şükela:  tümü | bugün
  • padişah olduğu ilk günden vefat edene kadar sabık hükümdarın devam eden alışkanlığıdır.

darbeciler tarafından selanik'teki alatini köşküne sürgüne gönderildiği zaman dahi devam etmiş bu alışkanlığı.

tabii şimdiki gibi kolay değilmiş o devirde banyo yapmak. hele banyo yapan bir hükümdar ise. hamamın hazırlanması, odun taşınması, kazanın yakılması, kullanılacak gereçlerin hazırlanması falan uzun zaman alıyormuş. zaten bunların hepsinin ayrı bir sorumlusu varmış sarayda.

tarihçilere göre sultan ikinci abdülhamid'in validesi olan trimüjgan hatun verem yüzünden genç yaşta vefat edince, sultan abdülhamid henüz çok küçük yaştaymış. bu durum kendisini çok kötü etkilemiş.

mikrobun ve her türlü hastalığın panzehri temizliktir anlayışı ile o devrin en illetli hastalığı olan veremden korunmak için her sabah üşenmeden hamamı hazırlatıp kazanı yaktırır ve banyosunu yaparmış.

ardından sabah namazını eda eder ve sonradan müptelası olduğu sigara ve kahve ile güne başlarmış.

------------

edit : beni şaşırtan bu çağda bile insanların bu denli cahil olması.

hala harem denilen yerin seks alemi yeri olduğunu sanan zırcahiller var.

halbuki harem; padişahın validesinin, kızlarının,nikahlı zevcesinin , torunlarının ve hemşirelerinin bulunduğu saray dairesidir.

sizin tasavvur ettiğiniz gibi bir mesken değildir yani.
  • avrupa tarihçileri halkını orta çağda yaşattığını söyler
  • bütün hazırlıkları başkaları yapıyorsa günümüzdeki duş almaktan ne farkı var ki bunun ben de her sabah duş alıyorum yazları her sabah ve akşam alıyorum... siz de alın tertemiz gezin işte fena mı?
  • bence depresyon belirtisiymiş ama farkedilmemiş .
  • halkını ortaçağda yaşatırken her sabah duş alması olayıdır.
  • kalabalık haremine girerken verem yok muymuş diye sorduran durum.

namazı cenabet kılmamak için alıyordur.
  • her sabah ya da günde 2 kez duş almak günümüzde bir istisna değil gerekliliktir. milletini ortaçağ koşullarında yaşatıp sömüren bir padişah için övünülecek bir durum değildir.
  • o halde yaşasın abdulhamit.

oğlum şaka mısınız lan? bir de ne güzel ballandıra ballandıra anlatmış.

not: bende öyle harem, öyle imkanlar olsa bu libidoyla ve o imkanlarla 15 kere filan banyo yapardım herhalde. oh mis.

edit: 31 kişi favlamış, allahını seven bir kişi daha favlasın.

edit 2: ohhhh 32 oldu :)))
  • seninde haremin olsun sende her sabah abdest alırsın.
  • oğlum bırak hamamı, camları denize bakan banyosu vardı adamın. esas sudan çıkması garip olurdu. hele o içerideki havuz dan bilzerian'ı kıskandırır.

(bkz: beylerbeyi sarayı) müze şu anda. gidin görün, göremeyen gugıl görsellerde aratsın baksın. halk ölüp giderken ne zevklere dalmış adamlar. iyice bakın bakalım bir yerden tanıdık gelecek mi..