şükela:  tümü | bugün
 • tam ismi "sultanın casusları: 16. yüzyılda istihbarat, sabotaj ve rüşvet ağları" olan, bilkent üniversitesi çıkışlı genç ve başarılı tarihçi doç. dr. emrah safa gürkan'ın doktora tezini geliştirerek kaleme aldığı popüler tarih kitabı. 16. yüzyılda osmanlı devleti'ndeki klikleri ve istihbarat teşkilatlanmasını konu alan çok ses getirecek bir kitaba benziyor.

  kitapyurdu - http://www.kitapyurdu.com/…usvet-aglari/422080.html
 • kitabın önsöz, içindekiler ve kaynakça bölümü için; https://www.academia.edu/…on_kaynakça_bibliography_

  kitaptan bazı bölümlerin anlatıldığı tv programı için; https://www.youtube.com/watch?v=wrnmdyd_nv4
 • dr. emrah safa gürkan
  osmanlı imparatorluğundaki casuslukları ve casussuzlukları, yerli ve yabancı kaynaklar üzerinden anlatan yazarın bilimsel tezinin bir kısımını oluşturan dili hafifletilmiş kitap.

  kitap yazar ve tezi hakkında iki adet medyascope yayını bulunmaktadır

  tezi

  kitabı
 • bir arkadaşımın hediye etmesiyle okuma fırsatı bulduğum, ciddi bir emeğin ürünü olan çalışma. adından mıdır, kapağından mıdır ya da son zamanlarda yayılan popüler tarih kitaplarının çokluğundan mıdır bilmiyorum; kitabı elime ilk aldığımda biraz burun kıvırmıştım bu nedir diye. ancak okumaya başlayınca büyük bir haksızlık yaptığımı ilk sayfalardan itibaren anladım. yazar doktora tezinden hareketle meselenin özünü genel okura anlaşılır bir şekilde izah etmeye çalışmış. ciddi bir kaynak taraması yapıp, popülerliğe kaçmadan objektif olduğunu hissettiren değerlendirmelerle senteze gitmiş. ilgili okurlara tavsiye ederim ve tabii kitabı okumama vesile olan arkadaşıma teşekkür ederim.
 • benim de straiusfransius gibi burun kıvırdığım bir kitaptı. ki emrah safa gürkanın kaliteli biri olduğunu bilmeme rağmen. yazarın konuşmacı olarak katıldığı bir sempozyumda kitabı almam gerektiğine ikna oldum. hediye geldi aynı gün zaten.

  çok büyük bir emeğin ürünü. bunu kaynakçaya bakarken anlıyorsunuz. türkçe kaynağın az olduğu olduğu alanda halka indirgenmiş başarılı bir çalışma.
 • akdeniz ve korsanlık mevzularına da göz kırpan, habsburg ile osmanlı arasındaki casusluk mavralarını başarıyla aktaran emrah safa gürkan araştırmasıdır. sunum halini kitap çıkmadan seneler evvel ta 2015'teki osmanlı sempozyumu'nda* dinlediğimde ilgimi çekmişti. birçok arşivin izine tozuna bulandığından hayli kıymetlidir.