şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türklerden ilk başta çok korktuğu için talkan katliamı ve curcan katliamı gibi hayvanlıklara başvuran araplara karşı yeniden türk psikolojik üstünlüğünü doğurmuş, yendiği savaşlar ile 6 tane vali ve komutan değiştirmiş, kül çor' un çinli gazıyla şahsi sebepleri için öldürmesiyle uçmağa varmış türgiş kağanı.

  türkistan' ın araplaşmamasının en büyük nedenidir. diğer türk beyleri ve kağanları gibi korkmuş olsaydı şu an arap dünyası haline gelecekti. emeviler' in azgınlığına anladıkları dilden karşılık vermiş, fakat onların kuran' dan destekleyerek kendilerini haklı çıkardıkları ağaçlara türk asma olayları gibi köpeklikleri yapmamış, esirlere türk töresince davranmıştır.

  kendisi ilk yakılan ateştir. başarılı da olmuştur. ahmakça öldürülmüştür, tanrı yerini yanı kılsın.
 • yaklaşık 70 yıl süren bir kanlı süreç (670-740) içinde arapların türkleri zorla müslümanlaştırmasına karşı sogdia (özbekistan-tacikistan) bölgesinde isyan başlatan türgişlerin lideri.
  sulu çor maalesef çin'in çıkarları doğrultusunda 737 yılında yardımcısı tarafından bir komplo sonucu öldürülür. daha sonra halk ''kara türgişler'' ve ''sarı türgişler'' olarak bölünüp bağımsızlığını ilan etse de bu iki devlet arasındaki savaş ve diğer iç savaşlar ile iyice yorgunlaşan türgişleri işgal etmek oldukça kolaylaşır ve nitekim 766 yılında türgişler tamamen karlukların hakimiyetine girer.
  sulu çor, arapların saldırılarına rağmen özünü yok etmeyip araplaşmayarak özbekistan ve tacikistan bölgesindeki kültürlerinin korunup devam etmesini sağlayan şerefli bir liderdir.
 • kendisi 717 yılında isyan edip tekrar türgiş devletini kurmuştur. zamanında emevilerle mücadele edip orta asyanın müslümanlaşmasını engellemiştir. islama en büyük darbeyi vuran hazarlarla beraber iki devletten biri olan türgişlerin en önemli türk hükümdarıdır
 • emevi-arap işgallerine karşı koyan türgiş kağanı.

  8. yüzyılda ünlü komutan kuteybe b. müslim önderliğinde emevi-arap güçleri orta asya'ya geldiler ve işgale başladılar. bu işgallere dayanan bir çok şehir ele geçirildi ve ciddi kıyımlar yapıldı. sayısı yüz binlere ulaşan katliamlar yapıldı. bu katliam ve işgaller dizisine karşı koyan tek kişi ise türgiş kaganı su-lu kagan (diğer adı ile su-lu çor kagan) idi. su-lu kagan araplar'a karşı sert direnişler gösterdi ve göktürkler'in dağılmasıyla orta asya'da siyasi bir birlik içinde olmayan türkler'i tek bir bayrak altında toplayarak onların direnmesini sağladı. ancak türgişler'in lideri su-lu kagan, çinliler'in desteğini kazanmış kül çor tarafından öldürüldü ve böylelikle orta asya'daki çin ve emevi işgali eski hızına tekrar ulaştı.
 • araplara verdirdiği büyük zayiatlardan dolayı kendisine ebu muzahim(zahmet,sıkıtı veren) denmiştir.