şükela:  tümü | bugün
 • miniciktir, narenciyesi ve çileği nefistir. girişindeki gözlemecinin ürünlerine doyum olmaz, hele ki taze,küçük, acı biberler de verirlerse.
 • kendisine bağlı olan ve kendisinden daha fazla nufusa sahip olan atçanın ilçe olamamasının tek nedenidir. nysa ile ünlüdür. bu yüzden ilçe oldugu rivayeti dolaşmaktadır. bu yüzden, ilçesini sevmeyen ilçe olamayan yerleşim birimlerinden biri olan atçanın yerlilerinin nysa harabelerini teker teker atça yakınlarına taşıma planlarının oldugu öne sürülür.

  ayrıca atça lisesi yakınlarında da uzun süren araştırmalardan sonra, zoraki iki üç taştan oluşan harabeler bulunmuş ve nysa tadı verilmeye çalışılmıştır. nafiledir, atça halen ilçe değildir.
 • 1958 yılında nazilli'den ayrılarak kendi başına ilçe olmuştur.
  şehri 1270 yılında selçuklular kurmuş. sonrasında, aydınoğulları beyliği (1300-1403) zamanında aydın bey'in kızı nilüfer hatun'un hisarı varmış burda. adı da ordan gelir.
  şehrin 3 km yukarısında da nysa antik kenti vardır. roma döneminden kaldığı rivayet edilir. belki de yunan. kim bilir...
 • 1915'te canakkale bogazi'ndaki mayinlari asarak marmara denizi'ne cikarak, a-2 sinifi dev bir ingiliz denizaltısını üstün bir manevra gucuyle batirmayi ve murettebatini esir almayi basaran turk hucumbotu...
 • kendisi sadece 90 ton iken 800 tonluk ingiliz denizaltısını minicik topuyla periskobundan vurarak su yüzüne çıkmaya zorlayan, ardından da tahmini 10 kişilik mürettebatı ve dört adet piyade tüfeğiyle 24 ingiliz askerini hücumbot'un ucunda toplayarak istanbula kadar getiren hücumbot ve kahraman mürettebatı.
 • ıcinde bir adet meslek yuksek okulu barindiran aydinin etliye sutluye bulasmasmaz kendi halinde ilcesidir.varligi yoklugu tipki karpuzlu gibi kocarli gibi germencik gibi belli degildir
  olsa da olur olmasa da bolge halki icin...
  sadece cilek uretiminde adindan bahsettirir o kadar.bir de yok kenarlarinda meyve satan sevimli insanlari barindirir hepsi bu.
 • aydın dağlarının eteklerine kurulan, bu dağın tepesinde seyirlik manzarası çok güzel nysa hotel' i olan, antik karya bölgesinin şu andaki temsilcisi, minik bir ilçe, aydın' nın ilçesi. herkesin bir birini tanıdığı, portakal bahçeleri içinde evleri olan yer. yakın bir arkadaşımın memleketidir, aynı zamanda ali efe'nin torunlarından birisi olur kendisi, vesile ile gitmişliğim vardır bir kaç kez. içinden geçen demiryolu sayesinde halkı trene binmeyi çok sever. aydın'a 30 km uzaklıkta olup, neredeyse tüm alış-verişleri için aydın'a giderler.
 • günün hangi saati olursa olsun ne kadar paranız olsada farketmeksizin 24 saat aç kalacağınız, yemek kültürü diye bir şeyin olmadığı küçük bir aydın ilçesi.

  doğal güzelliği ve yerel halk hoştur fakat son yıllarda nüfusunun yarıdan fazlasını kürt ve suriyeli arap mülteciler oluşturmaya başlamıştır.