şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok su az boya ile harikalar yaratılabilen güzellik.
 • kağıdı kabartmadan düzgün bir iş çıkaramadığım teknik, sanırım tekniği yanlış uyguluyorum ondan teknik olmuyor.
 • sulu boya tekniğinde kullanılan kağıt en mühimdir. sulu boya suyu renklendirme ve kağıt üzerinde ona hakim olma işidir. tekniği uygularken birden fazla su kabı bulundurabilirsiniz. bunun yanı sıra sahip olduğunuz sulu boyanın kapağı genelde sulu boya uygulamasında paletlik etmek üzere tasarlanır. bu tekniği yeni deniyor iseniz orada farklı renkler oluşturup uygulamaya geçebilirsiniz. kağıt üzerine üst üste farklı renk uygulamaları kağıdı her daim kabartır. bunu yaparken aşırı sudan biraz tasarruf edilmelidir.
  sulu boya tekniğini uygularken zıt renklerden faydalanmak, çalışmanın göze daha hoş görünmesini daha dikkat çekmesini sağlar. zıt renkler dediğimiz mavi ile turuncu, kırmızı ile yeşil ya da sarı ile mordur. sulu boyayı kağıt üzerinde uygularken zıt renklerden herhangi ikisini seçip sürmüş olduğumuz bir yere başka bir ana renk karışır ise orada bir kahverengi oluşur. buna sulu boya dilinde akademik çamur denir. bu akademik çamuru ressam ustaca olması gereken yerlerde kullanır ve kasıtlı oluşturur sakın aman resmi rezil etti diye düşünmeyin.
  espaslar yine önemli bir husus. sulu boya tekniğinde ressam derinliği yakalamak için ortam içerisinde nesneler arasında boşluklar bırakır buna espas denir. boşluk bırakılmamış resimler sulu boyada özellikle derinliksiz görünür ve uygulamanızı zorlaştırır.
  anlatılarıma örnek olsun diye bir şahıs linki vereceğim. muhterem konuya hakim. kendisinden esinlenebilirsiniz. ta daa tony couch
  edit: kullanabileceğiniz sulu boya markası için de (bkz: talens van gogh) bunu öneriyorum. yeni iseniz pelikan bile olur. amaç denemek, öğrenmek.
 • yetenekli kişilerin ellerinde şahesere dönüşen teknik.

  şu linklerden bazı güzel örneklerine göz atabilirsiniz:

  atatürk

  atatürk

  sherlock holmes benedict cumberbatch

  sherlock holmes benedict cumberbatch

  keman ve notalar

  keman ve notalar
 • uygulaması eğlenceli bir tekniktir bir de kağıtları bu kadar pahalı olmasa..