp'yi desteklemiş. mhp'ye göz kırptığı da olmuş. 91'deki refah partisi vekilliğini atlamak olmaz, şuraya ekleyiverdim onu da. (halen var olabilmelerini kırkıncı'nın evren'e yazdığı mektuba borçlu olan cemaatler genelde erbakan çizgisinden uzak durmuşlar ama bu da olmuş işte bi ara. 28 şubat'ta bu tür hassasiyetlerin pek işe yaramadığını ihlas sayesinde öğrenmiştik gerçi biz.) ha bir de ismail amasyalı 'nın chp adaylığı var. chp'nin cemaate uzattığı el son anda havada kalmış. yayılalım dediysek bu kadar da değil mantığı güdülmüş olabilir.

cemaatin tarihinde iki önemli dönüm noktası var. ilki 1946'da chp'nin din hamlesi. ikicisi ise 12 eylül yönetiminin halkı kontrol etmek için dini kullanmaya karar vermesi. (süleymancıların malvarlığına el koymakla ilgili bir girişim mevcut ama ne oldu da vazgeçildi onu sorgulamak lazım!)

sonrası malum, parti isimleri değişiyor sadece. oylarını verip kadrolarını almışlar. gün gelmiş menderes'ten baskı da görmüşler ama siyasetin tam ortasında kalmayı hep başarabilmişler. bildiğim kadarıyla doğrudan sahibi oldukları televizyonları veya gazeteleri de yok. varsa da ben bilmiyorum. bu kadar mal, mülk, güç... kolay değil, gülen cemaati ile sürtüşüyorlardır muhakkak. afrikalarda dört nala at koşturan rakipleri sermayenin eksenine oturmuş tutabilene aşkolsun. ben de farklı konulara doğru at koşturmaya başlamadan önce mevzuyu kendininki hariç tüm cemaatlere savaş açan ömer öngüt'ün süleymancılar için yaptığı şu tanımla bitirmek istiyorum: "dinleri süleymancılık, imanları para, huyları gasp, meslekleri de dilencilik olan cemaat."
  • ankara'da mhp'ye oy vermiştir.
  • türkiyede ki çok bilinen tarikatlardan biri. son zamanlar da tesadüfen her okuduğum kitapda karşıma çıkan ve beni ürküten oluşum
    sanıyorum takva filmin de olayların etrafında döndüğü tarikatta buydu. yamuluyorsam düzeltin bi el atın be.

not: ehehehe imla hatalarım nasıl ama? öğrenicem inşallah bunu, güzel durdu mu, ay pardon durdumu?

edit: kediye kafa atan mucahit fare2 der ki "takva filminde mahmutculardan bahsediliyor. ismailağa cemaati filan, süleymancılar cübbe ve sarık sakal olayına karşılar, onlar takım elbise badem bıyık filan takılırlar."
  • baba evimin iki - üç ev uzağında bunların bir yurtları var. meyve bahçesindeki ağaçları keserek yaptıkları devasa bir bina (arkalarındaki apartman sahiplerinin bunlarla karşı karşıya oluşu da ayrı bir mevzu). çöplerini biriktirdikleri yer evlerin hemen yanı. tabii sürekli (özellikle yaz aylarında) mahallede kötü bir koku ve hastalık riski. bitişiğindeki komşumuz uğraşmaktan bıktı, evini satılığa çıkardı. kurban bayramı'nda iki gün boyunca mikrofonla tekbir getirmek ve kurban sahiplerinin ismilerini tek tek okumak suretiyle yaptıkları gürültü ve kurban sakatatlarının yaydığı dayanılmaz ağırlıktaki kokusu... hasılıkelam: o kadar cahil ve zavallılar ki insan gerçekten bunlardan nefret ediyor. siz de nefret ediniz.

sonradan: bu dünyada öküz olmak lazım arkadaş, sonra insaniyet namına seni kötülüyorlar!
    çok sonradan: bahçelerinin ortasından yol geçmiş, bahçeleri iki kısma ayrılmış, oh canıma deysin!