şükela:  tümü | bugün
  • hacı hesna hatun mahallesi, imam hüsnü sokak, kirişçi ali sokak, gül sokak, yeni dünya sokak, selvilik caddesi, muhtarlık, sultantepe ilkokulu, halide edip adıvar lisesi, meydandaki çocuk parkı, sultantepe karakolu ( artık kapatıldı maalesef), sultantepe korusu, özbekler tekkesi ve kırtasiyeleriyle cok şirin ve birbirine baglı komsuluk ilişkilerinin yaşandığı bir semttir. aşağısında paşalimanı, yukarısında icadiye mahallesi bulunur. icadiye muhtarlığı ve sultantepe muhtarlığı arasında daimi bir rekabet vardır. aynı rekabet sultantepe genclik spor ve icadiye genclik sporun futbol musabakalarında da görülür. bu cekismelere zaman zaman cengelköy sporda katılır. mükemmel manzarası ( topkapı sarayından ortaköye), merkezi konumuyla bir cok yabancı uyruklu kişilerinde oturma yeri olarak sectigi bir semt.
  • (bkz: 34666)
  • baglarbasi'ndan uskudar iskelesine giden kestirme yollardan biri
  • çık çık bitmeyen merdivenler ve yokuşların ardından ulaşılan üsküdar semti.
  • bir zamanlar adı "sultan tepesi"ymiş. sadece sultanlar ikamet ettiği için. zaman içerisinde bu ve diğer özelliklerini yitirerek karadenizlilerin baskınına uğradı ve tüm özelliklerini yitirdi. istanbul'daki en güzel manzaralardan birine sahiptir bu semtte bulunan münir ertegün korusu. atlantic records'un sahipleri 'nesuhi ve ahmet ertegun' kardeslerin babasıdır munir ertegun. mezari, yine sultantepe'de ozbekler tekkesi mezarliginda bulunmaktadir. bu tekkenin bir baska ozelligi ise, halide edip ve kocası adnan adivar'in, kurtulus savasi mucadelesi yıllarında, burada saklanmalarıdır. benim dogumumdan 10 yıl sonrasına kadar ikamet etmis oldugum kosk ise, sokullu mehmet pasanin gozetleme koskuydu ve bahsi gecen munir ertegun korusunun tam karsisinda bulunmaktaydi.
  • üsküdarın en nezih,en gözde mahallelerinden birisidir.birçok kenar mahalle semtlerinde başgösteren saçma sapan olaylar,gençler arası itişmeler,argo kelimeler bu semtten uzaktır.bu mahallenin zemini kaya üzerine oturtulmuş olup,depreme karşı bi avantaj olarak göze çarpar ki 17 ağustos depreminde istanbulun en az etkilenen yerleşim yerlerinden biri olarak göze çarpar.
  • yüksek kiralar nedeniyle insana üzüntü veren, denize çabucak kavuşturan yokuşlarıyla da bu üzüntüyü alıveren semt.
  • metrekareye düşen kedi sayısının diğer semtlerden kat be kat fazla olduğu semt.

    (bkz: yeşilbaş bayırı)