şükela:  tümü | bugün
 • hanutçular ve boş gezenin boş kalfaları yüzünden devamlı kavga ederek geçtiğim, kışın özellikle de kar yağdığında bir başka güzel olan meydan.
 • osmanli imparatorlugu doneminde at meydani diye bilinir.
 • eminönü belediyesi nin pek yakında düzenleyeceği fayton turlarının başlangıç noktası olan meydan.

  (bkz: tek kusurumuz bu kalmıştı)
  (bkz: hallettik çok şükür)
 • su siralar pembe, kirmizi, beyaz, sari ve mor renkli lale lerle kaplanmis meydan. o kadar büyüleyici bir görüntüsü var ki bakmaya kiyamiyorsunuz...
 • f1 pilotu fernando alonso 'nun 15 mayıs 2005 tarihinde hipodrom 'da yapacağı şov nedeniyle etrafı nato konferansı zamanında kullanılan beton barikatlarla çevrilmeye başlanmış, ben bu günleri de mi görecektim diyen meydan.
 • 15 mayis 2005 renault f1 team turkiye ziyareti dolayısıyla trafiğe tamamen kapanmış meydandır.
  gösteriyi izlemeye gelmesi beklenen insan kalabalığının sultanahmet parkı'na zarar vermemesi için parkın etrafı tel örgülerle çevrilmiştir. eminönü belediyesi 'nin bundan feyz alıp, sultanahmet parkını çöplüğe çevirip, yolunmadık bir tek çiçek bırakmayan ramazan eğlenceleri adı altındaki sözde eğlence esnasında da parka aynı özeni göstermesi tek dileğimdir.

  (bkz: sultanahmet ramazan senlikleri)
 • etrafındaki çay bahçeleri ve kafelerin mafya babaları tarafından ruhsatsız olarak işletildiği meydandır. turistlerin günün yorgunluğunu atmak amacıyla oturduğu çay bahçelerinin düşman mafya tarafından silahla tarandığı meydandır. "yetkililerin" sözlerini geçiremediği meydandır. bunun son örneğine önceki gün rastlanmıştır. hemen hemen her gün önünden geçtiğim, ve daha bir hafta önce de çorba içtiğim, meğeresem drejali 'ye ait olan hemen meydandaki çay bahçesi, önceki akşam turistler tarafından ağzına kadar doluyken taranmış, ve neticesinde bir kişi ölmüş, iki kişi de ağır yaralanmıştır. mekanın hala açık olması, ve polis koruması altında olmaması ise ayrıca dikkat çekicidir.
  sultanahmet gibi istanbul 'a gelen bir çok turistin ilk gördüğü, şehir hakkında ilk izlenimlerini yaşadığı bir bölgede iplerin kimlerin elinde olduğunu görmek ise iç acıtır. isyan ettirir.

  haberle ilgili olarak;

  http://www.aksam.com.tr/…06/14/gundem/gundem15.html
 • her daim kalabalık turist grupları ile çarpışabileceğiniz ancak havası olsun, ortamı olsun içinize huzur dolduran, en güzel yerlerden biridir. eminönü ile bayezit arasındadır, tramvayla ulaşım kalabalığa rağmen münkündür.
 • maalesef değeri bilinmemekle birlitkte bizzat devlet ve belediyeler tarafından katledilmekte olan meydandır. özellikle ramazan dolayısıyla daha önceden nostalji olsun diye izin verilen kücük dükkanlar acma fikri gittikce sadece para kazanma olayına dönmüs ve ramazan ayında belediyenin önderliğinde etrafa göz kirliliği anlamında zarar vermekle kalmamış, gelecekte baska olaylara da zemin hazırlandığının habercisi olmustur. ilber ortaylı'nın "avrupa kıtasının en güzel açıkhava salonu" dediği bu meydanın değeri artıkca, değeri bilinmez hale geliyor.
 • doğu roma zamanında atlı araba yarışı (bkz: chariot race) yapılan yerdir. bu yüzden osmanlılar burayı aldıktan sonra at meydanı adını vermişlerdir.

  centurion oynamış olanlar bilirler, elipse benzeyen bu hipodromda tam ortada sütunlardan ve heykellerden oluşan bir ada vardır. arabalar o düz adanın etrafında tur atar. işte üzerinde hiyeroglifler olan ve bugüne kadar gelen sütun o hipodromun tam ortasını oluşturuyor. başkent roma'dayken aynı sütundan roma hipodromunda varmış. başkent istanbul'a taşınınca mısır'dan bir tane daha söküp buraya yerleştirmişler. üçüncüsü de, yine mısır'dan aparılmak suretiyle washington'da lincoln anıtı'nın önüne dikilmiştir. imparatorluk, talancılık alametidir aslen.
  bu atlı araba yarışında kırmızılar ve maviler diye iki takım olurmuş ve millet o kadar galeyana gelirmiş ki kazanan takım imparator olurmuş.
  (bkz: istanbulda fanatik taraftarlığın tarihi)