şükela:  tümü | bugün
 • jose rodrigues dos santos'un a formula de deus'tan sonraki, en az onun kadar güzel, tekrar tekrar okuyacağım bir sürü bölümü bulunan ve hayatla ilgili olan herkesin okumasını tavsiye edeceğim kitabı.

  öyle bir kitap ki kendisinden sonra okunacak çoğu kitapta attan inip eşeğe binme hissi uyandıracak benim için.

  kitabın son notunda yazan, richard feynman'ın hakkında "sanırım kendimden emin bir şekilde, hiç kimsenin kuantum fiziğini anlamadığını iddia edebilirim." dediği kuantum fiziğini bilal'e anlatır gibi anlatmasıyla fizik sevgisi aşıladı bana 2 kitapta da. dünyanın en önde gelen fizikçilerinin bile tam olarak anlamadığı ve tartıştığı bir konuyu ne kadar anlayabildiğim konusunda pek emin olmasam da anladığım küçük bir kısmı bile iyice aklımı karıştırmaya ve sorguladığım her şeyi daha fazla sorgulamama sebep oldu.
  yazarın kitabın sonunda kendi düşüncesine göre kuantum fiziğiyle klasik fiziği birleştiren kuramı açıklaması ise yine çok akıl karıştırıcı ama aynı zamanda saçma bir şekilde akla yatkındı.

  son notta yer alan ünlü fizikçilerin bir takım sözleri;

  "bilim doğanın son sırrını asla çözemeyecektir ve bunun nedeni, sonuçta kendimizin de doğanın ve dolayısıyla, çözmeye çalıştığımız gizemin bir parçası olmamızdır." max planck

  "gözlemlediğimiz şey doğanın kendisi değil, onu sorgulamakta kullandığımız yöntemin gösterdiğidir."
  "kendi kendime hep aynı soruyu tekrarlıyordum: doğa sahiden şu atom deneylerinde bize göründüğü kadar saçma olabilir mi?" werner heisenberg

  "fiziğin görevinin doğanın ne olduğunu bilmek olduğunu düşünmek yanlıştır, fizik doğa hakkında söyleyebileceklerimizle ilgilenir." niels bohr

  "gözlemlenmediği sürece hiçbir fenomen gerçek değildir." john wheeler

  --- spoiler ---

  yazar bir hoşluk yaparak kitabın içine bir de şifre yerleştirmiş;

  dünya hayalden ibaret
  kıymet verdiklerinse sadece bir serap
  nesneler hayal, gördüklerin gelip geçici
  buda
  --- spoiler ---

  (bkz: a chave de salomao)
 • şans eseri keşfettiğim kitaptır kendisi. kitaba başladığımda "bu ne lan dan brown çakması olmuş" dedim. meğersem ağır saçmalamışım. kitabın hikaye kısmıyla değilde bilimsel gerçekliğiyle ilgilenilirse hakkaten bir ton bilmediğin konunun olduğunu ve merakla nasıl yaaaa diye tepkiler verdiğini farkediyorsun. benim gibi ezoterik konuları seven biriyseniz okuyun derim..
 • öncelikle, alın okuyun.

  kitap bilimsel yönden baya ufuk açıcı. daha önce okuduğum konular olsa da yazar bilale anlatır gibi anlatmış konuları. karşısında da bilal yerine bi hatun var işte. kuantum fiziğini anlatmasına rağmen çoğu kişinin özümseyebileceği bir şekilde anlatmış. kitabın %90'ı bilimsel konuların üstünden dönüyor. işin hikaye kısmı ise biraz basit kalmış ancak yine de kotarıyor.

  buradan sonrası ağır spoiler içerebilir.

  --- spoiler ---

  hikaye kısmındaki saçmalıklara değinmeden geçemeyeceğim.

  öncelikle cern'e elini kolunu sallayarak girebilir, etrafta dolaşabilir ve hatta atlas dedektörünün oraya kadar gidebilirmişsin. ve buralarda herhangi bir kamera da olmuyormuş sizi izleyen ne ilginç.

  koca cia'e müdür olmuş birinin bir kağıt parçasından, elde başka hiçbir delil olmamasına rağmen sadece üstünde adı yazdığı için "katil bu öldürün bunu" diye baştan sona çığırtması baya zorlama olmuş. yazar bizi ters köşe yapmak istemiş ancak biraz saçma olmuş.

  ilk kitapta fizik konusunda tamamen cahil olan thomas'ımızın birden bire michio kaku'ya dönüşüp sıradan bir huzurevi bakıcısına kuantum fiziğini anlatması, kadının da vay anasını serhatçım moduna girmesi ilginç olmuş.

  vs.

  --- spoiler ---
 • hikaye olarak berbat olan, içindeki bilgilerin de kısa bir çift yarık deneyi makalesinden fazlasıyla öğrenilebileceği, vasatın çok altında bilimsel roman.
 • tanrının formülü kitabının yazarından, dan brown tarzı bir roman*. okumak için edebi görgüden ziyade fiziki bilgi lazım. portekizli yazar yine de yeterince açıklamaya ve açık olmaya çalışmış.

  --- spoiler ---

  -evren ancak gözlendiği andan itibaren bizim bildiğimiz haliyle mevcuttur ve bilince başvuran gözlem, gerçekliği kısmen yaratır.

  -evren bilinçlidir.

  -atomların hepsi aynı. şöyle ki benim vücudumdaki bir hidrojen atomu ile güneş veya uzak bir galaksideki herhangi bir hidrojen atomu tıpatıp aynı. farklılık, atomlar arasındaki ilişkileri düzenleyip yapılandıran bilgide yatıyor.

  -insan vücudu kozmik vücudun suretindedir.
  insan ruhu kozmik ruhun suretindedir.
  mikrokozmos makrokozmosun suretindedir.
  atom evrenin suretindedir. (upanişadlar)

  -geçmişin halihazırda en ufak ayrıntıya kadar var olduğunu düşünürsek yanılırız. geçmişin belirli bir varlığı yoktur; süperpozisyon halindedir ve sadece gelecek onu buna mecbur ettiği takdirde kendini tanımlar.

  -şayet atomlar, aralarındaki mesafeden bağımsız olarak birbirlerine bağlıysalar ve biz atomlardan oluşuyorsak, hepimiz birbirimize bağlıyız demektir.

  -gerçeklik, olduğunu düşündüğümüz veya olmasını istediğimiz şey değil, olan şeydir.

  -"bilim doğanın son sırrını asla çözemeyecektir ve bunun nedeni, sonuçta kendimizin de doğanın ve dolayısıyla, çözmeye çalıştığımız gizemin bir parçası olmamızdır." max planck

  --- spoiler ---
 • kurgusu tanrı'nın formulü kadar iyi değil ve gene aynı kitaba göre verdiği fizik bilgileri daha az. bir yerden sonra gerçekten roman okuyor havası yakalıyorsunuz ve kopuyorsunuz. ayrıca bölüm başlıklarındaki başlangıç harflerini birleştirdiğinizde size bir mesaj vermektedir. bir çok bilmediğiniz ve özellikle de kuantum ile alakalı bir çok gerçek bilgi kurguyla anlatılmıştır. ama öncesinde, hem yazarın diline hem de verdiği bilgilere aşina olabilmek için tanrı'nın formulü kitabını da okumanızı öneririm.

hesabın var mı? giriş yap