*

şükela:  tümü | bugün
 • kudüste bulunan yahudilerin kutsal kabul ettiği, şimdi geriye sadece duvarları kalan * tapınak. museviler buranın ilk kralları olan hz. süleyman tarafından inşa ettirildiğine inanır ve kutsal olduğunu düşünür. bunların inanışına göre ayakta duran tek duvarı bile olduğu süre içerisinde kıyamet kopmayacak, ne zaman bu tapınaktan geriye hiçbir şey kalmayacak kıyamet o zaman kopacaktır.
 • bet amikdaş, beyti makdis, büyük mabed olarak da bilinir.
  efsaneye göre süleyman mabedi yaptırmaya karar verdikten sonra rüyasında tanrı'nın meleklerinden biri görünür ve "tanrı'nın adını onurlandırmak için yapacağın bu tapınağa tüm halkın kendi olanakları dahilinde katılımını sağlayacaksın" der. akabinde süleyman her sınıftan insanı sarayına davet eder, iş bölümü yaptırır, uzun lafın kısası fakir ve muhtaç kesime batı duvarının inşası düşer, halk gerekli inşaat malzemelerini, ustabaşlarını satın almış zengin kesimin aksine bin bir güçlükle koskoca taşları keser, yontar, tapınağın en son biten bölümü de bu olur. görev bitince tanrı ortaya çıkan eseri inceler, bakışlarını batı duvarı üzerinde durdurur ve "fakir ve muhtaç halkın el emeği ve alın teri benim nazarımda en değerli olanıdır. bu duvarı ebediyen kutsuyorum, tanrı’nın kutsal varlığı, batı duvarını ebediyen terketmeyecektir." der. hakikaten de onca yıl babil, yunan, roma saldırılarına rağmen orjinal mabedin yıkılmayan tek kısmı bu olur. (bkz: ağlama duvarı)
  bir başka hikaye de yavuz sultan selim'le ilgilidir. kudüs'ü fetheden selim oğlu süleyman (kanuni) ile şehri gezerken kan ter içinde kalmış, başında bir sepet bulunan yaşlı bir hıristiyan kadınla karşılaşırlar. sorduklarında sepetin içinde yahudilerin kutsal mabedinin üzerine dökmek üzere hayvan pisliği ve çöp olduğunu, bunun hıristiyan din adamlarınca emredildiğini, yüzyıllardır 30 günde bir buraya çöp dökerek buranın yok edilmesine ve izlerinin örtülmesine çalışıldığını anlatır. selim olayı başka kaynaklardan da teyid edince emirler vererek içinde altın ve gümüş sikkeler bulunan bir sürü kesecik hazırlatır, bunları pisliğin değişik yerlerine gömdürür. sonra halka kürek ve kova dağıtıp "altını bulan alsın" diyerek çöp dağının temizlenmesini sağlar. (hatta kendisinin bile kazma kürekle giriştiğini, "padişahını seven ondan feyz alsın, yaptığını yapsın" dediğini bile söylerler) velhasıl on bini aşkın insan 33 gün boyunca çalışarak batı duvarını bugünkü haliyle ortaya çıkarır, yavuz sultan selim çok memnun olur, tapınağın eski yerinin güzelce temizlenmesini, duvarın da gül suyuyla yıkanmasını emreder.
  son olarak (bkz: mescidi aksa)
 • süleyman peygamberin dünya tarihinde ilk kez bir tek tanrı adına kudüste yaptırmaya karar verdiği tapınak. süleyman mabedi olarak da anılır. bugüne duvarı kalmış olan üçüncü mabedin batı duvarıdır ki bu da fanatik yahudilerin kutsal ağlama duvarıdır. birinci ve yerine yapılmış olan ikinci tapınak tamamen yıkılmışlardır. süleyman mabedinin yapılışı bir çok efsaneyi doğurmuştur.(bkz: hiram efsanesi)(bkz: saba melikesi belkıs) ve masonluk temel öğretisini süleyman mabedinin inşasından alır.
 • efsaneye gore insasina hazreti davud zamaninda baslanmistir fakat davud ancak bir duvari bitirebilmistir. davud oldukca dindar ve adil oldugundan tanri ona onun kralliginin sonsuza dek surecegini soylemistir. daha sonra hazreti suleyman tarafindan tapinak bitirilmistir. suleymanin ise bir suru gunahi oldugundan tanri ona onun kralliginin sonsuza kadar surmeyecegini soylemistir.

  daha sonra iki kere yikilan tapinaktan bugun sadece bir tek bati duvari kalmistir. efsane sudur ki o duvar davudun yaptirdigi duvardir, davudun kralliginin eserleri dayanmaktadir.
 • inanışa göre davud peygamber zamanında yapımına başlanmak istenmiştir. fakat tanrı, davud'un elinin savaşlardan dolayı kanlı olduğunu bildirip, mabedin oğlu döneminde yapılmasını emretmiştir. bunun üzerine davud peygamber gerekli olan bütün malzemeleri hazırlatmıştır ve oğlu süleyman peygamber tahta çıktığında mabedin inşaatı da başlatılmıştır.
 • efenim, hz süleyman yaklaşık mö 965'de tapınağın inşasına başladı. inşaatta cinleri çalıştırıyordu. çalışmalar sırasında börtü böcekle konuşurken, bir bitki, ölümünün benim elimden olacak, dedi. bunun üzerine süleyman, o bitkiden bir baston yaptı. ona yaslanarak ayakta dikilmek suretiyle cinleri denetliyordu. böylece öldüğü halde ayakta dikilmeye devam etti ve cinler onun öldüğünü anlamadılar, bu sayede itaat etmeyi sürdürdüler. ne zaman ki kurtlar bastonu kemirdi ve cinler süleyman'ın öldüğünü anladılar, anca o zaman işleri bırakıp haytalık etmeye başladılar. lâkin tapınak bitmiş idi
  (sonraki bölüm: cinler düşmüş meleklerle neler yaptılar)
 • ugrunda bir kralligin tum parasinin harcandigi tapinak
 • her ne kadar the great financial disasters kitabında bu tapınak ve beraberinde inşa edilen süleyman'ın sarayı yahudi ülkesinin bütün parasını bitirmişse de, tanrı adına yapılmış olması bu emeli kutsal kılmaktadır.

  ayriyeten, tanrı adına yapılan ilk tapınak bu değildir lan! kabe ibrahim'in oğlu ismail tarafından veya ikisinin de iştirakiyle çoooook daha önce yapılmıştır. kabe'dir aslolan.**
 • ankara guniz sokakta da bir şubesi vardır.
  (bkz: gayrıkanuni süleyman)
 • rivayete tapınak şövalyelerinin haçlı seferlerine katılırken asıl maksatları bu mabedi tekrar ortaya çıkarmaktı.