şükela:  tümü | bugün
 • istanbulfatih dolaylarında bir semt..
  kanuni sultan süleyman ardına ismolunmuştur..
  (bkz: süleymaniye camii)
  (bkz: mimar sinan)
 • kuzey irak'ta kürt sehri.
 • ırak kurdistan yurtseverler birligi'nin (celal talabani) etki alanındaki kuzey ırak kenti.
  (bkz: erbil)
 • istanbul üniversitesi merkez kampüsü ile süleymaniye camii arasinda yer alan çok eski bir semt. iu ögrencileri için süleymaniye çay bahçelerinin, baska hic bir yerde yenemeyecek lezzette kurufasulye pisirilen esnaf lokantalarinin yer aldigi bir kaçamak yeridir.
 • 4 temmuz 2003 tarihinde türk özel timinde görevli 11 askerimizin amerikan kuvvetleri ile kyb'nin ortak girişimiyle aşağılayıcı bir şekilde tutuklandığı irak kenti.
 • kahramanmaraş'ın kaplıcaya sahip ilçesidir. büyüleyici baraj gölü görüntülerine sahiptir.
 • aklıma ilk olarak ali usta'nın yaptığı kurufasülyeyi getiren istanbulda bir güzel semt.
 • stefanos yerasimos'un süleymaniye camii hakkında yazdığı harika kitabın adı.
 • 18. yy ve 19 yy. da suleymaniye camii ve kulliyesinin etkisiyle gozbebegi haline gelen suleymaniye semti, daha sonralari tanzimat fermaninin etkisiynen buyuk bir geli$im gosteren, osmanli' nin modernle$me surecinde ragbet gosterdigi dolayisiyla bir rakip haline donu$en galata - pera' ya kar$i fazla ayakta duramayarak eski onemini yitirmeye ba$lami$tir.

  yahudi, ermeni ve rum nufusunun da yogun oldugu dolayisiyla kozmopolit bir yapiya sahip oldugu her halinden belli olan suleymaniye, tarihsel surec icerisinde israilin kurulu$u ve 6 - 7 eylul olaylari sebebiyle bu kitlenin de bulunduklari yapilari terk etmesiyle bo$altilmi$tir. 20. yy da bo$almaya ba$layan suleymaniye, sur iclerinde sanayinin de geli$meye ba$lamasi, 1950li yillarda devletin halicin ic kisimlarini sanayi alanina donu$turme giri$imleri sonucu, dogudan ve di$ ulkelerden gelen yoksul kitlenin terk edilen kesimler yerle$im merkezi haline gelmi$tir.

  yerle$en kitlenin tarihi ve kulturel yapiyi koruma gibi bir kaygisi bulunmadigindan ve zaman icerisinde otopark mafyasinin arazi yaratmak amaciyla yaptigi kundaklamalar, ce$itli tahribatlar ve afetler sonucunda suleymaniye geleneksel dokusunu ve guzelligini yitirmi$tir.

  sagolsun, unesco' nun suleymaniye' yi dunya miraslarindan biri olarak gostermesi ve turkiye' ye yapmi$ oldugu uyarilar sonucu turizm bakanligi suleymaniye icin giri$imde bulunmayi akil edebilmi$, semt uzerinde ce$itli cali$malar ba$latmi$tir. semtteki kotu gorunumlu betonarme binalarin yikilmasi, eski yapilarinsa restore edilmesi gibi projeler icinse burokratik engellerin kaldirilmasi ve yeni yasalarin cikarilmasi gerekiyor.

  edit : kozmopolit
 • şehr - i istanbul'un ruh - ı münevveridir yaşlı kentin bu naif semti. ''cedlerin mağfiret iklimi''ne birazcık da olsa dahil olabilmeyi amaçlayanlara gösterilecek adrestir! yahya kemal de der ya hani:

  "hür ve engin vatanın hem gece, hem gündüzüne,
  uhrevi bir kapı açmiş buradan gökyüzüne,
  taa ki geçsin ezeli rahmete ruh orduları.. "